"After life" - smutna komedia Ricky'ego Gervaisa

Jeżeli zastanawiasz się, co dziś wieczorem zobaczyć w Netfliksie, polecamy wpisać w wyszukiwarkę "After life". Ten krótki (sezon ma tylko 6 odcinków) autorski serial Ricky'ego Gervaisa ma idealne proporcje emocji. Oczy będą Ci się szkliły raz ze wzruszenia, raz ze śmiechu. Po równo.

After life Ricky Gervais recenzja mat. prasowe Netflix
Ricky Gervais jako Tony w "After life"

Zgodne kochające się małżeństwo tworzy po latach jeden organizm. Skoro organizm to i głowa. Nie bez kozery mówi się jednak, że nawet gdy facet jest głową rodziny, to i tak szyją jest kobieta i to ona dyktuje głowie, na co ma akurat patrzeć i czym się zajmować.

Z grubsza tak właśnie wygląda życie Tony'ego (Ricky Gervais), głównego bohatera, redaktora lokalnej darmowej gazetki na angielskiej prowincji. A właściwie wyglądało, bo żona redaktora zmarła niedawno na raka piersi. Chociaż jednak nadal wygląda, bo przed śmiercią zapobiegliwa żona nagrała dla męża serię filmików, w których wyjaśnia mu to wszystko, o czym wielu nawet bardzo porządnych facetów, po prostu nie wie. No wiecie... kiedy wyrzucać śmieci, jak często karmić psa, czy gdzie jest sól do zmywarki.

Ta skrócona instrukcja życia, cyfrowy duch żony i sympatyczny owczarek to jedyne, co trzyma zrozpaczonego Tony'ego przy życiu. I o tym właśnie jest ten serial - o trzymaniu się przy życiu. O żałobie i podejmowanych naprzemiennie próbach skończenia z tym na dobre i zaczęcia wszystkiego od nowa. Smutna historia.

Śmiech przez łzy

Gdybyś właśnie chciała skończyć czytać, bo nie lubisz smutnych filmów, nie poddawaj się, bo ten serial to wyciskacz łez w dwojaki sposób. Owszem, bywają takie sceny, że chciałoby się Tony'ego przytulić i powiedzieć, że wszystko będzie dobrze, ale ten opryskliwy świeżo upieczony wdowiec jest też piekielnie śmieszny. Uwolniwszy się z konwenansów może w końcu robić i mówić, co chce, być szczery do bólu i nic nie udawać, czyli dokładnie to, co każda z nas od czasu do czasu ma ochotę zrobić.

After life Ricky Gervais recenzjamat. prasowe Netflix
Zgadnij, dla kogo był milszy sarkastyczny Tony? [fot. Netflix]

W zasadzie Tony jest chamem, jednak chamem o dobrym sercu i ostrej jak brzytwa inteligencji, więc każda jego potyczka z głupotą i nikczemnością jest naprawdę śmieszna. Tak śmieszna, że można się z tego śmiechu popłakać. Po czym płynnie przejść do ocierania łez współczucia.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego kobiety kochają seriale [okiem MH]

Ricky Gervais

"After life" to autorskie dzieło tego brytyjskiego komika, bo Ricky jest autorem scenariusza, reżyserem i odtwórcą głównej roli. Dla tych, którzy znają Ricky'ego ze stand-upów albo np serialu "Office" (choć lista jego dokonań jest znacznie dłuższa) to powinno wystarczyć za referencje, jednak jeśli nazwisko Gervais nic Ci nie mówi - śmiało zacznij od "After life" - ten serial sprawi, że sama będziesz szukać innych jego filmów.

I inni

Jednak Tony, chociaż jest na ekranie praktycznie przez cały czas, nie żyje na bezludnej wyspie. W końcu sarkastyczny humor wdowca musi w kogoś mierzyć. Mamy więc jako tło całą galerię mieszkańców miasteczka, którzy zrobiliby wszystko, żeby tylko znaleźć się na pierwszej stronie gazety - od przebrania niemowlaka w hitlerowski mundurek aż po kobietę sprzedającą pudding z własnego mleka.

After life Ricky Gervais recenzjamat. prasowe Netflix
Po śmierci żony Tony'ego świat bawi, jak widać, umiarkowanie. [fot. Netflix]

Konieczność zawodowego obcowania z takimi dziwakami usprawiedliwia chęć Tonyego na pożegnanie ze światem. Ale oprócz wdzięcznych obiektów mniej lub bardziej wybrednych drwin w tym nadmorskim miasteczku są też ludzie, którzy rzucają tonącemu w rozpaczy Tony'emu koła ratunkowe. Czy pracownicy sektora seksualnego, listonoszowi i lokalnemu narkomanowi uda się uratować desperata przed samozagładą? Nie będziemy spojlerować. Sprawdź sama. Warto.

PS. Być może widziałyście już pochodzący z filmu mem z "ryżym urwipołciem". Jeśli nie, warto zobaczyć, jak doszło do tej sytuacji.

 

TWÓRCY

"After life" - serial oryginalny Netflix

Scenariusz i reżyseria:
Ricky Gervais

Występują:
Ricky Gervais (Tony Johnson, redaktor Tambury Gazette)
Tom Basden (Matt, troskliwy szwagier Tony'ego)
Tony Way (Lenny, objadający się fotograf w Tambury Gazette)
Diane Morgan (Kath, niezbyt rozgarnięta dziewczyna z marketingu)
Mandeep Dhillon (Sandy, nieśmiała początkująca dziennikarka)
Ashley Jensen (Emma, równa pielęgniarka, opiekująca się ojcem Tony'ego)
David Bradley (Ray Johnson, tracący kontakt z rzeczywistością ojciec Tony'ego)
Kerry Godliman (Lisa Johnson, niezyjąca już w realu żona Tony'ego)
Paul Kaye (niezrównoważony psychiatra Tony'ego)
Tim Plester (Julian, narkoman, któremu również zmarła żona)
Joe Wilkinson (ciekawski listonosz o imieniu, które Cię rozbawi)

Zdjęcia:
Martin Hawkins

Montaż:
Jo Walker

Film dostępny w 4K HDR.

A może chcesz namówić chłopaka na wspólne oglądanie? Zobacz, co polecają nasi koledzy z MH.

REKLAMA