1. Nie daj się rutynie
Zamiast robić każdego dnia to samo i w taki sam sposób, znajduj urozmaicenie. Jedź inną drogą do pracy, idź drugą stroną ulicy albo... spróbuj umyć zęby lewą ręką, jeśli na co dzień robisz to prawą. „W ten sposób stymulujesz inne partie mózgu, przyczyniając się do powstawania nowych połączeń nerwowych” – mówi dr Amen. Chcesz rozwijać umysł i przy okazji czegoś się nauczyć? Najlepiej wybierz żonglowanie, grę na instrumencie albo wspominany już taniec. „Im większy jest zakres stymulacji, tym lepiej” – wyjaśnia naukowiec.
ZOBACZ TEŻ: Zarządzanie czasem – efektywne metody organizacji pracy i obowiązków
2. Nawadniaj organizm
Sprawa jest prosta. „Twój mózg w 60 procentach składa się z wody. Dlatego jeżeli w Twoim organizmie jej brakuje, neurony nie mogą poprawnie funkcjonować” – wyjaśnia dr Amen.
3. Dotleń umysł
Jeśli czeka Cię test albo inne stresujące wyzwanie, znajdź miejsce, w którym nikt Cię nie będzie obserwował i zacznij regularnie, spokojnie oddychać. Spraw, aby poruszał się Twój brzuch, a nie klatka piersiowa. Rób tak przez 10 minut, a skutecznie dotlenisz organizm.
4. Dołącz do grupy czytelników
„Czytanie jest dobre dla Twojego umysłu, szczególnie gdy dodatkowo musisz sobie przypominać zapamiętane informacje” – mówi dr Amen. Dlatego tak pozytywnie oddziałują regularne spotkania, podczas których rozmawiasz o lekturach.
„Nie można również zapomnieć o społecznym aspekcie takich spotkań, który również prowadzi do poprawienia funkcji kognitywnych” – dodaje naukowiec.
Komentarze