Bądź jak Meryl Streep. Chrzanić wiek!

No i co z tego, ile masz lat? Jeżeli w swoich życiowych decyzjach kierujesz się głównie swoim wiekiem, tracisz mnóstwo okazji, aby przeżyć coś fajnego. Czy Meryl Streep, Urszula Dudziak albo Brigitte Trogneux –  żona Emmanuela Macrona przejmują się swoim wiekiem? No właśnie.

Twój wiek nie ma znaczenia

Świat jest pełen stereotypów, które wtłaczają nas w różne szufladki. Jasna sprawa, ale nie zwalajmy wszystkiego na świat. Największe ograniczenia tkwią w naszych głowach. To my sobie narzucamy wzorce, jak powinnyśmy się zachowywać, wyglądać, co robić na danym etapie naszego życia.

Przejmujemy się tym, co powiedzą inni, boimy się, że będziemy wyglądały śmiesznie, jeżeli zaczniemy się zachowywać inaczej niż nasze rówieśnice. A może jednak przyjrzyjmy się kobietom, które mają wiek gdzieś. Na przykład Helenie Norowicz, Urszuli Dudziak, Meryl Streep albo Brigitte Trogneux – 65-letniej żonie Emmanuela Macrona, 40-letniego prezydenta Francji.

1. W tym wieku powinnaś...

A może nie powinnaś? I w ogóle kto tak powiedział? Chyba wszystkie mamy wbite do głowy jakieś przekonania na temat tego, co powinnyśmy osiągnąć w określonym wieku. Kiedy wyjść za mąż, urodzić dziecko, kupić mieszkanie itp. Zapytaj sama siebie: co już osiągnęłaś? Najprawdopodobniej okaże się, że znacznie więcej, niż się spodziewałaś, chociaż może wcale nie to, co planowałaś. Dlatego warto być otwartą na okazje, które niesie los.

2. Zaprzyjaźniaj się z ludźmi w różnym wieku

W pracy, w mediach społecznościowych, na zajęciach dodatkowych spotykasz mnóstwo ludzi, którzy nie są Twoimi rówieśnikami. Spróbuj nawiązać bliższe kontakty z ludźmi starszymi i młodszymi od siebie – to poszerza perspektywę.

Bo przyjaźniąc się z rówieśnikami, przyznaj sama, obracamy się w kręgu podobnych spraw, poglądów i zainteresowań. Ludzie z innych grup wiekowych mogą być dla Ciebie inspiracją.

3. Zastosuj regułę +10/-10

Jeżeli mówisz sobie, że jesteś na coś za stara albo za młoda, np. na założenie biznesu, wyjazd na rok do Indii, podjęcie nowego kierunku na studiach – spróbuj zastosować ten trik. Spytaj sama siebie, czy gdybyś była 10 lat młodsza albo 10 lat starsza, zrobiłabyś to. Jeżeli odpowiedź brzmi „tak” – zrób to.

4. Zrób coś na przekór wiekowi

Zapomnij o tym, ile masz lat, i zrób coś, co uważasz za niestosowne w Twoim wieku. A co! Wybierz się do klubu, zafarbuj włosy na odważny kolor, włóż ciuch z szafy młodszej siostry. Rzuć wyzwanie swoim wyobrażeniom o tym, co pasuje albo nie pasuje osobom w pewnym wieku.

Boimy się śmieszności i dlatego poddajemy się presji stereotypów. A jakby się zastanowić, to większość z nich tkwi w naszej głowie. Same się sabotujemy. Dlatego od dzisiaj sama sobie wybierz styl i gwiżdż na to, czy wypada czy nie.

Przeczytaj też nasz artykuł o Kasi Sokołowskiej, która przyznała, że bezczynność postarza bardziej od zmarszczek.

WH 06/2017

REKLAMA