Budżet ślubny: jak zaplanować wydatki na ślub i wesele

Ile kosztuje ślub i wesele? W ubiegłym roku pary młode na 100-osobowe wesele wydały ok. 50-80 tysięcy złotych. Taka suma może przyprawić o zawrót głowy, ale dzięki odpowiedniemu planowaniu budżetu da się sporo zaoszczędzić. Zobacz, jak powinien wyglądać budżet ślubny i zaplanuj wydatki na tę wyjątkową okazję.

Ile kosztuje ślub? Shutterstock.com

Ten wyjątkowy dzień wymaga wielu przygotowań oraz wydatków. Nie będziemy czarować: jeśli marzy Wam się duże wesele, musicie przygotować się na spore wydatki. Trzeba zadbać nie tylko o salę, fotografa i stroje dla pary młodej, ale i drobniejsze sprawy, jak np. etykiety na butelki, manicure dla panny młodej czy winietki na stół. Każda usługa to dodatkowy koszt, a przecież młodym zawsze zależy, by ich ślub był wyjątkowy.

Ile kosztuje ślub i wesele?

W 2019 r. za wesele na 100 osób para młoda musiała zapłacić ok. 50-80 tysięcy złotych. „Z mojego doświadczenia wiem, że były to kwoty raczej bliższe tej górnej granicy” – mówi Olga Dyrda, wedding plannerka prowadząca blog Pani od Ślubu. Oczywiście, można też zorganizować skromniejszą ceremonię. Minimalny koszt ślubu cywilnego na 10 osób z obiadem i strojami dla młodych to jakieś 3 tysiące złotych.

Jak powinien wyglądać budżet ślubny?

Budżet ślubny to obowiązkowy element przygotowań. Warto prowadzić w najwygodniejszej dla nas formie: może to być osobny zeszyt lub arkusz kalkulacyjny na komputerze. Najważniejsze, żebyśmy w nim wszystko notowali i prowadzili go od samego początku przygotowań do ślubu. Kilka podpowiedzi:

  • Prowadzenie budżetu ślubnego to podstawa dobrego zaplanowania ślubu i wesela.
  • Wybierzcie najwygodniejszą dla Was formę: osobny zeszyt, tabela w komputerze lub wydruk przyklejony do lodówki. Chodzi o to, by było Wam wygodnie.
  • Już na początku wypiszcie wszystkie wydatki (nawet te najdrobniejsze), jakie przychodzą Wam do głowy i pogrupujcie je kategoriami, np. jedzenie, wygląd panny młodej, poprawiny etc.
  • Zostawcie miejsce na dodatkowe wydatki, bo na pewno w trakcie przygotowań okaże się, że o czymś zapomnieliście.
  • Możecie też skorzystać z gotowych arkuszy, np. ten poniższy przygotowała nasza ekspertka.

Budżet ślubny 2020

PAPETERIA

To ważny element Waszej ceremonii obejmujący m.in.: zaproszenia, winietki na stoły, ale i plakaty informacyjne dla gości czy menu. Najlepiej, żeby wszystkie papierowe elementy nawiązywały do motywu przewodniego Waszego wesela. Możecie skorzystać z gotowych szablonów lub zlecić całościowy projekt profesjonalistom.

CO CENA
Zaproszenia   
Winietki  
Inne (np.: karty menu, informatory ślubne, RSVP)  
Tablica rozsadzeniem gości  
Tablica powitalna  
Księga gości  
Upominki dla gości   

KWIATY

Kwiaty to nieodłączny element ślubów. Marzymy o pięknym bukiecie i tonącej w kwiatach sali, a to – delikatnie mówiąc – nie są tanie rzeczy. Koniecznie umieśćcie tę pozycję w budżecie.

CO CENA
Florystyka osobista Pary Młodej   
Florystyka osobista świadków   
Dodatkowy bukiet na oczepiny   
Kwiaty dla rodziców   

DEKORACJE - CEREMONIA

Może się odbywać w kościele, w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w plenerze. Każda opcja wymaga jakichś dekoracji, które wiążą się z konkretnymi wydatkami.

CO CENA
Dekoracja kwiatowa  
Poduszka/pudełko na obrączki  
Dekoracja auta  

 

DEKORACJE - WESELE

Zgodnie z niektórymi obecnie modnymi trendami ślubnymi można nawet wykorzystywać rośliny doniczkowe do dekoracji. Wszystko zależy od naszej pomysłowości, ale jednak wymaga nakładów finansowych.

CO CENA
Kompozycje kwiatowe na stoły  
Inne elementy wypożyczone (stoły, krzesła, podtalerze, serwetki, obrusy)  
Iluminacja sali  

 

WIZERUNEK

Nie ma żadnego wymogu kupowania sukni ślubnej w butiku i wydawania na nią kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Suknie ślubne z sieciówek też są piękne i każda kobieta może w nich wyglądać wyjątkowo. Ale nawet tańszą kreację musicie umieścić w budżecie. Do kwoty należy też doliczyć strój dla pana młodego. Reszta to dodatki i od Ciebie zależy, czy decydujesz się na fryzjera, manikiurzystkę i opalanie natryskowe, czy zajmiesz się tym samodzielnie lub pomoże Ci w tym przyjaciółka.

CO CENA
Suknia ślubna  
Garnitur ślubny  
Makijaż próbny i ślubny dla Panny Młodej  
Fryzura próbna i ślubna dla Panny Młodej  
Fryzura dla Pana Młodego  

MUZYKA

Kolejna grupa obejmuje zarówno muzykę do ceremonii, jak i zabawy weselnej. Opcje są przeróżne, ale każdą należy ująć w budżecie ślubnym.

CO CENA
Wokal na ceremonii  
Oprawa instrumentalna ceremonii  
Zespół muzyczny/ DJ na przyjęcie weselne  

 

FOTO/VIDEO

Dobrze mieć piękne pamiątki z tego wyjątkowego dnia. Dobry fotograf ślubny nie tylko sporo kosztuje, ale i trzeba go zaklepać na wczesnym etapie organizacji ceremonii.

CO CENA
Fotograf  
Kamerzysta  

TRANSPORT

Kolejna grupa wydatków, której nie można pominąć. Czasem goście sami organizują swój przejazd np. z urzędu do restauracji, ale nie zawsze. Ustalcie, jak zajmiecie się tym punktem.

CO CENA
Transport do ślubu dla Pary Młodej  
Transport dla gości weselnych  

NOCLEGI

Noclegi dla gości to spory wydatek, dlatego warto go bardzo dobrze przemyśleć, postarać się o jakąś grupową zniżkę etc.

CO CENA
Apartament dla Pary Młodej  
Hotel dla gości weselnych  

 

PRZYJĘCIE WESELNE

Obiad weselny wcale nie musi zaczynać się od rosołu. Jest coraz więcej mniej tradycyjnych pozycji w menu i warto z nich skorzystać, chociaż jeśli jesteście wielbicielami tradycyjnych smaków, nie ma też co na siłę kombinować. Koniecznie weźcie pod uwagę osoby na diecie roślinnej – dla nich też powinny znaleźć się specjalne potrawy w menu.

CO CENA
Menu  
Napoje  
Alkohol  
Tort  
Słodki stół  
Wiejski stół  
Inny stół tematyczny  

ATRAKCJE

Zastanówcie się, na czym Wam najbardziej zależy. Warto mieć na uwadze, że czas w dobrym towarzystwie szybko płynie i wcale nie trzeba zapewniać gościom co chwilę dodatkowych atrakcji.

CO CENA
Obsługa barmańska wraz z pokazem barmańskim  
Fotobudka (lub podobne)  
Opieka nad dziećmi  
Indywidualne lekcje tańca  

Tabelę możesz pobrać tutaj i wydrukować.

Zobacz również:
REKLAMA