Czy przerwa w związku ma sens?

Przerwa w związku może pomóc wam wygrzebać się z kryzysu. Pod warunkiem, że zrobicie to z głową - żeby żadne z Was nie musiało tłumaczyć się słowami: "We were on a break!".

Ross i Rachel fot. Getty Images
We were on a break!

Wbrew temu, czego mogliśmy nauczyć się na błędach Rossa i Rachel, zrobienie sobie małej przerwy od związku może być dobrym sposobem na rozwiązanie konfliktów, które z pozoru wydają się być nie do rozwiązania. By do maksimum zwiększyć korzyści płynące z małej rozłąki wszystko musi być przemyślane, zorganizowane z głową i przynieść korzyści obu stronom.

SPRAWDŹ: Słowa, po których twój związek nie będzie już taki sam. Jak się ich wystrzegać?

Kiedy przerwa ma sens?

Nie ma co ukrywać - monogamia może być trudna. Jeśli jednak mimo różnic, które was dzielą i nie pozwalają dojść do porozumienia ciągle darzycie się uczuciami i zależy wam na utrzymaniu relacji, warto przemyśleć przerwę.

Najczęstszymi powodami, dla których ludzie decydują się wcisnąć pauzę są: trwający konflikt, którego nie mogą rozwiązać, zmiana uczuć u jednej, drugiej lub u obu stron, utrata zaufania, potrzeba spokojnego, pozbawionego presji oraz emocji przemyślenia jakiejś sprawy lub planów na przyszłość - na przykład czy chcą mieć dzieci lub czy chcą wziąć ślub.

Czy przerwa pomoże Twojemu związkowi?

Jeśli wszystko opiera się na otwartej komunikacji, uczciwości, wzajemnym szacunku i chęci pracy nad sobą, przerwa od związku może okazać się strzałem w dziesiątkę. Czas spędzony oddzielnie da Tobie oraz Twojemu partnerowi możliwość racjonalnego spojrzenia na różnice, które Was dzielą i psują waszą relację. Czasem, by dostrzec w czym tkwi problem potrzeba dystansu, którego nie możecie sobie dać mieszkając i żyjąc ze sobą na co dzień.

ZOBACZ: Przemoc ekonomiczna – rzeczywisty problem setek kobiet?

Kiedy przerwa jest kiepskim pomysłem?

Jeśli przerwę traktujecie jako "przepustkę" i zerwanie się ze smyczy, to znak, że coś tu nie gra. Takie podejście sprawi, że do problemów, które są przyczyną chwilowego rozstania dołączy nieufność. A ona w żadnym wypadku nie pomoże się zdystansować.

Ponadto w niektórych sytuacjach tymczasowa rozłąka może sprawić, że będziecie mieć wrażenie, że to po prostu niedomknięta sprawa - uczucie umarło śmiercią naturalną, ale żadne z Was nie powiedziało tego na głos. To tylko przedłużanie męki, którą powinno się jak najszybciej skrócić.

Jak to zrobić z głową?

Zarówno Ty, jak i Twój partner powinniście zrozumieć, co doprowadziło Was do tego punktu i zdecydować co dalej. Warto zacząć od ustalenia podstawowych zasad:

  1. Ile czasu będzie trwać przerwa?
  2. Jak często i w jaki sposób będziecie utrzymywać ze sobą kontakt?
  3. Kiedy podejmiecie decyzję o następnym kroku?
  4. Czy w trakcie przerwy możecie umawiać się z innymi osobami?

Jeśli macie jakieś wątpliwości, specjalne prośby lub życzenia, warto powiedzieć o nich głośno na samym początku i dopisać je do listy, by uniknąć niedomówień oraz nieporozumień.

ZOBACZ TEŻ: Szczęśliwy związek - jak go mieć

Zobacz również:
REKLAMA