Aromantyczność – gdy nie czujesz motylków w brzuchu

Aromantyczność to orientacja romantyczna, w której nie odczuwa się pociągu romantycznego do innych ludzi. Chcesz wiedzieć, czym różni się od aseksualności i jak ją rozpoznać? Czytaj dalej.

aromantyczność fot. Shutterstock.com

Spis treści

Aromantyczność – co to

Aromantyczność to jeden z rodzajów orientacji z całego spektrum LQBTQIA+. Jest ona reprezentowana przez ostatnią w liter przed „+”. Aromantyczność jest orientacją, w której nie odczuwa się romantycznego pociągu do innych ludzi. Osoba aromantyczna nadal może odczuwać pociąg seksualny, ale niekoniecznie musi identyfikować się ze sposobem, w jaki romans prezentowany jest w obecnych mediach i kulturze. Aromantyczni mogą odczuwać podniecenie głównie za sprawą kontaktu fizycznego, ale zupełnie nie utożsamiać go (lub utożsamiać w niewielkiej mierze) z romantyczną więzią z partnerem. 

Nie ma zbyt wielu danych dotyczących aromantyzmu. Jedno z niewielu, opublikowane w Journal od LGBT Issues In Counseling wykazało, że spośród 414 uczestników prawie 1% określił się jako osoba aromantyczna, a 0,7% to osoby aseksualne. Z kolei badanie z University of British Columbia w Vancouver wykazało, że około 27% osób aseksualnych identyfikuje się również jako aromantycy. 

ZOBACZ: Czym jest panseksualizm?

Aromantyczność – czym różni się od aseksualności

Aromantyczność to termin, który zaczął pojawiać się w przestrzeni publicznej dopiero na początku XXI wieku. Osoby należące do społeczności aseksualnej zaczęły mówić o potrzebie wyodrębnienia orientacji aromatycznej ze względu na fakt, że postrzegają pociąg seksualny i pociąg romantyczny jako dwie zupełnie różne kwestie. Można bowiem być zainteresowanym tylko związkami romantycznymi lub tylko seksualnymi. Można też naturalnie być zainteresowanym oboma lub żadnym z nich.

Dla jasności: aseksualność i aromantyczność mogą, ale nie muszą współistnieć. I w żadnym wypadku nie są jednoznaczne z negatywnym wpływem na poczucie spełnienia i radości z życia. 

SPRAWDŹ: Aseksualizm – czym jest i jak go rozpoznać?

Aromantyczność - spektrum pojęcia

Poza identyfikacją orientacji aseksualnej lub aromantycznej, można wyróżnić również kilka innych pojęć, które wpisują się w spektrum aromantyczności. Są to:

  • Grayromantyczność lub grayseksualność - to orientacja osób, które doświadczają pociągu romantycznego rzadko, tylko w pewnych sytuacjach. 
  • Demiromantyczność lub demiseksualność występuje u osób, które muszą mieć z kimś związek emocjonalny, aby odczuwać do tej osoby pociąg seksualny lub romantyczny.
  • Lithromantyczność lub akoiromantyczność - Ci, którzy identyfikują się z tymi terminami mogą odczuwać pociąg romantyczny lub seksualny wobec innych, ale tylko wtedy, gdy ich uczucia pozostają nieodwzajemnione. Zasadniczo skupiają się one na własnych uczuciach, czerpią z nich przyjemność i nie potrzebują ich odwzajemnienia.
  • Recipromantyczność lub recyproseksualność to odwrotność poprzednich terminów. Osoby, które się z nimi identyfikują potrzebują odwzajemnienia swoich uczuć romantycznych lub seksualnych pragnień, by czerpać z nich pełną satysfakcję.

Aromantyczność – jak to jest być osobą aromantyczną

Chociaż tożsamość seksualna operuje w szerokim spektrum i może być płynna przez całe życie, eksperci i osoby aromantyczne wyróżniają kilka typowych zachowań i emocji, które towarzyszą tej orientacji. 

Osoby aromantyczne:

1. Z trudnością utożsamiają się z emocjami przeżywanymi przez bohaterów romantycznych filmów lub książek.

Dla większości społeczeństwa romantyczne uczucia są oczywistością. Dlatego łatwo przychodzi nam współodczuwanie ich, gdy oglądamy romantyczne historie na ekranach lub gdy angażujemy się w nie czytając romanse. Osobom aromantycznym zrozumienie togo, co przeżywają bohaterowie przychodzi z trudem. Nie mogą bowiem odnieść tych historii do własnych doświadczeń lub wyobrazić sobie, że wcielają się w przedstawione postacie.

2. Przeżywają wymuszone romanse

Literatura i kultura popularna od lat utwierdza nas w przekonaniu, że przeżywanie romantycznych uniesień jest normą i dotyczy ogółu populacji. To prowadzi do sytuacji, w których osoby aromantyczne czują presję, by wpasować się do tego romantycznego wzorca. W efekcie często zdarza im się przeżywać romanse, które nie wyzwalają w nich oczekiwanych emocji, ale zaspokajają potrzebę bycia „normalnymi”. W końcu przez całe życie przekonywano ich, że właśnie tak wygląda „normalność”. Dla osób aromantycznych często tego typu związku bywają wymuszone i nienaturalne.

3. Nigdy nie czuły motylków w brzuchu

Osoby aromantyczne mogą czuć pociąg seksualny, ale deklarują, że nieznane jest im uczucie motylków w brzuchu. Zwykle tego, co odczuwają nie nazywają zakochaniem czy zadurzeniem. Nawet, jeśli są w związku i czują się w nim szczęśliwi. 

4. Nadal mogą być oddanymi przyjaciółmi.

Trzeba powiedzieć głośno, że brak odczuwania pociągu romantycznego nie czyni z osób aromantycznych socjopatów. Aromantykom znana jest empatia, oddanie i inne uczucia, które pozwalają im budować trwałe relacje z ludźmi.

Aromantyczność – jak okazać wsparcie osobom aromantycznym

Teraz, gdy już wiesz czym jest aromantyczność, łatwiej będzie ci zrozumieć i wspierać potrzeby osób, które się z nią identyfikują. Jeżeli w twoim bliskim otoczeniu znajdują się osoby aromantyczne, poproś je, aby wyraźnie komunikowały, czego potrzebują, a co sprawia, że czują się niekomfortowo. 

Każdy aromantyk z całą pewnością doceni twoje starania i wsparcie w postaci rozmowy i używania inkluzywnego języka. 

Musisz też zrozumieć, że osoby aromantyczne nie mają poczucia, że w ich życiu czegoś brakuje. Zwykle to ludzie, którzy prowadzą normalne życie, otaczają się bliskimi osobami, są spełnione i szczęśliwe. Jedyne, co różni ich od osób cisromantycznych to fakt, że nie czerpią spełnienia z odczuwania uczuć romantycznych.

ZOBACZ TEŻ: Męski punkt widzenia na seks

REKLAMA