Czujniki ruchu, które ułatwiają życie [bezpieczny dom]

Wystarczy chwila nieuwagi, żeby przegapić nadchodzące nieszczęście. Dodatkowa para oczu zawsze się przyda.

fibaro mat. prasowe Fibaro
Motion Sensor, FIBARO Mały, mobilny i pięknie zaprojektowany czujnik ruchu, temperatury i natężenia światła. www.fibaro.com

Zazwyczaj o tym nie myślimy, ale z czujnikami ruchu mamy do czynienia na co dzień. To one wykrywają, że zbliżasz się do drzwi i otwierają je przed Tobą. Dzięki temu, wychodząc obładowana ze sklepu, nie musisz się trudzić sięganiem po klamkę, możesz też bez problemu wyjechać wózkiem. Czujniki ruchu wysyłają sygnał do włączenia światła na podziemnym parkingu i uruchomienia odświeżacza powietrza w hotelowej toalecie. Zwykle jednak spotykasz je w przestrzeniach publicznych. Częściowo dlatego, że dotychczas były to rozwiązania bardzo drogie. Ale to się zmieniło. Dziś możesz sobie czujniki zamontować we własnym domu i cieszyć się swobodą ruchów bez nieustannego sięgania do włącznika. Jednym z najciekawszych rozwiązań tego typu jest Motion Sensor firmy FIBARO. Potrafi on wykrywać nie tylko ruch, ale również zmiany temperatury i natężenia światła. Przypominający nieco źrenicę kota, jest też czujny jak kot. Na dodatek jest inteligentny na tyle, że może nauczyć się i nie niepokoić Cię za każdym razem, gdy kot przejdzie z pokoju do kuchni, ale nie przegapi oczywiście włamywacza. Pomyśl też, jakie to oszczędności. Już nigdy nie zostawisz włączonego światła w garderobie czy łazience, gdy wyjeżdżasz na wakacje, będziesz też wiedzieć, czy sąsiadka rzeczywiście regularnie dokarmiała Twojego kota pod Twoją nieobecność. Coś między wartownikiem a służącym. Świetna rzecz!

Wyobraź sobie, że...

Zobacz, jak wiele rzeczy można uprościć. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Dzidziuś zasnął

Małe dziecko zostawione w łóżeczku wierci się, póki nie zaśnie. Gdy już zaśnie i przestanie się ruszać, czujnik zgasi lampkę z pajacykami.

Zawsze jest jasno

Siedzicie z przyjaciółmi przy kolacji. Zapada zmierzch. Zapalają się lampy i w miarę gdy robi się coraz ciemniej, lampy świecą coraz jaśniej.

Dziecko wstało

Malec chce siku w środku nocy? Czujnik ruchu powiadomi Cię, że wstał z łóżka. Czujnik może mu też włączyć światło w drodze do toalety.

Jest za gorąco

Do córki przyszły psiapsiółki i w pokoju robi się duszno. Czujnik wykrywa wzrost temperatury, a system skręca ogrzewanie lub uchyla okno.

Czujniki w innym stylu

Na rynku są też nieco mniej wyrafinowane, ale również użyteczne czujniki.

PHILIPS HUE

Czujnik współpracujący idealnie z lampami i żarówkami z serii Philips Hue. Można ustawić czułość i kąt sprawdzania. Wymaga mostka Philips Hue.

Cena: 176 zł www.cortland.pl

XIAOMI MI T

Mała, bezprzewodowa lampka nocna z czujnikiem ruchu, idealnie nadająca się do delikatnego oświetlenia np. schodów albo drogi do łazienki.

Cena: 49 zł www.x-kom.pl

SOMFY SYPROTECT

Klasyczny czujnik ruchu, którego głównym zadaniem jest wykrywanie obecności intruzów. Podobnie jak FIBARO, można go „znieczulić” na zwierzęta domowe.

Cena: 229 zł www.x-kom.pl

ZOBACZ TEŻ: Steruj swoim domem przy pomocy jednego przycisku [The Button Fibaro]

REKLAMA