Deszczówka: jak ją zbierać i do czego wykorzystywać [oszczędzaj wodę]

Polska jest jednym z najbardziej ubogich w wodę krajów w Europie. Skutecznym i prostym sposobem na jej oszczędzanie jest wykorzystanie deszczówki.

deszczówka fot. Shutterstock.com

Średnia wielkość opadu w Polsce wynosi 600 litrów rocznie, co oznacza, że z dachu o powierzchni 100 m2 możesz uzyskać teoretycz- nie około 60 tysięcy litrów wody w ciągu roku. W praktyce jednak jesteśmy w stanie zebrać około 60% opadów, a więc 36 tysięcy litrów wody. Zakładając więc, że średnia cena wody z rurociągu to 10 zł/m3, daje to oszczędność rzędu 360 zł rocznie. Nieźle, prawda? Tę darmową wodę bez większego problemu możesz wykorzystać do podlewania ogrodu, dzięki czemu niezanieczyszczona wróci do gruntu.

ZOBACZ: Jak być eko? - 7 najprostszych sposobów. Sprawdź, co zyskasz

Ulubiona przez rośliny

Deszczówki nie można pić, ale idealnie nadaje się do podlewania kwiatów, drzewek czy warzyw. Po pierwsze, woda opadowa jest miękka (dlatego nasze babcie tak chętnie myły w niej włosy). Po drugie, deszczówka ma tak lubiany przez rośliny kwaśny odczyn pH, nie zawiera natomiast magnezu i wapnia, które mogłyby im szkodzić. Poza tym do wody, która płynie w kranach, dodaje się chlor. Nam on nie wyrządzi krzywdy, ale dla roślin taka ilość może być niekorzystna. Warto też wiedzieć, że woda opadowa ma neutralną temperaturę – nie będzie dla roślin za zimna ani za ciepła.

SPRAWDŹ: Coraz więcej Polaków kupuje kosmetyki ekologiczne

Jak łapać deszczówkę

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką ogrodu, zajrzyj na stronę urzędu swojego miasta lub gminy i dowiedz się, czy możesz postarać się o dofinansowanie na realizację instalacji do zatrzymywania wody deszczowej w miejscu jej opadu (takimi instalacjami są m.in.: beczki na deszczówkę, ogrody deszczowe, muldy chłonne). Deszczówkę można też zbierać na balkonie. Najprostszym sposobem jest zawieszenie na balustradzie od strony zewnętrznej pojemnika na wodę, do którego będzie ona wpadała podczas deszczu. Możesz w tym celu wykorzystać chociażby puste doniczki na kwiaty. A jeśli masz zapędy do majsterkowania, możesz także spróbować zainstalować rynnę z odprowadzeniem odpływu na balkon, tak by woda spływała do jakiegoś pojemnika. Uwaga – do balkonowych montaży podchodź zawsze bardzo ostrożnie, bo wiszące nad głowami przechodniów instalacje to spore ryzyko.

Używaj ponownie

Do podlewania roślin doniczkowych możesz też po raz drugi wykorzystać:

  1. wodę z płukania warzyw i owoców 
  2. wodę z gotowania warzyw (niesoloną) 
  3. pierwsze dwa przelania wody z filtrów
  4. zimną wodę spod prysznica
  5. niedopitą wodę przez psa lub innego zwierzaka
  6. wodę z podmianek w akwarium
  7. wodę z wazonu po kwiatach ciętych

ZOBACZ TEŻ: 10 sposobów na wykorzystanie octu

Zobacz również:
REKLAMA