Przez pięć lat youtuberka przestrzegała ścisłej diety wegańskiej, nie jadła mięsa ani żadnych innych produktów zwierzęcych, o czym dobrze wiedzieli jej fani w mediach społecznościowych. Wielu z nich obserwowało ją właśnie dla treści dotyczących wegańskiego stylu życia, które często publikowała. Obecnie Alyse Parker obserwowana jest przez 215 tys. osób na Instagramie, a jej kanał na YouTube liczy 724 tys. subskrypcji. Publiczność dziewczyny niewątpliwie przyzwyczajona jest do różnego rodzaju wyzwań, które Parker podejmuje, aby później zdawać z nich relacje w internecie. Jak pisze na swoim Instagramie, ma za sobą już „30 dni bez szamponu, rok bez dezodorantu, 21 dni picia jedynie soku owocowego, 30 dni bez mediów społecznościowych, 3 lata bez golenia pach” i wiele innych.
Tym razem postanowiła pójść bardziej kontrowersyjną drogą, dlatego na miesiąc „odłożyła” dietę wegańską na bok. Przeszła ze skrajności w skrajność. Zamiast warzyw i owoców, przez 30 dni jadła tylko mięso i produkty zwierzęce. Innymi słowy, zastosowała dietę karniwora, potocznie nazywaną dietą dla mięsożerców. Alyse twierdzi, że słyszała od kilku osób o zaletach tej diety i jej pozytywnym wpływie na zdrowie, dlatego postanowiła przekonać się o tym na własnej skórze.
W filmiku, który opublikowała na YouTube, wytłumaczyła, że postanowiła spróbować diety karniwora, aby poprawić swoją kondycję zdrowotną. Parker zdała nam relację z wyzwania i podsumowała efekty. Mówiła również o tym, że wciąż nie popiera tego, w jaki sposób są traktowane zwierzęta, które później trafiają na nasze talerze. „Jeżeli jesz mięso raz w miesiącu czy każdego dnia, powinieneś kupować takie, które pochodzi z ekologicznych holdowli, czyli np. wołowinę Grass Fed (karmione trawą)”. Podkreśla, że takie zwierzę w swoim środowisku naturalnym jadłoby trawę, dlatego to właśnie tym powinna być karmiona krowa w hodowlach. Alyse wspomina nawet o konkretnej firmie, która dostarcza tego typu produkty. Z tego powodu od razu pojawiły się komentarze, które zarzucały jej, że dziewczyna robi to tylko dla pieniędzy, ponieważ „filmik jest sponsorowany”. Nie znalazłyśmy jednak informacji o tym, czy Parker faktycznie podjęła taką współpracę.
Wyzwanie Alyse Parker, jak to w internecie bywa, pociągnęło za sobą falę negatywnych komentarzy.
„Weganizm to etyczny ruch. Jeżeli jesteś gotowa krzywdzić zwierzęta, przez testowanie tej diety teraz, to znaczy, że nigdy nie byłaś prawdziwą weganką"
„Nigdy nie byłaś weganką. Chcesz przyciągnąć na siebie uwagę, więc robisz wszystko, co w danym momencie jest modne. Jeżeli dieta wegańska jest modna, ty to robisz, jeżeli nagłe przejście na jedzenie mięsa czy nieużywanie szamponu to ty to robisz. Bycie weganinem znaczy szanować życie wszystkich żywych istot. Ponadto weganin, który podejmuje taką decyzję dla zwierząt, nigdy więcej nie zjadłby mięsa, a tym bardziej nie udostępniłby zdjęcia z nieżywą krową na talerzu. To jest brak szacunku. Proszę, nie mów, że byłaś weganką. Porównujesz niemycie włosów do morderstwa i wykorzystywania tysiąca zwierząt. Jesteś lekceważąca i nie masz w sobie empatii. Proszę, uważaj na to, jakie informacje przekazujesz”.
Poza wylewem hejtu, który w komentarzach pod postem stanowi zdecydowaną większość, znalazły się także osoby, które okazały Alyse trochę wsparcia.
„Jesteś inspirująca. Twoje zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu.❤️” „Gratulacje za bycie wierną sobie i swojemu zdrowiu. Ani jeden obserwator nie jest wart tego, żebyś ryzykowała swoje zdrowie. Zawsze można znaleźć mięso z dobrego źródła i kupować etycznie […]”
Na czym polega dieta karniwora?
Dieta karniwora polega przede wszystkim na wyeliminowaniu z codziennej diety produktów takich jak: warzywa, owoce, orzechy i nasiona, produkty zbożowe itd. Dozwolone jest jedynie jedzenie mięsa, ryb, owoców morza i innych produktów zwierzęcych np. jaj. Należy także ograniczyć jedzenie nabiału lub wybierać produkty o niskiej zawartości laktozy. Za twórcę diety karniwora uważa się Shawna Bakera, amerykańskiego ortopedę, który w 2017 roku stracił prawa do wykonywania zawodu przez promowanie diety, która nie jest potwierdzona badaniami. Niemniej jednak dieta dla mięsożerców wciąż ma wielu zwolenników, którzy uważają, że takie odżywanie pomaga w regulacji glikemii, leczeniu depresji, a także wspomaga odchudzanie. Czy to prawda? Nie zostało to jeszcze w żaden sposób potwierdzone naukowo, a w takim przypadku nie powinnyśmy bawić się w zgadywanki. Tutaj chodzi o nasze zdrowie i samopoczucie, a ze zdrowiem nie ma żartów.
Alyse Parker przestrzegała zasady diety karniwora jedynie przez trzydzieści dni, jednak długotrwałe odżywianie w taki sposób może okazać się bardzo niezdrowe. Nie róbcie tego w domu bez konsultacji lekarza.