Body Worlds – najsłynniejsza wystawa świata znów w Polsce

Po obejrzeniu tej wystawy Jennifer Aniston powiedziała: „Oniemiałam. To było niesamowite. Dziękuję!” Nicole Kidman zaś skomentowała, że to bardzo ważna wystawa, która uczy, w bardzo interesujący sposób, jak funkcjonują nasze organizmy. Teraz ty masz okazję ją obejrzeć – od 3 września do 15 grudnia zobaczysz ją we Wrocławiu, a od 6 grudnia do 2 kwietnia 2023 roku w Warszawie. 

wystawa Body Worlds Body Worlds

Tematem wystawy Body Worlds, która odwiedziła Polskę kilka lat temu, były zmiany zachodzące w ludzkim ciele od narodzin do śmierci. Teraz przyjechała do nas z cyklem „Vital”, który uczy, jak dożyć późnych lat w pełni sił i w zdrowiu. Na wystawie zobaczymy ponad 150 eksponatów prawdziwych ludzkich ciał, które przedstawiają jego anatomię, mechanikę ruchu i procesy fizjologiczne. Możemy nauczyć się, jak działa zdrowe ciało i co się z nim dzieje, gdy choruje. W gablotach ustawiono obok siebie narządy zdrowe i chore tak, by odwiedzający mógł porównać np. zdrowe płuca i płuca palacza, jak wątroba reaguje na alkohol, a sól na funkcjonowanie żył. Ta naoczność, ta dosłowność robi tak duże wrażenie, że większość osób opuszczających wystawę ma mocne postanowienie zadbania o swoje zdrowie i kondycję.

Kurator i pomysłodawczyni wystawy dr Angelina Whalley mówi, że kluczem do sukcesu Body Worlds  jest to, że wystawa zmienia spojrzenie na nas samych: „Zwiedzający patrząc na inne ludzkie ciało odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy – wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny”. Ekspozycja przedstawia wyjątkowość ludzkiego życia i bezbronność naszych ciał. Niektóre procesy, które w nim zachodzą są nieodwracalne, a do ich zaistnienia przyczyniamy się my sami.

Wystawę do tej pory obejrzało 50 milionów osób, czyniąc z niej najliczniej odwiedzaną wystawę świata. Było to możliwe dzięki odkryciu procesu plastynacji przez prof. Gunthera von Hagensa. Plastynacja to metoda konserwacji tkanki anatomicznej wynaleziona przez tego lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak kiedy prof. von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji którą wywołał jego wynalazek: „Nie doceniłem jak duży będzie to sukces” – powiedział prof. von Hagens. Od tego czasu poświęca swój czas szerząc edukację w tematyce ludzkiego ciała. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej.

 

 

wystawa Body Worlds Body Worlds

Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80-tych prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. 

Watykańskie L’Osservatore Romano tak pisało o wystawie:

„BODY WORLDS zasługuje na uwagę. Towarzyszy laikowi z dziedziny medycyny i anatomii, pomagając odkrywać ludzkie ciało, pokazując i tłumacząc prostym językiem życiowe mechanizmy. Najbardziej zaskakujące jest porównanie zdrowych i chorych narządów. Widząc serce w książce, telewizji czy na modelu to jedno, ale patrząc na prawdziwe plastyczne serce, zdając sobie sprawę z tego co mamy w sobie i nieustannej pracy naszego wewnętrznego układu, pozostaje nam tyko podziw i szacunek dla naszego ciała. Wystawa jest wspaniałym hymnem o szacunku do ciała”.

Wystawę można zobaczyć we Wrocławiu – Hala IASE (ul. Wystawowa 1, przy Hali Stulecia) – 03.09.2021 – 15.12.2021 i w Warszawie – Pałac Kultury i Nauki (Pl. Defilad 1) – 06.12.2022 – 02.04.2023

ZOBACZ TEŻ: Klimato – aplikacja, która pozwoli obliczać ślad węglowy potraw w restauracjach

Zobacz również:
REKLAMA