Ajurweda – którą doszą jesteś?

Ajurweda to jeden z najstarszych, o ile nie najstarszy, system medyczny na świecie. W kwietniowym numerze WH wespół z Nicole Radomską z portalu "Po prostu ajurweda" staramy się opowiedzieć, dlaczego warto na ajurwedę zwrócić uwagę i dowiedzieć się o niej więcej. 

ajurweda shutterstock.com

Medycyna ajurwedyjska jest jednym z najstarszych na świecie holistycznych  systemów leczenia. Powstała ponad 3000 lat temu w Indiach. Opiera się na przekonaniu, że zdrowie i dobre samopoczucie zależą od delikatnej równowagi między umysłem, ciałem i duchem. Jej głównym celem jest promowanie dobrego stanu zdrowia, a nie zwalczanie chorób. Leczenie może być jednak ukierunkowane na konkretne problemy zdrowotne.

Osoby praktykujące ajurwedę wierzą, że każdy człowiek jest zbudowany z pięciu podstawowych elementów występujących we wszechświecie: przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi.

W ludzkim ciele łączą się one w trzy siły życiowe lub energie, zwane doszami. Kontrolują one funkcjonowanie organizmu. Są to: Vata (przestrzeń i powietrze); Pitta (ogień i woda); oraz Kapha (woda i ziemia).

Każdy człowiek dziedziczy unikalną mieszankę tych trzech dosza. Jednak jedna z nich jest zazwyczaj silniejsza od pozostałych. Każda z nich kontroluje inną funkcję organizmu. Czym charakteryzują się poszczególne dosze i jak dowiedzieć się, która z nich dominuje w Twoim życiu?

Oddajemy głos Nicole Radomskiej, która jest specjalistką ajurwedyjską i psycholożką, a na co dzień z powodzeniem łączy te dwie dziedziny, prowadząc portal Po prostu ajurweda i pomagając wielu osobom wdrożyć ajurwedyjskie mądrości w życie. 

 

Nicole znajdziecie też na jej stronie na Facebooku i Instagramie.