Czy Wasz związek przeżywa kryzys?

Jeśli odpowiesz "Tak" na którekolwiek z tych pytań, warto się zastanowić, czy nie pora na jakąś profesjonalną pomoc.

Shutterstock.com

Zdaniem ekspertów ludzie zbyt późno decydują się na terapię związków. Powinni wybrać się tam wtedy, kiedy problemy dopiero się zaczynają, a nie wtedy, kiedy już zaszły nieodwracalne zmiany między wami.

Chcesz sprawdzić stan Waszej relacji? Zadaj sobie te kluczowe, według terapeutów, pytania

1. Czy kłócimy się cały czas o to samo?

Każda para ma zawsze pewne drobne kwestie sporne, na przykład, kto wybierze film na wieczór z Netflixem. Ale to są drobiazgi. Natomiast, jeżeli poważne awantury wybuchają wciąż na ten sam temat, a co gorsza nie jesteście ani o krok bliżej rozwiązania problemu, to być może warto poprosić o pomoc, aby wyjść z tego błędnego koła.

2. Czy podczas kłótni zachowujemy się fair wobec siebie?

Kłótnie mogą być konstruktywne, pod warunkiem, że umiecie "zarządzać" konfliktem. Kiedy walczycie ze sobą, czy potraficie usiąść i naprawdę powiedzieć sobie, o co Wam chodzi? Czy może jedno z Was ma skłonność do zamykania się w sobie i wycofywania, podczas gdy drugie jest agresywne? Profesjonalista pomoże Wam wyrazić wzajemne pretensje w bezpieczny (czytaj - nieraniący) dla obojga sposób i doprowadzić do znalezienia jakiegoś kompromisu.

3. Czy zachowujemy się ostatnio jak współlokatorzy, a nie kochankowie?

To nie o to chodzi, żeby uprawiać seks każdej nocy, ale unikanie seksu przez dłuższy czas oznacza też przerwanie kontaktu emocjonalnego. Kiedy brakuje intymności, każde nieporozumienie wydaje się końcem związku i pojawiają się pytania o sens trwania w tym układzie.

4. Czy problem jest istotniejszy, niż tylko nieporozumienia między nami?

Spotkanie z terapeutą nie służy wyłącznie do rozwiązywania trudnych problemów związanych z dynamiką relacji międzyludzkich - może być również bardzo pomocne wtedy, gdy jedna osoba przechodzi przez coś poważnego, jak choroba lub utrata bliskiej osoby. Partner może po prostu sobie nie radzić z uniesieniem rozpaczy drugiej osoby. Dlatego wsparcie z zewnątrz może być bardzo istotne w uporządkowaniu trudnych emocji.

5. Czy złych emocji między nami jest więcej niż dobrych?

Każda para ma dobre i złe dni, ale suma tych dobrych powinna przeważać nad tymi gorszymi. Jeżeli rachunek w związku wychodzi na minus, to oznacza, że trzeba się poważnie zająć problemem.

Jeśli zdecydujesz, że nadszedł czas na wizytę u terapeuty, starannie przejrzyj ich oferty i spotkaj się z kilkoma osobami, aby sprawdzić, kto się Wam obojgu najbardziej podoba i z kim się czujecie najbardziej swobodnie. Przez pewien czas to będzie "ten trzeci" w związku, więc nie decyduj pochopnie.

Zobacz też: 7 sposobów na to, żeby się wreszcie skupić i zabrać do roboty

REKLAMA