Krótka lekcja geografii
Burgenland to najmłodszy i najbardzej wysunięty na wschód kraj związkowy Austrii. Jego terytorium, o kształcie długiego, wąskiego pasa, znajduje się na obszarze dzisiejszej Panonii. Burgenland graniczy z Węgrami (na wschodzie), Słowenią (na południu) oraz Słowacją (na północy). To najniżej położony i zarazem najcieplejszy region Austrii, w którym słońce świeci przez 300 dni w roku.
Zacznij od stolicy
Stolicą Burgenlandu jest położony zaledwie 50 km od Wiednia Eisenstadt, w którym mieszkał niegdyś wybitny kompozytor muzyki klasycznej - Józef Haydn. To jedna z turystycznych perełek regionu, którą odwiedzają melomani z całej Europy.
Jeśli się do nich nie zaliczasz, to nic! Eisenstadt jest wart odwiedzenia choćby ze względu na zabytkową starówkę i tereny wokół zamku Esterházy. Poza tym to świetna baza wypadowa, położona niedaleko największych atrakcji regionu.
Jezioro Nezyderskie
Kilkanaście kilometrów od Eisenstadt znajduje się jeden z najpiękniejszych parków narodowych Austrii - Jezioro Nezyderskie-Seewinkel. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody (żyje tam ponad 300 gatunków ptaków), ale nie tylko.

Jezioro Nezyderskie to także świetne miejsce dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. W jego okolicy znajdują się malownicze trasy rowerowe (w Burgenlandzie jest ich cała masa!), a przy samym brzegu można wypożyczyć między innymi kajaki, łódki i sprzęt do windsurfingu.
Jedną z atrakcji jest też podziwianie zachodzącego słońca ze środka jeziora. Takie momenty zostają w pamięci na całe życie.
fot. stills&emotions
Lokalne specjały
Burgenland to region słynący z wina. Lokalne winiarnie oraz pijalnie są otwarte dla turystów niemal przez cały rok. Producenci mogą podawać w nich swoje specjały, tj. wino oraz przekąski (np. zimna pieczeń z pastami do smarowania), bez dodatkowych zezwoleń.

W niektórych gospodarstwach podaje się również dania na ciepło (np. grillowanego kurczaka albo soczystą pieczeń). Na takie miejsca mówi się Heuriger, czyli pijalnia młodego wina. Jak sama nazwa wskazuje, serwuje się tam trunki wyprodukowane w tym samym roku.
Niezależnie od tego, czy odwiedzisz klasyczną winiarnię czy Heuriger (polecamy jedno i drugie), degustacja burgenlandzkich specjałów będzie niezapomnianym doświadczeniem.
fot. Burgenland Tourismus, Paul Szimak
Kraina dobrego samopoczucia
W Burgenlandzie nie brakuje miejsc oferujących bogato wyposażone strefy wellness. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze:
St. Martins Therme & Lodge, Frauenkirchen
Kompleks w kształcie muszli ślimaka jest położony w Parku Narodowym Jezioro Nezyderskie-Seewinkel. Oferuje klimatyczne łaźnie, sauny, wewnętrzne i zewnętrzne baseny oraz pomieszczenia relaksacyjne z widokiem na łono natury.
fot. St. Martins Therme & Lodge/Peter Rigaud
Sonnentherme Lutzmannsburg, Lutzmannsburg
Może poszczycić się opinią najbardziej przyjaznej rodzinom łaźni termalnej w Austrii. Wyjątkową atrakcję dla niemowląt, małych dzieci oraz ich rodziców stanowi obszar „Baby World”, w którym przygotowano wszystko z myślą o rodzinach, w tym pomieszczenie do przewijania i saunę dla bobasów.
fot. Sonnentherme Lutzmannsburg
AVITA Therme, Bad Tatzmannsdorf
Wodne atrakcje zajmują tutaj aż 2000 m². 15 basenów, 24 sauny - w AVITA Therme jest w czym wybierać. Oferta obejmuje między innymi saunę nad jeziorem i saunę w stylu kopalni. Z kolei w saunie Uhudler wszystko kręci się wokół specjalnego wina z południowego Burgenlandu. W AVITA Therme znajduje się też pierwsza w Austrii sauna śnieżna, która pozwala delikatnie ochłodzić się po wizycie w saunie tradycyjnej.
fot. AVITA Resort
Allegria Familientherme Stegersbach by Reiters, Stegersbach
Zjeżdżalnie, jacuzzi, basen termalny z naturalnym potokiem - resort Allegria Familientherme Stegersbach by Reiters oferuje to wszystko i znacznie więcej. Miejsce odpowiednie dla całej rodziny.

Burgenlandzka oferta uzdrowiskowa jest uzupełniana przez ponad tuzin hoteli, które posiadają własne spa lub są z nimi połączone „specjalnymi przejściami". Bogactwo atrakcyjnych pakietów pozwala na korzystanie z różnorodnej oferty wellness dostosowanej do indywidualnych potrzeb.
Dlaczego warto pojechać do Burgenlandu?
Burgenland to świetne miejsce na urlop o każdej porze roku. Niezależnie od tego, czy planujesz wypocząć z rodziną, ze znajomymi, czy z partnerem. Jego wielką zaletą, o której jeszcze nie wspomnieliśmy, jest stosunkowo mała odległość od Polski. Dla przykładu: trasa z Wrocławia do Eisenstadt (stolica) wynosi 481 km. To o 68 km mniej niż ze stolicy Dolnego Śląska do Gdańska!
Dojazd do Burgenland jest jednocześnie bardzo łatwy, bo przez większość czasu jedzie się autostradą.
Trasy turystyczne, strefy wellness, urokliwe miasteczka, winnice i piękny Park Narodowy - ten region Austrii ma naprawdę wiele do zaoferowania.
fot. Ippisch
Corona-Kasko
W ramach współpracy między towarzystwem Allianz Travel a Burgenland Tourismus GmbH obecni lub potencjalni goście mogą liczyć na bezpłatne ubezpieczenie od skutków COVID-19.
Każdy, kto planuje urlop w Burgenlandzie do 30.10.2021 r. może skorzystać z tzw. „Corona-Kasko”, które gwarantuje bezpłatne odwołanie rezerwacji.
W przypadku zachorowania na COVID-19 lub odgórnie nałożonej kwarantanny na krótko przed datą wyjazdu (albo zarażenia się w podczas urlopu), wszelkie powstałe koszty zostaną pokryte w ramach ubezpieczenia. Bez komplikacji i zbędnej biurokracji.