Co robić w sylwestra – 5 pomysłów na udany wieczór w pojedynkę

Samotny sylwester może być początkiem bardzo udanego roku. To idealny czas na podsumowania i szansa na otwarcie nowego rozdziału. Podpowiadamy 5 sposobów na sylwester w domu, którego długo nie zapomnisz.

Sylwester sam na sam ze sobą Shutterstock.com

Spis treści:

  1. Sylwester w domu – zrób swój vision board
  2. Sylwester w domu – zorganizuj wieczór SPA
  3. Sylwester w domu – zaplanuj podróż
  4. Sylwester w domu – obudź swoją seksualność
  5. Sylwester w domu – znajdź swoje ikigai

Na początku wyjaśnijmy sobie jedno: zabawa w ostatni dzień roku, zwłaszcza tak feralnego jak 2022, ma znacznie więcej znamion przymusu niż w latach poprzednich. 2022 wyrzucił nas z kolein, poturbował, odebrał nadzieję na szybką poprawę, kazał spojrzeć w lustro i przemyśleć priorytety. Jasne, że niektórzy chcą ten niepokój zagłuszyć i rzucić się w wir głośnej zabawy podlewanej kolorowymi drinkami, jednak inni wolą wykorzystać ten wieczór do zrobienia pierwszego kroku w – jakkolwiek banalnie to brzmi – nowe, lepsze jutro. A do tego potrzebna jest samotność.

Na co dzień myślenie o istotnych dla nas sprawach spychamy na drugi plan. Ważne pytania typu: „Czy dobrze, że jestem tym, kim jestem?”, „Czy naprawdę chcę robić to, co robię?”, „Czy dobrze mi z sobą samą?” przepędzamy z głowy i biegniemy na imprezę, kawę z koleżanką, włączamy serial, scrollujemy smartfon. Pamiętasz co się działo w szczycie pandemii? Kiedy na zewnątrz życie ustało, kiedy przestrzeń opustoszała i powstała przymusowa cisza, ludzie w samotności (niekiedy w samotności u boku drugiej osoby) odczuli potrzebę zmian w życiu, w pracy, w związku. Samotność, odcięcie się od zewnętrznych bodźców może mieć naprawdę terapeutyczną moc. Więc zamiast zastanawiać się gdzie i z kim spędzić sylwestra – zrób sobie prezent i spędź go sama ze sobą.

Sylwester w domu – zrób swój vision board

Vision board to kreatywna mapa marzeń. To tablica, która pozwala odkryć przed samą sobą kim jesteś i kim chcesz być. Choć wydaje się dziecinną wyklejanką, vision board jest techniką wizualizacji wykorzystywaną w psychoterapii czy technikach motywacyjnych. Wiele eksperymentów udowodniło, że sportowcy łączący trening fizyczny z wizualizacją osiągają wyznaczone wyniki szybciej.

Wystarczy wziąć duży karton lub dużą korkową tablicę, wypisać na górze cel, jaki chcesz osiągnąć w nadchodzącym roku i zapełnić ją wybranymi zdjęciami, cytatami, wycinankami, które symbolizują lub obrazują twoje marzenia.

Tak naprawdę, to w ogóle nie potrzebujesz tablicy, wystarczy kartka papieru i długopis, ale obrazkowo-słowny vision board, który zaczniesz w sylwestrowy wieczór, a później będziesz go uzupełniać i korygować, podtrzyma cię w postanowieniu wytrwania w chwilach słabości. Zadaniem kreatywnej mapy marzeń jest zamiana marzeń na cele do realizacji. Vision board będzie ci przypominać dokąd zmierzasz. Z czasem możesz ją korygować – górnolotne ogólniki zastępować zadaniami. Bo tu nie chodzi o zapisywanie życzeń, ale o świadomość celów i stopniowe podejmowanie konkretnych działań.   

Sylwester w domu – zorganizuj wieczór SPA

W 2023 roku zadbamy o nasze ciała. Ciałopozytywność to sposób myślenia, polegający nie tylko na akceptacji różnorodności i niedoskonałości, ale przede wszystkim na trosce o ciało, nasze własne i jedyne. Dlatego w nadchodzącym roku będziemy je dobrze karmić, ćwiczyć, pielęgnować, by cieszyć się jego sprawnością przez długie lata.

Sylwestrowy wieczór to doskonały czas na afirmację ciałopozytywności. Rytualna kąpiel niech będzie początkiem długotrwałej przyjaźni z własnym ciałem. Przygotuj wcześniej kulki lub sole do kąpieli, maseczkę, świece, kojąca muzykę, świeże ręczniki i szlafrok. Nie masz wanny? No problem. Wpisz w wyszukiwarkę „shower routine aesthetic”, „amazing showers walk in”, „homa spa bathroom”, „doorless shower ideas”, a znajdziesz mnóstwo inspiracji na domowe SPA pod prysznicem. Swoją drogą według Pinteresta kąpiele pod prysznicem, a nie w wannie (chodzi głównie o oszczędzanie wody i przestrzeni), będą jednym z trendów w 2023 roku.

Sylwester w domu – zaplanuj podróż

Jeżeli należysz do tych osób, które nie potrafią usiedzieć w miejscu, albo do tych, którym ciągle się wydaje, że gdzieś „tam” jest lepiej niż „tutaj”, albo po prostu jesteś uzależniona od doświadczania czegoś nowego, to w sylwestrowy wieczór zaplanuj swoją podróż. To może być podróż do wymarzonego kraju, ale żeby marzenia mogły się spełnić, trzeba ją drobiazgowo zaplanować – wyszukać loty, hotele, miejsca, które się chce zobaczyć, rozplanować trasy, poszukać przewodników.

W czasie podróży sprawdza się jedna zasada – im więcej wiesz, tym więcej widzisz, dlatego warto przed wyjazdem poczytać o celu podróży jak najwięcej. A może wolisz w przyszłym roku jeździć bliżej, a częściej? Zrób harmonogram wolnych weekendów w 2023 i spis miejsc, które chciałabyś odwiedzić. Czytałaś książkę Johna C. Parkina „Filozofia Fuck it. Rób to, co lubisz – czyli jak osiągnąć spokój ducha”? Autor pisze w niej między innymi, że pierwszy raz w historii ludzkości mamy możliwość dopasowania miejsca pracy do życia. Może… w 2023 wyjedziesz na dłużej i założysz swoje biuro w domku na plaży?

Sylwester w domu – obudź swoją seksualność

Żeby uwolnić seksualność nie potrzeba drugiej osoby, wręcz przeciwnie. Seksualność nie jest relacją, to życiowa energia, którą ma każda z nas, ale nie każda chce lub potrafi ją obudzić. Żeby uśpiona seksualność mogła rozkwitać, trzeba jej poświęcić czas i uwagę – bez partnera. Warto się uczyć autoerotyzmu, bo on pozwala nawiązać kontakt z ciałem i mieć seks z samym sobą.

W tym miejscu trzeba jasno powiedzieć, że wibrator nie jest żadnym zastępnikiem męskiego członka, to urządzenie służące do poznawania swojego ciała i jego reakcji. W przeciwieństwie do penisa służy do masturbacji. Sylwestrowy wieczór to idealny czas na pierwsze próby nawiązywania kontaktu ze swoim ciałem. To coś innego niż seks – to nie ktoś ma cię podniecić, to ty możesz się otworzyć ze swoją seksualną energią na drugą osobę, możesz nią kogoś obdarzyć. Nasza rada: w styczniu zapisz się na lekcje tańca nowoczesnego. Przekonasz się sama, że nie potrzebujesz partnera żeby poczuć, że twoja seksualna energia aż kipi.

Sylwester w domu – znajdź swoje ikigai

Ikigai to japońskie słowo oznaczające coś, co napędza do życia – „Iki” znaczy żyć, a „gai” to powód. To sztuka robienia rzeczy dla siebie, a nie dla poklasku, to bycie szczęśliwym bez udowodniania tego całemu światu, bo właśnie w ten sposób rozumie się słowo „sukces”, prawda? Japończycy sztuki ikigai uczą się od dziecka – to w Japonii ceremonia parzenia herbaty zamieniła się w sztukę, by udowodnić, że to my nadajemy znaczenie małym codziennym czynnościom i rzeczom.

Ikigai to umiejętność nieporównywania siebie z innymi, bo właśnie porównywanie jest głównym źródłem braku szczęścia. Ikigai osiąga się robiąc rzeczy dla siebie: pisanie opowiadań, których nikt nie czyta, granie muzyki, której nikt nie słucha, malowanie obrazów, których nikt nie ogląda. Tymczasem większość z nas źle ustawia hierarchię wartości – robimy rzeczy dla poklasku, oczekujemy braw, a gdy wyrazy uznania nie nadchodzą, tracimy ochotę do życia.

W sylwestrowy wieczór zacznij pisać dziennik, w którym będziesz notować własne przemyślenia, olśnienia, cytaty z piosenek, tytuły książek, które chcesz przeczytać, notatki na bloga, który może zaczniesz prowadzić (na razie dla siebie). To jeden ze sposobów na znalezienie tego, co sprawia ci przyjemność i daje wewnętrzną satysfakcję. A czytanie później takich notatek jest fascynującą lekturą, która przywołuje wspomnienia. Cudownego wieczoru z samą sobą i dobrego roku!

REKLAMA