Celebryci wspierają walkę z pożarami w Australii

Nie zdążyliśmy jeszcze zapomnieć o katastrofalnych pożarach w Amazonii, a świat znów zmaga się z ogniem, który zabija zwierzęta i zabiera ludziom domy.

Invision/Invision/East News

Australia płonie. Choć pożary w lecie zdarzają się tam co roku, tym razem – między innymi ze względu na silny wiatr – ogień rozprzestrzeniał się znacznie szybciej. Australijskie Biuro Meteorologiczne w ostatnich miesiącach odnotowało rekordowo wysokie temperatury, co również ma wpływ na skalę tegorocznych pożarów.

Tragiczna statystyka

12 listopada 2019 roku władze Nowej Południowej Walii ogłosiły stan "katastrofalnego" zagrożenia pożarowego. To właśnie w tym stanie ogień spustoszył rekordową powierzchnię 4,9 mln hektarów buszu. W sumie w całej Australii spłonął już obszar 10,7 mln hektarów. W ciągu ostatnich, dramatycznych tygodni zginęło co najmniej 480 milionów zwierząt, jednak według ekologa, prof. Chrisa Dickmana z University of Sydney liczba ta może sięgać już nawet miliarda. Jak podaje DailyMail, zniszczeniu uległo ponad 2 tysiące domów, a 25 osób straciło życie. Z kolei w Canberze (stolicy Australii) odnotowano najwyższy poziom smogu w 15-letniej historii pomiarów. Powstała w wyniku pożarów chmura dymu mogłaby zakryć całą Europę.

Na ratunek Australii

W Internecie powstało wiele zbiórek charytatywnych, dzięki którym - w zaledwie kilka dni - udało się zebrać kilkadziesiąt milionów dolarów na walkę ze skutkami żywiołu. Tak szybka reakcja to zasługa między innymi celebrytów, którzy aktywnie promują zbiórki w swoich kanałach społecznościowych.

Trzeba przyznać, że niektórzy Australijczycy dorzucili od siebie naprawdę imponujące kwoty.

Szczególnie hojni okazali się australijscy przedstawiciele Hollywood, tacy jak Chris Hemsworth, który wraz z rodziną przekazał okrągły milion dolarów na walkę z żywiołem. „Mam nadzieję, że też się dołożycie. Liczy się każdy grosz” – napisał na swoim Twitterze.

Niemałą cegiełkę dołożyły też Nicole Kidman (urodzona w USA, ale wychowana w Australii) i Kylie Minogue, które wsparły zbiórki kwotą 500 tysięcy dolarów każda.

Uznanie jednak należy się nie tylko australijskim gwiazdom – pół miliona dolarów przekazała też piosenkarka Pink. Na owacje na stojąco (dosłownie) podczas swojego ostatniego koncertu w Sydney zasłużył sobie również Elton John.  Artysta wygłosił poruszający monolog, podczas którego oznajmił, że na walkę z ogniem przekazał milion dolarów.

Ty też możesz pomóc

Liczy się każdy dolar. Jeśli również chcesz pomóc, wpłać dowolną kwotę na zbiórkę zorganizowaną na Facebooku. Zebrane fundusze trafią do organizacji NSW Rural Fire Service, która działa dzięki wolontariuszom walczącym z pożarami oraz bezpośrednio do strażaków.

ZOBACZ TEŻ: Sprawdź, czy jesteś eko [QUIZ]

REKLAMA