Chcesz się skupić? Nie słuchaj muzyki [WH News]

Przed Wami kolejna porcja newsów ze świata nauki.

Shutterstock

Pogłoski o korzystnym wpływie muzyki na koncentrację okazały się przesadzone. Uczeni z University of Wales Institute in Cardiff sprawdzili, jaki wpływ na zdolność zapamiętywania ma muzyka. Uczestnicy badania mieli zapamiętać ciągi liter w różnych warunkach: w ciszy, przy muzyce, którą lubią i której nie lubią, z głosem powtarzającym różne cyfry. Okazało się, że najgorzej wypadli, gdy próbowali zapamiętywać przy muzyce. Następnym razem, gdy będziesz próbowała coś nocą wkuć na pamięć, słuchaj muzyki przed, ale nie w trakcie nauki

ZOBACZ TEŻ: 7 gadżetów, które ułatwią Ci życie

Pamięć mięśniowa

Jest takie angielskie powiedzonko – no pain, no gain, co na polskie przekłada się mniej więcej – musi boleć, żeby coś osiągnąć. Jednak jeśli chcesz się nauczyć czegoś nowego, np. piruetu albo chwytu na gitarze, ćwiczenie tego ruchu aż do bólu wyczerpanych mięśni nie jest najlepszym rozwiązaniem. Uczeni z Johns Hopkins wykazali, że ból w jakiś sposób upośledza zdolność mięśni do zapamiętywania określonych sekwencji ruchów i tym samym spowalnia proces uczenia się motoryki danego ruchu.

Nie ukrywaj

Jak donosi „Journal of Business and Psychology” ludzie, którzy otwarcie przyznają się w pracy do takich potencjalnie stygmatyzujących cech, jak odmienna orientacja czy choroby psychiczne, są szczęśliwsi i mają więcej satysfakcji z pracy niż ci, którzy wciąż muszą coś ukrywać. Do rozważenia.

Pani w kropki

Po powrocie z plaży zauważyłaś na ciele jasne kropki? Nie panikuj. To zapewne tzw. łupież pstry, czyli dosyć częsta infekcja grzybicza, którą leczy się środkami przeciwgrzybicznymi. Nie próbuj leczyć się sama, tylko idź do dermatologa, bo domowe środki nie pomogą.

Odstaw grejpfruty

Jeśli przyjmujesz leki, chwilowo odstaw te owoce. Okazuje się bowiem, że występujące w nich substancje (furnakomaryny) mogą osłabiać albo bardzo wzmacniać działanie niektórych leków. Do tej pory udało się ustalić 85 substancji leczniczych, które wchodzą w niekorzystne interakcje z sokiem z grejpfruta.

Zimny chów

W pracy klima jest tak ustawiona, że zamarzasz? Po pierwsze, kobiety są nieco mniej odporne na zimno niż mężczyźni, więc możesz pogadać z kolegami, którzy być może skręcają termostat zgodnie ze swoimi upodobaniami. Po drugie, jeśli nawet kompromis Cię nie zadowala, pomyśl o tym, że ekspozycja na niską temperaturę aktywuje brązowy tłuszcz i sprawia, że spalasz więcej kalorii. Odchudzanie przez marznięcie? Niezłe, ale na wszelki wypadek jutro weź do pracy dodatkową bluzę z kapturem.

ZOBACZ TEŻ: Portugalscy naukowcy odkryli nowy rodzaj zanieczyszczenia plastikiem

REKLAMA