Cannes 2019: filmy walczące o Złotą Palmę

Nowy Quentin Tarantino, powrót duetu Pedro Almodóvar i Antonio Banderas, Bill Murray w zabójczych zombie oraz reżyser Paweł Pawlikowski w jury. Zobacz oficjalną selekcję 21 filmów prezentowanych na la Croisette w Cannes.

Cannes

1. The Dead Do Not Die

Amerykańska komedia-horror Jima Jarmusha, 1h:43.

Z Billem Murrayem, Adamem Driver, Seleną Gomez i Tildą Swinton. (film otwierający festiwal)

Nic nie idzie dobrze. Na niebie pojawiają się dziwne refleksy, zwierzęta dziwnie sie zachowują. Małe miasteczko Centreville pogrąża się w ciężkiej atmosferze oczekiwania nie wiadomo na co. Wkrótce umarli wygrzebują się z grobów cmentarza i wychodzą z wściekłym pragnieniem pożarcia wszystkich dookoła. Trzeba się bronić na wszelkie sposoby.

2. Les Misérables

Francuski dramat Ladj Ly, 1h42.

Z Damienem Bonnardem, Alexisem Manentim i Djebrilem Didierem Zongą.

Francuska policja z 93 brygady przyzwyczajona jest do przemocy, gwałtów i aresztowań. Tym razem ich interwencja zostaje nagrana z drona. To początek kłopotów.

3. Bacurau

Francusko-brazylijski thriller Klebera Mendonçy Filho i Juliano Dornellesa, 2h:12.

Z Sonią Bragą, Udo Kier i Karine Teles.

Filmowiec wyprawia się do brazylijskiej prowincji, by nakręcić dokument. Rządząca wioską, w której mieszka, osoba umiera i wszystko zaczyna się walić. A gość odkrywa, że bolesne sekrety z przeszłości nadal są żywe.

4. Atlantique

Francusko-belgijsko-senegalski dramat Matiego Diopa, 1h:44.

Z Mame Bineta Sane, Amadou Mbow i Ibrahima Traore.

Dakar. Ada jest zakochana w Sulejmanie, ale obiecana jest innemu, więc Sulejman wyjeżdża z kraju łodzią w poszukiwaniu lepszego życia. W trakcie wesela Ady z jej niekochanym mężem wybucha pożar. Jej kochanek wrócił.

5. Sorry You Missed You

Brytyjski dramat Ken Loach, 1h40.

Z Kris Hitchen, Debbie Honeywood i Rhys Stone.

W Newcastle w Anglii Ricky i Abby próbują związać koniec z końcem, by opiekować się dwójką dzieci. Zmęczona Abby widząc, jak jej mąż boryka się z trudnymi problemami, postanawia sprzedać wszystko, by stać się kierowcą "dostawczaka".

6. Little Joe

Austriacko-niemiecko-brytyjski dramat science fiction Jessiki Hausner, 1h:45.

Z Emily Beecham, Benem Whishawem i Kitem Connorem.

Alice naukowo zajmuje się modyfikacjami genetycznymi. Roślina, którą stworzyła w laboratorium, miała służyć w terapiach pacjentów, ale okazuje się, że zwykły kontakt z kwiatem wystarcza, by teleportować kogoś ... w ciało kogoś innego.

7. Dolor y Gloria

Hiszpański dramat Pedro Almodóvara, 1h52.

Z Antonio Banderasem, Asierem Etxeandią i Penélope Cruz

Salvador, wzięty i szanowany wcześniej artysta pogrąża się w twórczej niemocy. Postanawia zanurzyć się w sobie, by przywrócić dawną formę. Czas na wspomnienia, duchy przeszłości i spotkanie z byłymi aktorami, przyjaciółmi, kochankami.

8. Wild Goose Lake

Chiński thriller Diao Yinana, 1h:53.

Z Ge Hu, Tang Wei i Liao Fan.

Z jednej strony młoda prostytutka z poważnymi kłopotami ze strony mafii, z drugiej strony bandyta, przywódca gangu, ogarnięty poczuciem winy. Towarzysze na jeden dzień, oboje zaangażowani w polowanie na człowieka.

9. Whistlers

Komedia policyjna francusko-niemiecko-rumuńska Corneliu Porumbiou, 1h:37.

Z Vladem Ivanovem, Catrinel Marlon i Rodicą Lazar.

Jeśli uda mu się nauczyć Silbo, gwiżdżącego języka przodków, zły inspektor Cristi może pomóc pewnemu zbirowi zwiać z więzienia i położyć łapę na milionach. Jednak nie wszystko układa się po jego myśli.

10. Portrait de la jeune fille en feu

Francuski dramat historyczny Céline Sciamma, 2h.

Z Noémie Merlant, Adèle Haenel i Luàną Bajrami.

W osiemnastowiecznej Bretanii Heloisa opuszcza klasztor. Musi wyjść za mąż, lecz odmawia pozowania do ślubnego portretu. Społeczna i obyczajowa rewolucja.

11. A Hidden Life

Niemiecko-amerykański dramat Terrence'a Malicka, 2h:53.

Z Augustem Diehlem, Valerie Pachner i Matthiasem Schoenaertsem.

Uznany przez nazistów w Austrii za winnego zdrady, Franzowi Jägerstätterowi grozi kara śmierci. Postanawia żyć w ukryciu.

 

12. Le Jeune Ahmed

Belgijsko-francuski dramat Jean-Pierre'a i Luca Dardenne'a, 1h24.

Z Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud i Myriem Akheddiou. Ahmed porzuca szkołę, by zacząć słuchać wykładów ekstremistycznego imama, który stara się, by przekonać go do radykalnego islamizmu. Jego rodzina się martwi, jego nauczyciele też. Sam Ahmed jest rozdarty między Bogiem, który wymaga od niego poświęceń, a beztroskim życiem jego rówieśników.

13. Frankie

Dramat amerykańsko-portugalsko-francuski Iry Sachsa, 1h38.

Z Isabelle Huppert, Marisą Tomei i Gregiem Kinnearem.

Wiedząc, że jest chora, Frankie, znana francuska aktorka, postanawia wycofać się z życia publicznego i umrzeć w cieniu podnóża Sitra, nadmorskiego kurortu w Lizbonie.

14. Once Upon a Time ... in Hollywood

Amerykańska komedia Quentina Tarantino, 2h:41.

Z Bradem Pittem, Leonardo DiCaprio i Margot Robbie.

Rok 1969. Wszystko zmienia się w Hollywood. Wyzwolenie seksualne, roszczenia LGBT, ruch hipisowski burzą bariery i zmieniają obyczaje. Podobnie w kinematografii: stary przemysł ustępuje miejsca filmom, w których rządzą seks i przemoc. Rozczarowani świadkowie własnego upadku, Rick Dalton, zapomniana gwiazda westernów, i Cliff Booth, jego dubler, próbują się dostosować do nowych czasów.

15. Parasite

Południowo-koreański thriller Bong Joon-Ho, 2:12.

Z Song Kang-Ho, Sun-kyun Lee, So-Dam Park. Rodzina Ki-taek jest biedna, wszyscy jej członkowie są bezrobotni. Za to rodzina Park nie wie, co zrobić z milionami. Ki-taek znajdują sposób na zbliżenie się do świata zamożnych i rozpoczynają tym samym historię pełną dziwacznych zdarzeń.

16. Matthias i Maxime

Dramat kanadyjski Xaviera Dolana, 1h59.

Z Xavierem Dolanem, Gabrielem D'Almeida Freitasem i Anne Dorval.

Dwaj młodzi mężczyźni, przyjaciele z dzieciństwa, wymieniają pocałunek na amatorskim planie krótkometrażowego filmu. Ten kontakt wprowadza między nimi wątpliwość, narastającą niejasność, która podważa ich relacje.

17. Roubaix, une lumiere

Francuski dramat kryminalny Arnauda Desplechina, 1h59h.

Z Roschdy Zem, Léą Seydoux i Sarą Forestier.

Starsza pani umiera w Wigilię Bożego Narodzenia w ponurej dzielnicy Roubaix. Dwóch sąsiadów zmarłej, uzależnionych od narkotyków, alkoholików i kochanków jest przesłuchiwanych przez lokalnego szefa policji i nowoprzyjętego, policyjnego rekruta.

18. Traitor

Dramat francusko-niemiecko-brazylijski Marco Bellocchio, 2h:25.

Z Pierfrancesco Favino, Maria Fernanda Cândido i Fabrizio Ferracane.

Były szef mafii Tommaso Buscetta ucieka do Brazylii przed krwawą wojna gangów, która toczy się u niego, we Włoszech. Z oddali, bezradnie obserwuje zemstę i zabójstwa swoich krewnych. Decyduje się podjąć współpracę z sędzią Giovannim Falcone.

19. Mektoub My Love: Intermezzo

Francuski komediodramat Abdellatifa Kechichego, 4 godz.

Z Shain Boumedine, Ophélie Bau i Salim Kechiouche. Kontynuacja świetnie przyjętego filmu z 2017 roku tego samego reżysera pt. " Mektoub My Love Suite: Canto Uno", opisująca życiowe perypetie Amina, początkującego scenarzysty, jego miłości i rozstania, wzloty i upadki.

20. It Must Be Heaven

Francusko-palestyński komediodramat Elia Suleimana, 1h37.

Z Elią Suleimanem, Ali Sulimanem i François Girardem.

Gdzie możemy poczuć się jak „w domu”? Pewien Palestyńczyk na uchodźstwie zadaje sobie to pytanie podróżując po Francji i po Stanach Zjednoczonych w poszukiwaniu odpowiedzi.

21. Sybil

Francuski komediodramat Justine Triet, 1h40.

Z Virginie Efira, Adèle Exarchopoulos i Gaspard Ulliel.

Sybil postanawia ostatecznie zamknąć swój gabinet psychoanalizy, aby całkowicie poświęcić się pisaniu. Jednak wizyta płaczącej młodej aktorki, chorej z miłości zmienia jej decyzję. Nieszczęścia pacjentki fascynują ją i dostarczają inspiracji do powieści, nad którą pracuje.

 

REKLAMA