Dlaczego psy boją się burzy i jak pomóc im ją przetrwać?

Twój pies w trakcie burzy chowa się w łazience lub ucieka pod stół? Okazuje się, że jego zachowanie wcale nie musi wynikać ze strachu przed grzmotami czy błyskami. 

pies podczas burzy fot. Shutterstock.com

Pierwszą z przyczyn są predyspozycje genetyczne, co szczególnie dobrze widać na przykładzie ras pasterskich, które nad wyraz często borykają się z psią fobią burzową. Tego typu fobie często są również następstwem negatywnych doświadczeń z przeszłości. Mogą to być osobiste doświadczenia psa, ale zdarza się również, że fobia rozwija się u zwierzęcia, które obserwował tego typu zachowania u innego psa lub człowieka – dlatego podczas burzy nie należy zachowywać się nietypowo, aby nie utwierdzać psiaka w przekonaniu, że coś jest nie tak. Pies zaczyna kojarzyć wtedy neutralny dotąd bodziec z negatywnym doświadczeniem. 

REKLAMA

Kwestią , której nie porusza się w dyskusjach na temat psiej fobii burzowej jest fakt, że wiele psów bojących się burzy wyczuwa ją na długo przed jej nadejściem. Sygnałami, które docierają do psów, a których nie zauważają ich właściciele to między innymi zmiana statycznych pól elektrycznych, ciśnienia barometrycznego oraz zapachu powietrza bogatszego w ozon. Już te zmiany mogą wywołać u psów lęki. 

Z tej przyczyny odczulanie psa na negatywne bodźce nie zawsze jest skuteczne. Behawioryści stosują metody mające pomóc oswoić się zwierzakom z burzą. Odczula się bowiem na sam dźwięk grzmotu i głośny deszcz oraz błysk, a punktem zapalnym dla psa mogą być sygnały docierające jeszcze zanim burza się zacznie. Zdarza się również, że negatywne doświadczenia psów związane są z wyładowaniami elektrostatycznymi, dlatego instynktownie chowają się w miejscach, które są uziemione. Na schronienie najczęściej wybierają łazienki lub miejsca przy metalowych grzejnikach lub rurach. 

Jak pomóc strachliwemu psu podczas burzy?

Najlepiej jest udostępnić mu miejsce, w którym będzie mógł uciec od bodźców, które wywołują u niego strach. Takim miejscem może być np. piwnica lub inne dźwiękoszczelne pomieszczenie. Warto wybierać pomieszczenia bez okien za to z zapalonymi światłami, które zmniejszą widoczność błysków. Dla zagłuszenia nieprzyjemnych dźwięków można włączyć spokojną muzykę Takie pomieszczenie powinno być wyposażone w świeżą wodę, żywność oraz zabawki, najlepiej takie, które pies będzie mógł gryźć (gryzienie to psi sposób na rozładowanie napięcia). Najlepszym wsparciem dla psa będzie Twoja obecność, ale niezwykle istotne jest, żebyś zachowywała się normalnie - tak, by pies wiedział, że nic złego się nie dzieje.

Źródło: Veterinary Practice News

Zobacz również:
W codziennym życiu nie liczy się liczba pompek czy medali, ale sprawność, dzięki której wstajesz z podłogi bez stękania, swobodnie przenosisz dziecko czy nie masz zadyszki na schodach. Te proste testy pomogą Ci sprawdzić, w jakiej naprawdę jesteś formie.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA