Zwyczaje karnawałowe z różnych zakątków świata

Karnawał, zapusty, ostatki. W Polsce rozpoczyna się w święto Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Przebierane zabawy kochają także mieszkańcy wielu krajów na całym świecie. Każdy naród ma swoje odmienne zwyczaje karnawałowe. Sprawdź, jak bawią się mieszkańcy Estonii, Cypru, Niemiec i wielu innych zakątków świata. 

| Data aktualizacji: 2021-02-03
karnawał fot. Shutterstock.com
  1. Zwyczaje karnawałowe - Estonia
  2. Zwyczaje karnawałowe - Cypr
  3. Zwyczaje karnawałowe- Rosja
  4. Zwyczaje karnawałowe - Włochy
  5. Zwyczaje karnawałowe - Niemcy
  6. Zwyczaje karnawałowe - Brazylia
  7. Zwyczaje karnawałowe - Anglia

1. Estonia – Festiwal Lalupidu 

Mieszkańcy Estonii zamiast parad czy przebieranych imprez, co pięć lat celebrują karnawał tańcem oraz pieśniami narodowymi. Jest to największe wydarzenie chóralne na świecie, które znalazło się również na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Mieszkańcy gromadzą się, aby razem śpiewać pieśni narodowe. Przygotowania do tego wydarzenia trwają miesiącami. Estończycy szczególną wagę przywiązują przygotowaniu tradycyjnych strojów, które ubierają podczas festiwalu.    

2. Cypr – Karnawał w Limassol 

Cofnijmy się do starożytnej Grecji, a dokładnie do Dionizji, czyli świąt, które organizowane były na cześć boga wina – Dionizosa. To właśnie te obrządki uważa się za początek karnawału. Jak to wygląda dzisiaj? Do miasta przyjeżdża tzw. Król Karnawału, w mieście organizowane są parady, tańce i zabawy, które trwają zwykle 10 dni. Następnie przychodzi okres postu, podczas którego mieszkańcy Cypru nie spożywają mięsa, ryb, ani żadnych produktów zwierzęcych, takich jak np. mleko.  

3. Rosja – „Maslennica” 

Pierwsza rzecz, która kojarzona jest z karnawałowym okresem w Rosji, to bliny, czyli rosyjskie naleśniki. Podczas Maslennicy, bliny podawane są niemal ze wszystkim – z makiem, ze śmietaną, z kawiorem, grzybami, miodem, twarogiem, czy dżemem. Jednak celebracje nie kończą się na naleśnikach. Rosjanie przebierają się w kostiumy i oglądają przeróżne przedstawienia artystyczne. Korzenie Maslennicy sięgają czasów pogańskich, a jej głównym celem jest pożegnanie zimy i przywitanie wiosny. Z tego powodu, w Rosji topi się słomianą kukłę, jako symbol przeganiania zimy. 

4. Włochy – Karnawał w Wenecji  

Jeżeli karnawał to maski, a jeśli maski to Wenecja. Karnawał w Wenecji to bez żadnych wątpliwości najbardziej znany karnawał w Europie. Zaczyna się 10 dni przed Środą Popielcową. To właśnie wtedy akrobata unosi się na stalowych linach nad placem św. Marka – jest to tzw. „lot anioła” i oficjalne rozpoczęcie zabawy. Turyści z całego świata odwiedzają Włochy, aby doświadczyć ogromnego balu maskowego na weneckich ulicach oraz podziwiać wspaniałe występy wielu artystów. Producenci masek z pewnością cieszą się w tym okresie dużym zainteresowaniem, bo przecież karnawał w Wenecji bez maski się nie obejdzie. Wybór najpiękniejszej z nich oraz pokaz sztucznych ogni oznacza koniec karnawału. 

5. Niemcy – Karnawał w Kolonii 

Niemcy również świętują karnawał, bo przecież zabawa nie kończy się tylko na Oktoberfest. Jeden z najbardziej znanych karnawałów odbywa się w Kolonii, mieście nad rzeką Ren. Zaczyna się 11 listopada o godzinie 11:11 (11.11.11:11). Celebrację rozpoczyna „Dreigestiern”, czyli książę, panna oraz chłop. W trakcie trwania karnawału mieszkańcy zakładają oryginalne stroje, aby świętować na ulicach i w pubach, gdzie nie brakuje regionalnego piwa Kölsch. 

Ostatni czwartek karnawału nazywany jest „Weiberfastnacht”. Tego dnia kobiety obcinają mężczyznom krawaty i włamują się do ratuszy, aby otrzymać klucz do miasta, przejmując na ten dzień symbolicznie władzę. Poniedziałek z kolei to „Rosemontag”, czyli Różany 

Poniedziałek, podczas którego organizowane są parady i zabawy. Na zakończenie świętowania mieszkańcy Kolonii palą kukłę ze słomy, co nazywają „Nubbelverbrennung”.

6. Brazylia – Karnawał w Rio De Janeiro

O karnawale w Rio słyszał chyba każdy. Nic dziwnego, skoro co roku przyciąga tysiące turystów, którzy wraz z mieszkańcami bawią się przez całe pięć dni. Impreza poprzedzona jest koronacją „Tłustego Króla”, któremu burmistrz przekazuje złote klucze do miasta. Następnie odbywają się pokazy taneczne samby, do których profesjonaliści przygotowują się nawet do kilku lat przed. Największe wrażenie robią przede wszystkim kostiumy tancerzy oraz uczestników. Cekiny, pióropusze, koraliki to tylko kilka elementów modowego przepychu, które zobaczyć można podczas karnawału w Rio. Uśmiechnięci uczestnicy zabawy tańczą, śpiewają oraz kosztują smakołyków kuchni hiszpańskiej i portugalskiej. 

7. Anglia – Karnawał w Londynie (Notting Hill)

Karnawał w Notting Hill nie ma nic wspólnego z Wielkim Postem. Przede wszystkim, dlatego że odbywa się w sierpniu. Przez dwa dni dzielnica Notting Hill zamienia się w ogromną imprezę z muzyką na żywo, pokazami, paradami tańcami w kolorowych kostiumach, a wszystko to utrzymane jest w rodzinnym, karaibskim klimacie.

ZOBACZ TEŻ: Rossmann wprowadził stanowiska do ponownego napełniania butelek po kosmetykach

REKLAMA