5 porcji kontaktów dziennie
Zgodnie z koncepcją „odżywiania społecznego” powinnyśmy starać się nawiązać 5 odżywczych relacji dziennie. Co sprawia, że relacje są dla nas zdrowe?
Kto?
Dobrym sposobem na zagwarantowanie sobie pięciu pożywnych spotkań jest skoncentrowanie się na najbliższych osobach, i to niekoniecznie na rodzinie. „Traktuj priorytetowo komunikację z osobami, które są Ci najbliższe emocjonalnie – mówi profesor Hall. – Nazywam to Twoją »pierwszą piętnastką«, czyli piętnastką najważniejszych osób w Twoim życiu. Może to obejmować dobrych przyjaciół, bliskich krewnych, Twojego partnera lub wszystkich wymienionych powyżej”. Rozmowy z tymi osobami zawsze będą pożywne. Nie oznacza to, że rozmowy z osobami spoza tej grupy nie mają żadnej wartości.
Co?
Zastanawiasz się, jak w swój pracowity dzień masz wcisnąć jeszcze pięć istotnych rozmów z bliskimi ludźmi? Nie martw się: rozmowy, które dotyczą głębokich problemów psychologicznych albo naprawiania świata, to tylko jedna z form wartościowego kontaktu. „Moje badania wykazały, że nie trzeba prowadzić naprawdę głębokiej rozmowy za każdym razem, aby mieć poczucie więzi – mówi profesor Hall. – Zamiast tego skup się na prowadzeniu zróżnicowanych rozmów, a to oznacza również wyrażanie uczuć, nadrabianie zaległości czy żartowanie. Najczęściej wystarczy świadomość, że nawet w trakcie błahej rozmowy przekazujecie sobie życzliwość, zaintereso- wanie i troskę”.
Jak?
„Nie wszystkie interakcje społeczne są sobie równe – mówi profesor Hall. – Najwyżej cenione są kontakty twarzą w twarz, mniej rozmowy telefoniczne, dużo niżej SMS-y i czaty wideo, a kontakty w mediach społecznościowych są na samym dole”. Dlaczego osobiste interakcje są zawsze najbardziej odżywcze? Bo dzięki nim dostajemy o wiele więcej informacji o tym, jak ludzie się naprawdę czują. Nie tylko na podstawie tego, co mówią, ale na podstawie mnóstwa niewerbalnych sygnałów, jakie nam przekazują. Tak się tworzy prawdziwa więź emocjonalna z drugą osobą. A co z mediami społecznościowymi? To społeczny odpowiednik fast foodów: satysfakcjonujący na krótką metę, ale ostatecznie nie zaspokoi naszego głodu szczerych, prawdziwych relacji.
Wzbogacaj biom społeczny
Społeczny biom to koncepcja, która porównuje relacje społeczne do biomu jelitowego (mikroorganizmy zamieszkujące twoje wnętrze). Podobnie jak ten w jelitach, twój społeczny biom jest ciągle zmieniającym się odbiciem wszystkich relacji. Wzmocnienie go (a tym samym poprawa zdrowia społecznego) sprowadza się do zwiększenia różnorodności kontaktów. Czy jest coś takiego, jak probiotyk dla biomu społecznego? „Orientacja na nawiązywanie kontaktów z ludźmi, którzy najbardziej tego potrzebują, może być naprawdę przydatna – sugeruje profesor Hall. – Badania wskazują, że pomoc przyjacielowi (albo nieznajomemu) w potrzebie sprawia, że nasze samopoczucie i samoocena szybują w górę”. Kolejna dawka probiotyku wzmacniającego biom? Zarezerwuj wakacje w miejscu, w którym jeszcze nie byłaś. Najlepiej tam, gdzie spotkasz mnóstwo nowych twarzy, z którymi możesz porozmawiać i posłuchać ich historii. Izolowanie się na egzotycznej wyspie się nie liczy. Ale z drugiej strony rozejrzyj się w miejscu, w którym mieszkasz. Czy poznałaś już wszystkich swoich sąsiadów?
Sprawdź: Mikrobiom jelit: jak go odbudować?
Nowe znajomości
Jeśli masz problem, aby wyliczyć 15 osób z jakichś powodów dla siebie bliskich, może powinnaś zastanowić się nad poszerzeniem swojego kręgu społecznego. Sposobem może być poszukanie grup osób, z którymi łączy Cię pasja. Jest przecież mnóstwo takich w sieci – od języków obcych po fotografię, możesz też zaoferować swoje umiejętności w wolontariacie. Poza kontaktem z z innymi ludźmi istnieje powód, dla którego dołączenie do grupy o wspólnych zainteresowaniach może zmaksymalizować twoje umiejętności nawiązywania przyjaźni. „Istnieje lista rzeczy, które nazywamy siedmioma filarami przyjaźni – mówi Robin Dunbar, profesor psychologii ewolucyjnej z uniwersytetu w Oxfordzie i autor książki „Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek”. – To poczucie humoru, gust muzyczny, hobby, poglądy polityczne, edukacja, język i miejsce, w którym dorastałeś. Im więcej z nich się z kimś dzielisz, tym bardziej prawdopodobne jest, że przyjaźń będzie silna i solidna”. Nie wiesz, od którego hobby zacząć? „Polecam muzykę – mówi profesor Dunbar. – Śpiew czy inny rodzaj muzykowania jest niesamowicie skuteczny w nawiązywaniu przyjaźni”.
Dbaj o czas tylko dla siebie
Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, zdrowe odżywianie społeczne polega w równym stopniu na rozwijaniu relacji z samym sobą, co na znajdowaniu czasu dla innych. Ważne, aby odróżniać samotność od czasu spędzanego tylko we własnym towarzystwie. Różnica między tymi dwoma stanami polega na tym, że masz możliwość wyboru, a nie jesteś nań skazana. Czas dla siebie jest również kluczowym elementem, jeśli chodzi o zróżnicowanie biomu społecznego. W badaniach profesora Halla jednym z najistotniejszych wskaźników zdrowego biomu społecznego było czerpanie przyjemności z samotności. „Optymalny czas spędzany we własnym towarzystwie będzie się różnić w zależności od osobowości, ale są przekonujące dowody na to, że zaplanowanie godziny dziennie na absolutne nicnierobienie (bez telefonu!), po prostu relaks i być może czytanie książki, jest niezwykle korzystne dla zdrowia psychicznego” – wyjaśnia Hall. Oczywiście, jako WH nie możemy sie powstrzymać, żeby nie wspomnieć, że w tym czasie można ćwiczyć jogę. To ćwiczenia, które wymagają skupienia i doskonale współgrają z koncepcją czasu tylko dla siebie.
Zobacz też: Uśmiech to zdrowie – babskie teksty, które bawią facetów [męskim okiem]