Znaczenie snów w różnych ujęciach
Ludzie od zawsze interesowali się znaczeniem snów. Chińczycy przez setki lat byli przekonani, że w trakcie snu nasza dusza błąka się poza ciałem i rzeczywiście jest tam, gdzie wskazuje sen. Oczywiście osoby śniącej nie można było budzić – groziło to zamknięciem drogi powrotnej dla ducha. Według dawnych Indian to, co dzieje się w trakcie snu, było niczym innym, jak przedłużeniem naszego życia, realnym doświadczeniem, do którego należało podchodzić z równą powagą, jak do tego, co przeżywa się na jawie. Oczywiście nie brakowało również teorii mówiących o tym, że sen jest informacją od Boga, niejako przesłaniem – trzeba było tylko wczytać się w nie i zrozumieć to, co Stwórca pragnie nam przekazać.
W końcu za temat zabrali się psychologowie. I tak, według psychologii ewolucji, sny to najbardziej bezpieczny sposób na to, aby radzić sobie z potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami. Innymi słowy, sen z atakującym tygrysem w roli głównej miałby być niejako „treningiem” przed takim spotkaniem w realnym życiu. W nurcie poznawczym sny miałyby być odzwierciedleniem ważnych dla nas fantazji albo życiowych sytuacji.
Najbardziej rozwinął jednak temat Zygmunt Freud, który stworzył książkę „Objaśnianie marzeń sennych”. Najsłynniejszy na świecie psychoanalityk był zdania, że to, co pojawia się w naszych snach, to po prostu lęki, doświadczenia i pragnienia, które „wynurzają się” z głębokiej podświadomości. Oczywiście nie mogą zostać podane w oczywisty sposób – to byłoby zbyt groźne dla kruchej, ludzkiej psychiki. W snach mamy zatem do czynienia z symbolami, które trzeba odczytać, by dotrzeć do najgłębszej podświadomości.
Zobacz też, co oznaczają erotyczne sny.
Komentarze