Kiedy ktoś nas pyta w ostatnim czasie: „Jak się czujesz?”, mamy wielki problem, by udzielić jakiejś sensownej odpowiedzi. W sumie te najbardziej pozytywne brzmią mniej więcej tak: „Ja w porządku, ale martwię się sytuacją”. Jak brzmią odpowiedzi osób realnie dotkniętych pandemią i kryzysem, można sobie dopowiedzieć. Jak brzmią odpowiedzi osób wkurzonych sytuacją, to wszystkie wiemy doskonale.
Rok 2020 jest jak przebudzony wulkan, który nieustannie wrze, czasem tylko przycicha, żeby później wyrzucić z siebie nowe porcje lawy i płonących gazów. Ale siedzenie, marudzenie, czekanie na koniec świata albo na to, że przyjdzie ktoś, kto wszystko naprawi, na pewno nie pomoże. Potrzebujemy jakiejś strategii, aby wzmocnić się fizycznie, ale przede wszystkim mentalnie. Potrzebujemy nowego spojrzenia na swoją sytuację. Nadziei, energii, wiary we własne możliwości. Zobaczcie, jak wzmocnić się psychicznie, aby odważnie stawiać czoła problemom. Tylko wtedy możemy coś zmienić wokół siebie, jeśli same zmienimy nasze podejście do siebie i świata, i zbudujemy w sobie odporność psychiczną. To do dzieła!
Jak reagujesz na problem
Twój indywidualny typ reakcji na pojawiające się problemy ma wpływ na to, jak szybko sobie z nimi radzisz. Zobacz, jakim typem jesteś i jak możesz reagować skuteczniej.
Zorientowana na rozwiązanie
Czujesz się lepiej, kiedy szybko podejmujesz działanie na rzecz rozwiązania problemu. zazwyczaj jednak wypierasz albo tłumisz swoje emocje z tym związane. zajmij się nimi, bo inaczej będą Cię zatruwały od środka.
Spróbuj tego: Zanim zaczniesz naprawiać, wyraź to, co czujesz. Jeśli Cię to dołuje, pogadaj z bliską osobą.
Poszukiwaczka odpowiedzi
Masz tendencję do zwracania się do wewnątrz w poszukiwaniu odpowiedzi i czekania na to, aż rozjaśni Ci się w głowie. Może to być świetny sposób na zrozumienie istoty problemu, ale możesz też utknąć w kołowrotku myśli, bez żadnego planu.
Spróbuj tego: Przerwij cykl „przeżuwania” problemu chociaż jednym działaniem naprawczym albo samopomocowym (zapisanie się na terapię?).
Głowa w piasek
Reagujesz bardzo lękowo na problemy, nie chcesz o nich słyszeć, bronisz się przed nieprzyjemnymi emocjami, które są z nimi związane. Ale uciekanie przed dyskomfortem jest strategią skuteczną tylko bardzo krótkoterminową.
Spróbuj tego: Zadaj sobie pytanie: czy ucieczka zapewni mi pożądany stan w przyszłości? Wyobraź sobie, że pozostajesz w obecnej sytuacji na zawsze. Chcesz tego? Czas ruszyć się z miejsca.
Szczęście na szybko
Sprawdzone sposoby na poprawę nastroju.
2 minuty - Przed zaśnięciem...
...przypomnij sobie jakieś miłe wydarzenia z mijającego dnia. To nie musi być nic wielkiego – po prostu momenty, w których się uśmiechnęłaś albo zrobiło Ci się miło.
5 minut - Znajdź swoją bezpieczną przystań.
Pomyśl o miejscu i czasie, w którym czułaś się dobrze i bezpiecznie. To może być np. ukochane miejsce, w którym spędzałaś wakacje. Wyobraź je sobie bardzo dokładnie i przenieś się tam w myślach.
10 minut - Przeczytaj swój dziennik samooceny.
Za każdym razem, kiedy usłyszysz pozytywną opinię na swój temat albo jesteś z siebie dumna, zapisz to w dzienniku. To jest taka podręczna bateryjka na trudne momenty, kiedy myślisz o sobie źle.
15 minut - Daj sobie czas na pomartwienie się.
Zaplanuj sobie około 15 minut dziennie (np. w drodze z pracy) na przetrawienie nieprzyjemnych rzeczy. To uwalnia umysł i pozwala mu przez resztę czasu zajmować się przyjemniejszymi sprawami.
30 minut - Pobaw się.
Zabawa jest niedocenianym filarem zdrowia psychicznego. Polega na uwolnieniu umysłu od ograniczeń dnia codziennego i pozwoleniu mu na swobodne brykanie w ramach innych reguł. Umów się na planszówki z przyjaciółmi.
40 minut - Idź na spacer.
Kontakt z przyrodą ma tak wiele zalet, że nie starczy nam miejsca na ich wymienienie. Wszyscy niby o tym wiemy, a jednak zbyt często, kiedy mamy wolny czas, wybieramy siedzenie na kanapie.
ZOBACZ: Przemoc wobec kobiet - niech wstydzą się sprawcy, nie ofiary
Komentarze
~Rix, 2021-02-24 13:45:37
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?