Adopcja zwierząt krok po kroku - krótki poradnik

W polskich schroniskach dla zwierząt przebywa ponad 100 tysięcy psów oraz 26 tysięcy kotów. Chcesz zaopiekować się jednym z nich? Zobacz, jak wygląda procedura adopcyjna krok po kroku.

pies adopcja fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com

1. Odwiedź schronisko

„Zachęcamy do odwiedzenie najbliższego schroniska lub zajrzenia na jego stronę, gdzie można wstępnie wybrać zwierzę do adopcji” – mówi Anna Maj-Ziędalska, koordynatorka schroniska w Korabiewicach. Zaznacza, że w każdym schronisku procedura adopcyjna może wyglądać nieco inaczej. Konkretnych informacji dotyczących procedury szukaj na stronie danej placówki.

2. Pytaj i odpowiadaj

Przygotuj się na wywiad środowiskowy lub wypełnianie ankiety dotyczącej Twojego stylu życia. Czasem opiekun może zjawić się w Twoim domu, by sprawdzić miejsce, w którym zamieszka zwierzę. Dzięki temu pracownicy schroniska upewniają upewniają się, że psiak trafia w dobre ręce.

Jeśli nie miałaś nigdy psa, zapytaj, który będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. "Znamy psy z naszego schroniska i staramy się dobrze dobierać ludzi i psiaki w pary" – wyjaśnia nasza ekspertka.

3. Pierwsze wrażenie

Pies, który Cię zainteresował, wydaje się agresywny? Niektóre zwierzaki po prostu boją się ludzi. Dlatego poznaj historię czworonoga, porozmawiaj z opiekunem i daj psu drugą szansę.

4. Ile to kosztuje?

To zależy od konkretnego schroniska. „W schronisku w Korabiewicach adopcja nic nie kosztuje. Adoptujący pokrywa tylko koszty podróży psiaka do domu stałego” – tłumaczy Anna Maj-Ziędalska.

W innych schroniskach, jeśli występują opłaty, są to symboliczne kwoty, np. 35 zł za psa i 15 zł za kota. Te pieniądze zostaną dobrze wydane, a radość ze zwierzaka jest bezcenna.

Poznaj historię ślepego mopsa Mańka, którego postanowił zaadoptować nasz  redakcyjny kolega. Zobacz, jak wyglądały pierwsze dni pieska w nowym domu.

5. Weź zwierzę na spacer

Schronisko to nie sklep, dlatego nim weźmiesz któregoś zwierzaka do domu, najpierw zabierz go na spacer i sprawdź, czy nadajecie na tych samych falach. Najlepiej przyjedź do schroniska kilka razy. „W przypadku psów trudniejszych, bardziej lękliwych lub potrzebujących więcej czasu, musimy zaufać nowej osobie. To z naszej strony wymóg” – mówi ekspertka WH.

A gdyby coś poszło nie tak?

Naprawdę miałaś dobre chęci, ale gdy w końcu psiak pojechał z Tobą do nowego domu, okazało się, że z jakiegoś powodu jednak nie możesz się nim opiekować. Powiedzmy, że członek Twojej rodziny okazuje się być alergikiem lub nagle Twoje życie wywraca się do góry nogami i nie ma w nim miejsca na psa.

Co wtedy? ”W naszym schronisku można zwrócić zwierzę z adopcji – odpowiada nasza ekspertka. – To nic nie kosztuje, prosimy tylko o przywiezienie psa do schroniska na własny koszt i wypełnienie specjalnego formularza”.

Wesoły zwierzyniec

Przeczytaj, zanim ulegniesz namowom dziecka i przygarniesz nowego domownika.

świnka morska fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Świnka morska

Gdy jest jej dobrze, wesoło grucha. Bardzo towarzyski osobnik: siedzi na kolanach, je z ręki i można ją głaskać do woli.

REKLAMA