Chiński Nowy Rok 2022. Wkraczamy w Rok Tygrysa. Co nam przyniesie?

1 lutego przypada chiński Nowy Rok – Rok Tygrysa. Czego możemy oczekiwać po Roku Tygrysa? Czy będzie lepszy niż 2021, czyli Rok Wołu? Sprawdź.

chiński nowy rok tygrysa fot. shutterstock.com

Chiński Nowy Rok (zwany też Świętem Wiosny, gdyż oznacza koniec zimy i początek długo oczekiwanej wiosny) świętuje się podczas drugiego nowiu księżyca po przesileniu zimowym. To święto ruchome, które tym razem przypada na 1 lutego. Chiński Rok 2022 potrwa do 21 stycznia 2023 roku.

Chiński zodiak obejmuje 12 znaków, a każdy znak to inne zwierzę: Szczur, Wół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies i Świnia. Cykl ten powtarza się co 12 lat. Według chińskiego zodiaku rok 2021 był Rokiem Wołu, a 2022 jest Rokiem Tygrysa.

Tygrys wg Chińskiego Zodiaku

Chiński Zodiak sięga czasów dynastii Qin (ponad 2000 lat temu). Jak głosi legenda, Nefrytowy Cesarz wezwał wszystkie zwierzęta w Królestwie na Wielki Wyścig i oznajmił, że zwierzę, które przybędzie do jego pałacu, zdobędzie jego łaskę. Tygrys był pewien wygranej, ale ostatecznie zajął trzecie miejsce po Szczurze i Wołu. Zgodnie z chińskimi legendami osoby spod znaku Tygrysa lubią rywalizację, są znane ze swojej odwagi i ambicji. Tygrysy są ambitne, ale są też niezwykle hojne i mają chęć pomagania innym. Tygrysy lubią wygrywać, ale nie tolerują oszustw i drogi na skróty, zawsze szukają sprawiedliwości.

Czy urodziłaś się w Roku Tygrysa?

Jeśli urodziłaś się w 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998 i 2010 roku, urodziłaś się w Roku Tygrysa. Znane osoby urodzone w Roku Tygrysa to m.in.:

 • królowa Elżbieta II,
 • Christopher Lloyd,
 • Stevie Wonder,
 • Martin Short, Jon Bon Jovi,
 • Leonardo DiCaprico,
 • Penelope Cruz,
 • Lady Gaga,
 • Jon Batiste,
 • Shawn Mendes.

Jaki będzie Rok Tygrysa?

Rok Szczura (2020 rok) przebiegał pod znakiem przetrwania, a Rok Wołu (2021 rok) polegał na zakotwiczeniu się w nowej rzeczywistości. Rok Tygrysa ma być z kolei rokiem wielkich zmian. To będzie rok podejmowania ryzyka i przeżywania przygód. Dobre wieści są takie, że znów poczujemy entuzjazm i ekscytację. Tygrys jest związany z energią Yang (męską). Tygrysy robią wszystko po swojemu i nienawidzą, gdy ktoś im mówi, co mają robić. W Roku Tygrysa spodziewaj się wielu nagłych zmian: w pracy, miłości i życiu domowym.. Dla niektórych będzie to rok rozwoju, ale nie wszystkim zmiany wyjdą na lepsze. Warto pamiętać, by podążać za intuicją i ruszyć ku najśmielszymi marzeniom, ale też kontrolować swoje ego.

Chiński zodiak obejmuje nie tylko 12 zwierząt, ale również pięć żywiołów. 2022 rok to rok wody. Lata wodne wyzwalają nasze emocje bardziej niż jakikolwiek inny żywioł. Tygrysy Wodne są zorientowane na rodzinę i cieszą się udanymi relacjami międzyludzkimi. Chociaż są niezwykle zmotywowani i potrafią być aroganccy, ich celem jest zawsze robienie tego, co będzie w ostatecznym rachunku najlepsze dla ogółu. 2022 to dobry rok na zmianę pracy, budowanie zespołu lub powrót do kreatywnych projektów.

Jesteś Tygrysem? Niestety, dla osób urodzonych pod znakiem tygrysa, rok 2022 może być dla nich pechowy. Jednak zaciekłe podążanie za pasją, tak naturalne dla Tygrysa, może go zaprowadzić do upragnionego celu. Chociaż nie jest to idealny rok dla Tygrysa, ten rok będzie świetny dla osób urodzonych pod znakiem Konia (przedkładają wolność nad wszystko), Świni są pragmatyczne, ale napędzane przyjemnością) i Psów (bardzo lojalne). Z kolei Małpy (kierują się intelektem, a nie działaniem) i Węże (uwielbiają planować) mogą w tym roku mieć trudniejsze chwile.

ZOBACZ TEŻ: Randkowy horoskop

Co przyniesie szczęście w Roku Tygrysa

Chiński zodiak wyznacza także symbole, które w danym rokumogą przynieść szczęście. I to nie tylko zodiakalnym Tygrysom, ale wszystkim.

 • Kolory: niebieski, zielony
 • Liczby: 1, 3, 7
 • Kwiaty: kwiat śliwy
 • Kierunek: Północ

Obchody Chińskiego Nowego Roku

Chińczycy na całym świecie powitają nowy rok w nocy z 31 stycznia na 1 lutego. Tradycyjnie obchody potrwają 15 dni. Chińskie zwyczaje różnią się w zależności od regionu. Wszędzie jednak noworoczną myślą przewodnią jest zapewnienie sobie i swoim najbliższym pomyślności na najbliższych 12 miesięcy. Ludzie przystrajają swoje domy kwiatami oraz lampionami w kolorze czerwonym, który symbolizuje pomyślność. W czasie obchodów Nowego Roku organizowane są pokazy fajerwerków oraz kolorowe uliczne parady. Świętowanie kończy się w pierwszą pełnię księżyca Nowego Roku Świętem Latarni.

REKLAMA