Christina Applegate wyznała, że choruje na stwardnienie rozsiane

Aktorka podzieliła się z fanami informacją o swoim stanie zdrowia za pośrednictwem Twittera.

Christina Applegate fot. Shutterstock.com

49-letnia gwiazda seriali Już nie żyjesz, Świat według Bundych oraz Przyjaciele podzieliła się ze światem informacją o swoim stanie zdrowia. Aktorka od kilku miesięcy mierzy się z diagnozą, która spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Applegate choruje bowiem na stwardnienie rozsiane. Na swoim twitterowym profilu, który śledzi 1,4 mln osób napisała: „Cześć przyjaciele. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u mnie stwardnienie rozsiane. To była dziwna podróż, ale przez cały ten czas byłam wspierana przez znajomych, którzy cierpią na tę samą chorobę”. W kolejnym pościa gwiazda poprosiła o zachowanie jej prywatności, by mogła w spokoju stawić czoła druzgocącej diagnozie. 

Czym właściwie jest stwardnienie rozsiane?

Według National Multiple Sclerosis Society „stwardnienie rozsiane to nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego, która zakłóca przepływ informacji w mózgu oraz między mózgiem a ciałem”.  Jest to stan, który może wpływać na mózg i rdzeń kręgowy, powodując szereg możliwych objawów, w tym problem z widzeniem, ruszaniem kończynami, czuciem i równowagą. Stan ten utrzymuje się do końca życia i niekiedy powoduje poważną niepełnosprawność. Często jego przebieg bywa łagodny i umożliwia względnie normalne funkcjonowanie.

W wielu przypadkach możliwe jest leczenie objawowe. Średnia długość życia u osób z SM jest nieznacznie krótsza, niż u osób zdrowych. Najczęściej chorobę diagnozuje się u osób w wieku 20-30 lat, chociaż może rozwinąć się ona w każdym wieku. Stwardnienie rozsiane 3 razy częściej diagnozuje się u kobiet niż mężczyzn.

 

Objawy stwardnienia rozsianego

Objawy choroby mogą różnić się u różnych osób.

Najczęściej występujące objawy to:

  • Zmęczenie
  • Trudności z chodzeniem
  • Problemy ze wzrokiem, np. Niewyraźnie widzenie
  • Problemy z kontrolowaniem pęcherza
  • Drętwienie lub mrowienie w różnych częściach ciała
  • Sztywność i skurcze mięśni
  • Problemy z równowagą i koordynacją
  • Problemy z myśleniem, uczeniem się i planowaniem

W zależności od rodzaju stwardnienia rozsianego, objawy mogą pojawiać się i znikać w różnych fazach, a także stopniowo się pogarszać.

REKLAMA