Spróbuj Airbnb, jeśli...
- Nie przepadasz za hotelowym klimatem. Prywatna kuchnia i łazienka pomogą Ci poczuć się swobodniej. Właściwie to jak w domu.
- Nie masz do wydania miliona monet. Podróżowanie z Airbnb naprawdę się opłaca. Według danych z serwisu priceonomics.com wynajęcie prywatnego pokoju może być aż o 50% tańszy niż rezerwacja pokoju w hotelu.
- Utarte szlaki nie są dla Ciebie. Airbnb to sposób na poznanie danego miejsca oczami lokalsów.
Karaluchy pod poduchy
Urocze mieszkanko ze zdjęć w realu może okazać się miejscem, w którym ktoś, mówiąc delikatnie, zapomniał posprzątać. Dlatego zawsze uważnie czytaj recenzje. Jeśli sytuacja jest naprawdę kiepska, możesz zażądać zwrotu pieniędzy. Zrób kilka fotek tego, co zastałaś, i zgłoś się do Airbnb. Wpłata dla Twojego gospodarza powinna zostać natychmiast wstrzymana.
Zanim pojedziesz:
- Porozmawiaj z gospodarzem. Dopytaj, co zapewnia (ręczniki, suszarkę, żelazko etc.) i umów się na odbiór kluczy.
- Przeczytaj szczegóły rezerwacji. Najważniejsze sprawy to godzina zameldowania i wymeldowania.
- Sprawdź regulamin domu. Zdjęcia zdjęciami, ale to w regulaminie znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wynajmowanego lokum.
Czasem hotel lub hostel to jednak lepsza opcja
- Lecisz solo. Jeśli podróżujesz w pojedynkę, w hostelu spotkasz ludzi chętnych do wspólnych wycieczek i imprez.
- Gadu, gadu. W hostelach nie brakuje też osób, które znają niecodzienne sposoby na zwiedzanie miasta i z chęcią Ci o tym opowiedzą.
Mi casa es su casa, czyli jak zostać gospodarzem
Przydałaby się dodatkowa kasa? Jeśli masz taką możliwość, pomyśl o wynajęciu swojego mieszkania lub pokoju. Oto 4 wskazówki dla przyszłej gospodyni.
1. Zaufaj swoim gościom. Schowaj cenne przedmioty i osobiste pamiątki, ale nie przesadzaj. W końcu Airbnb oznacza domową atmosferę.
2. Sprzątaj na błysk. Niezadowolony gość wystawi Ci nieprzychylną recenzję. Ze złą opinią nie będzie łatwo o kolejnego.
3. Kasuj rozsądnie. Cenę wynajmu możesz zwiększyć w gorących turystycznie okresach (wakacje, święta). Jeśli w Twoim mieście odbywa się np. duży festiwal muzyczny, również nie miej oporów przed podniesieniem ceny.
4. Przygotuj szczegółową ofertę. Opisz dokładnie miejsce, które chcesz wynajmować. Co goście znajdą, ile czasu zajmie im dotarcie do centrum, w jakich godzinach mogą się z Tobą kontaktować etc.
Czy gospodarz musi płacić podatek?
"Najem krótkoterminowy traktowany jest w naszym kraju jako działalność gospodarcza. Rodzi to konsekwencje w postaci konieczności jej zarejestrowania, zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. (Dz.U. 2016 poz. 1829) – mówi adwokat Joanna Malinowska z Kancelarii Adwokackiej Świteńki i Partnerzy. – Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U. 2016 poz. 2032) o podatku dochodowym od osób fizycznych traktuje tego rodzaju działalność jako pozarolniczą działalnością gospodarczą i powinna być rozliczana w sposób w niej przewidziany np. w formie ryczałtu, karty podatkowej czy na zasadach ogólnych. Najem krótkoterminowy obciążony jest również podatkiem VAT, którego stawka obecnie wynosi 8 % ( ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku dochodowym od towaru i usług Dz.U. 2016, poz. 710) Rodzi to konieczność rejestracji usługi poprzez zakup kasy fiskalnej lub/i wystawiania faktur VAT".
W czerwcowym numerze "Women's Health" wraz z Ulą Fiedorowicz z bloga The Adamant Wanderer podpowiadamy, jak znaleźć najtańsze bilety lotnicze.
WH 05/2017