Coach, coaching - w czym pomoże?

Zastanawiasz się, kim są coachowie i kiedy warto zasięgnąć ich porady? Podpowiemy Ci, jak wybrać odpowiedniego specjalistę i czy w ogóle warto wydawać pieniądze na coaching.

Coaching Shutterstock

Ostatnio zaroiło się od różnych terapeutów i coachów. Kim oni są? Jak odróżnić kogoś poważnego od oszusta?

Michał Grasza: „Niestety, brak prawnych regulacji dotyczących wykonywania zawodu terapeuty lub coacha powoduje, że każdy może rozpocząć świadczenie tego typu usług bez większych konsekwencji. Dlatego przed wyborem specjalisty warto mu się przyjrzeć, zapytać o kwalifikacje, doświadczenie, ukończone szkoły, czytać opinie”.

W Polsce istnieje oddział Stowarzyszenia Trenerów Rozwoju Osobowości (ICF Poland). Na stronie ICF Global oraz ICF Polska są profile akredytowanych coachów, którzy prowadzą usługi coachingowe w oparciu o światowe standardy.

ZOBACZ TEŻ: Najdziwniejsze fobie świata. Czego boją się inni?

Kiedy korzystamy z pomocy coacha, a kiedy z pomocy terapeuty?

Michał Grasza: Coaching ma na celu zwiększenie naszego potencjału, poprawienie jakości działania w pracy i w życiu prywatnym. Coaching to nie jest psychoterapia i nie jest w stanie pomóc klientowi z problemami natury emocjonalnej czy poznawczej, nie zajmuje się pomocą psychologiczną i nie leczy zaburzeń.

Praca z coachem może być przydatna, gdy człowiek czuje się dobrze sam ze sobą i akceptuje siebie takiego, jakim jest. Problem pojawia się wtedy, gdy do coacha zgłasza się osoba, która pragnie osiągnąć sukces, stać się »kimś« i zrobić karierę, ale jej motywacja wynika z tego, że teraz czuje się gorsza, słabsza i bezradna. Wtedy praca z coachem będzie tylko »pudrowaniem rzeczywistości«" – mówi Michał Grasza.

„W terapii bardziej zrzucamy ciężary, niż je dokładamy. Jeśli pacjent czuje, że bez osiągnięcia tzw. sukcesu nie może być szczęśliwy, to jest to obszar, któremu warto się przyjrzeć”.

ZOBACZ TEŻ: Czy potrzebujesz psychoterapeuty?

REKLAMA