Bądź silna: 6 sekretów wpływowych ludzi

Chciałabyś być opanowana i pewna siebie niczym Beyonce lub Kate Middleton? A może chcesz być szczęśliwsza? Jak pokazują najnowsze badania, siła i szczęście idą ze sobą w parze. Zobacz dlaczego.

praca, kariera, kobieta, businesswoman, telefon Shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Naukowcy przeprowadzili internetowy sondaż w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Psychological Science”. Odkryli, że silne usposobienie i poczucie, że masz nad wszystkim kontrolę to prosta droga do bycia szczęśliwą i to we wszystkich aspektach życia: karierze, związkach i przyjaźni.

Jaki więc wpływ mają na siebie siła i szczęście? Badania wykazały, że poczucie życiowej mocy sprawia, iż dana osoba czuje się jednocześnie bardziej autentyczna, a to z kolei wywołuje błogi stan szczęścia i spełnienia. W zasadzie bycie grubą rybą (a przynajmniej myślenie, że się nią jest) wpływa na bycie bardziej szczerym z samym sobą. „Kiedy czujesz się jak osoba wpływowa, o ugruntowanej pozycji w danym środowisku, mniej przejmujesz się opiniami i ocenami innych – wyjaśnia autorka badań Yona Kifer, doktorantka z Tel Aviv University. – Po prostu przestajesz się tak bardzo starać, by zaimponować wszystkim dookoła”.

Jeśli w najbliższej przyszłości nie planujesz zostać gwiazdą filmową lub kierowniczką w swojej firmie – nic nie szkodzi. Niekoniecznie musisz być rzeczywiście wpływową osobą, by odczuwać plusy takiej pozycji. „Postrzeganie siebie jako osoby silnej jest w zasadzie ważniejsze, niż rzeczywiste bycie silną” – przekonuje Kifer.

ZOBACZ TEŻ: Jak kreować swój wizerunek - krótki kurs autoprezentacji

Jeśli też chciałabyś poczuć się jak księżna Kate, zobacz, jak zyskać nieco więcej autorytetu we wszystkich obszarach życia:

1. Uprzątnij swoją przestrzeń

Jeśli Twoje biurko wygląda jakby przetoczyło się przez nie tornado (i to kilka lat temu), powinnaś je jak najszybciej uprzątnąć! W ten sposób poczujesz, że możesz zapanować nad otaczającym Cię chaosem. „Kiedy Twoje biurko jest zagracone, wywołuje to stres i poczucie bezsilności” – tłumaczy dr Elizabeth Lombardo, autorka książki „A Happy You”.

Jeśli chcesz w łatwy sposób ogarnąć ten bałagan, kup biurkowy organizer i kilka segregatorów. Zadbaj również o uprzątnięcie kabli, by nie plątały Ci się pod nogami. Gdy usuniesz z zasięgu wzroku niepotrzebne przedmioty i uporządkujesz przestrzeń wokół siebie, poczujesz, że masz nad wszystkim kontrolę.

2. Skup się na tym, na co masz jakiś wpływ

Jeśli w ciągu tygodnia toniesz w papierkowej robocie i czujesz się naprawdę bezsilna, zrób sobie 5-minutową przerwę, w trakcie której pomyślisz o tym, jak spędzisz najbliższy weekend. Zakupy z przyjaciółką czy wizyta w siłowni?

“Nie warto zamartwiać się sprawami, na które nie mamy żadnego wpływu – przekonuje Lombardo. – Lepiej pomyśl o czymś, co możesz w pełni zaplanować, jak np. wolny weekend. Dzięki temu poczujesz, że odzyskujesz kontrolę nad swoim życiem”.

ZOBACZ TEŻ: Jak pozbyć się stresu w 3 krokach

3. Bądź organizatorem dla swoich bliskich

Nawet jeśli jesteś osobą, która zazwyczaj po prostu płynie z prądem i zdaje się na propozycje innych, spróbuj w końcu wyjść z cienia! Nie tylko doda Ci to pewności siebie, ale i – jak pokazują badania – sprawi, że będziesz bardziej zadowolona ze swojej przyjaźni. Jak tego dokonać? Następnym razem to Ty wybierz, gdzie wybieracie się na drinka i zapisz swoich znajomych na zajęcia do nowego klubu fitness, a na kolejną domówkę przynieś ze sobą kilka gier towarzyskich.

„Gdy wychodzisz z nowymi pomysłami zyskujesz siłę i moc, a poza tym masz szansę robić rzeczy, które naprawdę Ci interesują” – podpowiada Lombardo. Zwiększasz więc zarówno swoje poczucie siły, autentyczności, jak i poziom szczęścia.

4. Ćwicz wypowiadanie się

Emanowanie autorytetem w pracy wymaga nieco wysiłku. By poczuć się i wyglądać na bardziej silną, pójdź w ślady swoich wygadanych rówieśników. Kluczem do sukcesu jest poruszanie tematów, na których się znasz lub, które w jakiś sposób Cię dotyczą. Zamiast mówić o byle czym, opowiedz, np. o nowym projekcie, nad którym właśnie pracujesz. „W ten sposób pokazujesz swoją pewność siebie i jednocześnie zwiększasz swój autorytet, jaki i autentyczność” – wyjaśnia Lombardo.

5. Bądź szefem

A raczej od czasu do czasu poczuj się jak szef w swoim związku. Twój facet zawsze decyduje za Was dwoje? „Tym razem sama zaproponuj coś innego: pójście na randkę w jakieś ciekawe miejsce lub wypróbowanie czegoś nowego w łóżku – czemu nie? Wszystkie te drobiazgi mogą sprawić, że przestaniesz być potulną owieczką i poczujesz się silna” – mówi Lombardo.

6. Przyznaj się do winy

Tak jak i do tanga potrzeba dwojga, tak i podczas kłótni często winne są dwie strony konfliktu. “Gdy jesteś nieszczęśliwa w związku, często przestajesz panować nad swoimi emocjami. Zazwyczaj skupiasz się wtedy na tym, co on zrobił źle i jak on powinien się zachować – wyjaśnia Lombardo. – Zamiast tego skup się na jedynej rzeczy, którą możesz zmienić, na sobie”. Przestań być wiecznie

ZOBACZ TEŻ: 6 wskazówek, jak nabrać pewności siebie.

REKLAMA