Aktywne konto na Facebooku ma już 14 milionów Polaków. Statystyki pokazują, że aż 79% z nas korzysta z niego codziennie. Za podstawowe narzędzie komunikacji uważany jest Messenger – w swoim smartfonie zainstalowało go już grubo ponad 7 mln osób.
Brakuje rzetelnych danych, które pokazywałyby, ile czasu dziennie poświęcamy na scrollowanie fejsa i odpisywanie znajomym, ale wystarczy rozejrzeć się dookoła – wirtualny świat przejmuje nad nami kontrolę. Niedobrze, bo wymienienie się śmiesznymi gifami nie pocieszy zmartwionej przyjaciółki tak jak rozmowa oko w oko, a wirtualny buziak nijak się ma do prawdziwego pocałunku.
ZOBACZ TEŻ: [email protected]ść w sieci, czyli jak media społecznościowe wpływają na relacje międzyludzkie
Czas odłożyć elektroniczne gadżety i skupić się na tu i teraz. Chociaż przez chwilę. Teoretycznie możesz po prostu rzucić telefon w diabły, skasować konto na FB i przestać odbierać e-maile, a wolny czas przeznaczyć na przyjemności. W praktyce lepiej zdaj się na nasze pomysły.
Poza zasięgiem
Bezsenność, bóle karku i kręgosłupa, problemy ze wzrokiem, trudności z koncentracją i ciągły niepokój – brzmi jak opis strasznej choroby? O każde z tych schorzeń (albo wszystkie naraz) może Cię przyprawić zbyt długie ślęczenie nad smartfonem.
Kolejne złe wieści: ryzyko, że dopadną akurat Ciebie, jest spore. Z corocznego, bardzo szczegółowego raportu „Digital in 2016”, opracowanego przez We Are Social, wynika, że 94% dorosłych Polaków ma telefony komórkowe, z czego ponad połowa to smartfony. Średnio co druga osoba korzysta z internetu mobilnego (18 mln Polaków).
Cyfryzacja postępuje więc pełną parą. I wcale nie jest to powód do zadowolenia. Badacze biją na alarm: jesteśmy coraz bardziej zestresowani, mamy mniej wolnego czasu, a mimo setek znajomych na Facebooku i dziesiątek followersów na Instagramie nie budujemy szczęśliwych, długotrwałych relacji. Coraz częściej też sięgamy po antydepresanty.
Obwinianie o ten stan rzeczy jedynie naszej aktywności w sieci byłoby nadużyciem, ale jeśli możemy być szczęśliwsze, jedynie ograniczając czas spędzany w necie i przeznaczając go na inne aktywności, to grzechem byłoby nie spróbować, prawda?
Komentarze