Babska przyjaźń: jak ją pielęgnować?

Babska przyjaźń to jeden z najistotniejszych czynników sprzyjających naszemu zdrowiu psychicznemu i długowieczności. Jak odnieść w niej sukces? Trochę talentu i trochę pracy. Jak w życiu. Zobacz, o czym warto pamiętać, aby mieć wokół siebie życzliwe, przyjacielskie grono.  

| Data aktualizacji: 2020-03-03
kobiety fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zdecydowana większość z nas może się poszczycić całkiem sporą grupą znajomych na portalach społecznościowych. Z reguły to kilkaset osób. Ale gdy masz ochotę wpaść do kogoś ot tak, bez okazji, żeby posiedzieć w czyjejś kuchni przy herbacie i trochę pomarudzić, okazuje się, że masz może ze dwie takie osoby, jeśli w ogóle.

REKLAMA

Badacze mówią, że współczesny człowiek z istoty społecznej zmienia się w kolekcjonera wirtualnych znajomych, a coraz mniej czasu poświęca pielęgnowaniu prawdziwych przyjaźni w świecie realnym. A to właśnie one są najistotniejsze dla zdrowia psychicznego. Czy w ogóle potrafimy nawiązywać i pielęgnować przyjaźnie?  

„Mamy coraz więcej znajomych i coraz mniej przyjaciół” - mówi prof. psychologii Andrea Bonior z Georgetown University, która zawodowo zajmuje się tą tematyką. Co więcej - badania wskazują, że blisko 40% osób czuje się bardziej komfortowo, kontaktując się z ludźmi online niż twarzą w twarz, a nawet telefonicznie. Podejrzewam, że sama znajduję się w tej grupie.

ZOBACZ TEŻ: Filmy i seriale, na które czekamy w marcu [Netflix i HBO]

Kilka minut temu odrzuciłam pod jakimś pretekstem zaproszenie na babski wieczór w gronie moich koleżanek z liceum. Zaraz, kiedy ostatni raz się widziałyśmy? W zeszłym roku? Inna moja koleżanka (kiedyś mówiłyśmy o sobie: przyjaciółki) przeprowadziła się ponad rok temu do innego miasta, a ja do tej pory nie zadzwoniłam do niej, żeby zapytać, co u niej słychać. Ale wyrzuty sumienia uspokajałam tym, że intensywnie lajkowałam wszystkie zdjęcia, które wrzucała na FB.

Jeszcze jedno mnie zastanawia. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz się z kimś zaprzyjaźniłam. W realu. Nie wiadomo, czy to wina Marka Zuckerberga, czy tempa, w jakim żyjemy, ale „przyjaciel/przyjaciółka” stały się pojęciami odświętnymi, zarezerwowanymi na jakieś szczególne okazje, i dlatego rzadko używanymi. Teraz mamy znajomych. Ale tak z ręką na sercu, z iloma znajomymi z FB wybrałabyś się na wspólne beztroskie buszowanie po sklepach?

REKLAMA

REKLAMA

kobiety fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Według naukowców, cyfrowe kontakty z ludźmi nigdy nie zastąpią tych realnych, jeśli chodzi o psychologiczne korzyści. Zwłaszcza kobiece przyjaźnie potrafią być bardzo głębokie emocjonalnie. Badania wskazują, że sama obecność przyjaciółki obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko depresji. W jej towarzystwie czujemy się bezpieczne i szczęśliwe. Naukowcy twierdzą, że brak przyjaciół jest dla naszego zdrowia takim samym zagrożeniem, jak nadużywanie alkoholu, wypalanie 15 papierosów dziennie albo nadwaga.

Dziewczyny, przyjaźń jest nawet zdrowsza niż jarmuż! „Jednym z sygnałów, że coś jest nie tak z Twoim życiem towarzyskim, jest to, że nie robisz już rzeczy, które lubiłaś (wyprawy rowerowe, wypady do baru karaoke, teatr itp.), bo nie masz z kim” - mówi prof. psychiatrii z NYU School of Medicine Irene S. Levine. To nie oznacza, że wszystkie Twoje koleżanki mają być najlepszymi przyjaciółkami.

ZOBACZ TEŻ: Tam nie chcesz pracować [10 najgorzej płatnych stanowisk]

Na przykład kumpelka, z którą chodzisz na fitness, pomaga Ci wytrwać i utrzymać formę. Ale nie poprosiłabyś jej, aby Cię zawiozła na lotnisko. Andrea Bonior twierdzi, że różni przyjaciele i przyjaciółki odgrywają w naszym życiu różne role. Jednym się chętniej zwierzamy, z drugimi wolimy się bawić. Ale jest jeden wspólny mianownik – chcemy dla siebie jak najlepiej. Bierzemy od nich coś i dajemy w zamian coś z siebie.

Wygląda na to, że niektóre z nas mają jakąś specjalną umiejętność zaprzyjaźniania się. Przejdź na następną stronę i zobacz, o czym warto pamiętać, żeby mieć wokół siebie życzliwe, przyjacielskie grono. 

REKLAMA

komputer, laptop, kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nie pozwól, aby wirtualne byty kradły Twój czas

To sympatyczne dostawać i dawać lajki. Fajnie też czasami coś skomentować. Ale wkręcanie się w oglądanie galerii zdjęć znajomych, z którymi od lat nie zamieniłaś słowa, to strata czasu. Zwłaszcza że fotki roześmianych ludzi, doskonale się bawiących w pięknych miejscach, wywołują w nas paskudne emocje. A nie o to chodzi w przyjaźni.

Zamiast hodować i lajkować trzódkę znajomych online, lepiej poświęcić ten czas na odnowienie realnych kontaktów z dziewczyną, z którą kiedyś nie mogłyście się nagadać i którą nazywałaś przyjaciółką. Bo najlepszy materiał na przyjaciółkę to... stara przyjaciółka, z którą wiele przeżyłyście.

ZOBACZ TEŻ: 6 dietetycznych zasad, o których powinnaś zapomnieć

REKLAMA

REKLAMA

kobiety fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zawieraj nowe przyjaźnie

Pewnie trochę głupio Ci zaproponować miłej koleżance z siłowni wyjścia na małe piwo (albo zdrowe smoothie) po zajęciach, ale daj szansę tej znajomości. Więzi tworzą się wtedy, gdy się z kimś spotykamy wystarczająco często. Jasne, że przyjaźń to trochę „chemia”, jak zakochanie. Ale nawet chemia nie pomoże, jeżeli będziemy się bały wyciągnąć rękę do do ludzi i otworzyć się przed nimi. 

REKLAMA

kobiety fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Znaczenie gestu

Tym, co cementuje przyjaźń, są często nawet drobne gesty, jak pamiętanie o swoich urodzinach. Ale warto też być gotową na zrobienie czegoś więcej, jak np. awaryjne popilnowanie jej dziecka, wybranie się na pogrzeb jej ojca, pożyczenie samochodu. Oczywiście prawdziwe przyjaciółki nie wykorzystują się nawzajem, ale dobrze wiedzą, że jakby co, mogą na siebie liczyć. 

REKLAMA

REKLAMA

kobiety fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zadzwoń do niej

Lajk nie zastąpi żywego głosu. Dzwoń regularnie do przyjaciółek, zwłaszcza tych, które mieszkają daleko. Taka rozmowa, pełna szczerego zainteresowania jej sprawami, ale i humoru, może sprawić, że w organizmie zaczyna się wydzielać oksytocyna – hormon, który łagodzi stres i działa jak tabletka przeciwbólowa.  

ZOBACZ TEŻ: Jennifer Lopez podbija Instagram zdjęciem w bikini

Zobacz również:
Okulary HTC Vive Flow lekko, łatwo i przyjemnie przenoszą w wirtualną rzeczywistość, która pomaga realnie się zrelaksować.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA