Akt - jak zrobić nagie zdjęcie [oświetlenie, pozy, makijaż, wskazówki fotografa]

Jak zrobić nagie zdjęcie, które będzie ładne, a nie będzie wulgarne? O pomoc poprosiłyśmy fotografa Kamila Majdańskiego. Zobacz, jak ustawić oświetlenie, jak pozować, żeby wyjść najlepiej i w końcu strzel sobie nagą fotkę. A co!

akt zdjęcie nago jak zrobić fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nawet jeśli fotki porannej owsianki, które wrzucasz na Insta, wyglądają średnio apetycznie, a ostatnią styczność z profesjonalnym fotografem miałaś, gdy pstrykał Ci zdjęcie do dowodu, możesz zrobić nagi autoportret, z którego będziesz zadowolona. I nie mamy na myśli byle selfie z łazienki na tle pralki, ale naprawdę ładne zdjęcie o lekkim zabarwieniu erotycznym.

Nasz ekspert - fotograf Kamil Majdański

Współpracuje z WH i MH, robiąc sesje modowe i fitnessowe. Ma na koncie zdjęcia dla wielu prestiżowych marek, ale nieskromnie przyznamy, że nasze podobają się nam najbardziej.

Takie czasy

„Namaluj mnie jak jedną ze swoich francuskich dziewczyn” – powiedziała Rose do Jacka w słynnej scenie na „Titanicu”, prężąc się na kanapie. Gdyby przenieść tę historię w dzisiejsze czasy, Jack nawet nie musiałby wyciągać z kieszeni smartfona, żeby strzelić jej fotkę, bo Rose pewnie sama wysłałaby mu nagie selfie ze swojej kajuty. Żyjemy w czasach autoportretów.

Ile razy myślałaś o tym, żeby cyknąć sobie nagie zdjęcie? Zrzuć ubranie i w końcu to zrób.

Gdy Instagram zalewa fala belfie (czyli selfie z wypiętą pupą), nikogo nie dziwi już prośba o przesłanie rozbieranego zdjęcia. Potwierdzają to badania z 2014 r. przeprowadzone na zlecenie „Newsweeka” – wynika z nich, że co piąta Polka robi sobie nagie zdjęcia. Ponad połowa z nich choć raz przesłała taką fotkę innej osobie. A jednocześnie z naszej międzynarodowej ankiety wynika, że aż co trzecia Polka nie jest zadowolona z tego, jak wygląda nago.

Zrobienie aktu może pomóc Ci oswoić się ze swoim nagiem ciałem. I dostrzec jego piękno. „Postrzeganie swojej cielesności wpływa na poczucie własnej wartości, co przekłada sie na relacje z innymi i z samą sobą” – mówi Anna Skobiej, psycholog. Nie namawiamy Cię do wysyłania takich fotek lub, broń Boże, umieszczania ich w sieci. Zdjęcie możesz wydrukować i zachować dla siebie na pamiątkę.

Jeśli już koniecznie chcesz je przesłać, trzymaj się podstawowej zasady: albo pokazujesz ciało, albo twarz (więcej o bezpieczeństwie w sieci znajdziesz niżej). I żebyśmy miały jasność: selfiakom strzelanym w łazience czy przedpokoju mówimy stanowcze „nie”. Zdecydowane „tak” mówimy natomiast zdjęciom w stroju Ewy, które możesz zrobić sama w domu. Bez specjalistycznego sprzętu, za to według wskazówek naszego eksperta. Gotowa?

Oświetlenie zdjęcia

Bez dobrego światła nie zrobisz dobrego zdjęcia. Narzędzia masz pod ręką, musisz tylko wiedzieć, jak ich użyć. Po pierwsze, chociaż robienie aktów kojarzy Ci się pewnie z wieczorową porą, lepiej nastaw budzik. „Najlepsze do fotografowania jest tzw. światło miękkie, które mamy z rana – wyjaśnia fotograf Kamil Majdański. – Pomaga ono maskować niedoskonałości cery, odmładza i nadaje zdjęciom subtelności”.

Kolejna sprawa: jeżeli dzień jest pochmurny i nie możesz zrobić sesji z rana, doświetlaj się lampkami. „Lampkę przesłoń kawałkiem białego, przepuszczalnego materiału, który zmiękczy siłę i ostrość światła” – radzi ekspert. Za kolejne źródło oświetlenia posłuży coś dużego i jasnego: biały brystol, kawałek styropianu czy folia aluminiowa. Jeszcze więcej światła uzyskasz, pozując na jasnym tle. Twoja skóra będzie wyglądać przyjemnie i apetycznie.

Jak ognia unikaj natomiast intensywnych kolorów ścian, np. zieleni. „Bardzo często flesz z aparatu czy inne sztuczne oświetlenie przenosi część zieleni na skórę, powodując, że przybiera ona trupi odcień” – tłumaczy fotograf.

akt zdjęcie nago jak zrobić fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Najlepsza poza do zdjęć

Zależy od tego, od czego chcesz odwrócić uwagę. Jeśli to brzuszek, możesz się ustawić tyłem, patrząc w obiektyw przez ramię. „Najlepsze są pozycje stojące. Siedząca dodatkowo podkreśla nadprogramowe kilogramy – mówi Majdański. – Innym wyjściem jest pozycja leżąca, bo brzuch się wtedy zapada, a fałdki rozprostowują”.

Od oklepanego selfie strzelanego z góry lepiej sprawdzi się ustawienie telefonu na statywie. (Nie masz statywu? Wykorzystaj szafkę lub książki). A co z obróbką? „Przede wszystkim nie przesadź. Zbyt wysokie podbijanie kontrastu, nadmierne wyostrzanie czy próba wielokrotnej koloryzacji łatwo odbierają zdjęciu jego naturalność” – przestrzega ekspert.

Retuszując zdjęcia, skup się raczej na rozjaśnieniu lub przyciemnieniu. Zmniejszenie kontrastu tuszuje niedoskonałości. W końcu każda z nas jakieś ma, ale to nie znaczy, że nie możemy zostać modelkami. Przynajmniej same dla siebie.

Makijaż do zdjęć

Poznaj podstawową zasadę scenicznego makijażu twarzy i ciała, a nawet nie pomyślisz o photoshopie. Make-up nie tylko tuszuje niedoskonałości i podkreśla atuty, ale potrafi też odjąć kilka kilogramów. Czary? Nie, gra świateł. Zapamiętaj: jasne podkłady i rozświetlacze optycznie powiększają, a kosmetyki ciemne i matowe wysmuklają.

 • Przyciemnij
  Szczuplejsze uda i nogi? Posmaruj je bronzerem (pomiń kolana), skupiając się na wewnętrznej stronie ud.
 • Rozświetl
  Przyciągnij światło, a Twoje piersi wydadzą się większe. Wklep go nad obojczykami, nad zaokrągleniem biustu oraz między piersiami.

nagie zdjęcie jak zrobić fot. Getty Images
nagie zdjęcie jak zrobić

Propozycja na nagie zdjęcie - Subtelna

To uniwersalna poza, w której każda z nas będzie wyglądała dobrze. I dowód na to, że czasem lepiej pokazać mniej, zostawiając miejsce wyobraźni.

 • Główne źródło światła pada na Twoją twarz i brzuch. Plecy pozostają w cieniu.
 • Ręcznik, którym się zakrywasz, nie bez powodu jest biały – rozświetla prawą stronę.
 • Pomaga też jasne tło.
 • Głównym źródłem światła może być tu okno lub duża, jak najmocniejsza lampka przykryta jasną, przepuszczalną tkaniną.
 • Uniesiona i napięta noga zawsze wydaje się smuklejsza i zapewnia efekt push-up pupy.
 • Możesz też jeszcze mocniej skręcić ciało w prawą stronę, pozując całkiem bokiem.
 • Odwrócona od obiektywu twarz dodaje fotografii aurę nostalgii.
 • Nie rób sobie zdjęcia na tle regału lub wiszących na ścianie plakatów. To Ty masz być w centrum uwagi.
 • Fotografując się w pełnej sylwetce, warto ustawić aparat niżej: dzięki temu na zdjęciu będziesz wyższa i szczuplejsza.

nagie zdjęcie jak zrobić fot. Getty Images
nagie zdjęcie jak zrobić

Propozycja na nagie zdjęcie - Odważna

Ta poza wymaga więcej śmiałości. Ale dlaczego nie miałabyś przynajmniej spróbować? Dawaj! Naprawdę nie masz się czego wstydzić.

 • Za główne źródło światła posłuży okno. Będąc za Twoimi plecami, rozświetli włosy i kontury ciała, pozostawiając twarz i nagość w cieniu.
 • Żeby wyeksponować pupę, wypnij ją i wygnij plecy.
 • Twarz doświetlisz, ustawiając naprzeciwko okna blok z kartonu owiniętego pomarszczoną folią aluminiową.
 • Bezpośrednie spojrzenie w obiektyw wymusi na odbiorcy skupienie się na oczach.
 • Jeśli chcesz pozostać bardziej tajemnicza, nie doświetlaj przodu.
 • Najlepiej byłoby zrobić to zdjęcie przy oknie balkonowym (jeśli siedzisz na podłodze, oświetli wtedy całą sylwetkę).
 • Część włosów możesz spuścić na twarz – nadasz jej wówczas tajemniczego wyrazu.
 • Chcesz wyjść bardziej sexy? Rozchyl lekko usta.
 • Najlepiej byłoby zrobić to zdjęcie przy oknie balkonowym (jeśli siedzisz na podłodze, oświetli wtedy całą sylwetkę).
 • Jeśli chcesz pokazać biust, powiększysz go optycznie, ściskając piersi i łapiąc się w okolicach łokci.

akt zdjęcie nago jak zrobić fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Bezpieczeństwo w sieci

Nigdy nie masz 100% pewności, że zdjęcie nie trafi w niepowołane ręce. Mimo to chcesz je wysłać? Kamil Śliwowski, trener edukacji medialnej, współpracownik Fundacji Panoptykon, wyjaśnia, jak zrobić to najbezpieczniej.

Chmura i komóra

Komunikatory oferują możliwość przesyłania zaszyfrowanych tekstów i zdjęć: WhatsApp, Signal – automatycznie, Messenger – po włączeniu tej opcji dla danej konwersacji. Wówczas są one dostępne wyłącznie dla nadawcy i odbiorcy.

Inne rozwiązania, np. dyski w chmurze, nie zapewnią ani odpowiedniego zabezpieczenia przed wyciekiem danych, ani gwarancji w swoim regulaminie, że fotki nie zostaną wykorzystane w przyszłości np. w celach marketingowych.

Zemsta byłego

Jeśli użycie zdjęcia narusza Twoje dobra osobiste i jest dystrybuowane bez Twojej zgody, możesz sięgnąć po narzędzia prawne. W praktyce są one jednak kosztowne, trudne... oraz nieskuteczne technicznie. Dlatego ostrzegamy: zdjęcie, które trafi do sieci, jest praktycznie nie do usunięcia! Możesz próbować jedynie ograniczać jego widoczność i zasięg.

WH 09/2017

Zobacz również:
REKLAMA