5 popularnych snów i ich wyjaśnienia

Podobno większości naszych snów nie pamiętamy. Są jednak i takie, po których przez dłuższą chwilę trudno nam wrócić do rzeczywistości, i które dają porządny powód do rozmyślań – bo co właściwie oznacza sen, w którym się spada? Albo taki, w którym na otwartą dłoń niespodziewanie wypluwa się własne zęby?

sny fot. Shutterstock.com

Znaczenie snów w różnych ujęciach

Ludzie od zawsze interesowali się znaczeniem snów. Chińczycy przez setki lat byli przekonani, że w trakcie snu nasza dusza błąka się poza ciałem i rzeczywiście jest tam, gdzie wskazuje sen. Oczywiście osoby śniącej nie można było budzić – groziło to zamknięciem drogi powrotnej dla ducha. Według dawnych Indian to, co dzieje się w trakcie snu, było niczym innym, jak przedłużeniem naszego życia, realnym doświadczeniem, do którego należało podchodzić z równą powagą, jak do tego, co przeżywa się na jawie. Oczywiście nie brakowało również teorii mówiących o tym, że sen jest informacją od Boga, niejako przesłaniem – trzeba było tylko wczytać się w nie i zrozumieć to, co Stwórca pragnie nam przekazać.

W końcu za temat zabrali się psychologowie. I tak, według psychologii ewolucji, sny to najbardziej bezpieczny sposób na to, aby radzić sobie z potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami. Innymi słowy, sen z atakującym tygrysem w roli głównej miałby być niejako „treningiem” przed takim spotkaniem w realnym życiu. W nurcie poznawczym sny miałyby być odzwierciedleniem ważnych dla nas fantazji albo życiowych sytuacji.

Najbardziej rozwinął jednak temat Zygmunt Freud, który stworzył książkę „Objaśnianie marzeń sennych”. Najsłynniejszy na świecie psychoanalityk był zdania, że to, co pojawia się w naszych snach, to po prostu lęki, doświadczenia i pragnienia, które „wynurzają się” z głębokiej podświadomości. Oczywiście nie mogą zostać podane w oczywisty sposób – to byłoby zbyt groźne dla kruchej, ludzkiej psychiki. W snach mamy zatem do czynienia z symbolami, które trzeba odczytać, by dotrzeć do najgłębszej podświadomości.

Zobacz też, co oznaczają erotyczne sny.

Co mówią o tobie twoje sny?

Dzisiaj do teorii Freuda podchodzi się raczej z przymrużeniem oka. Według najnowocześniejszego podejścia naukowców sny są po prostu przypadkowym efektem działania naszego mózgu, który przecież nigdy w 100% nie odpoczywa. Złóżmy jednak hołd wielkiemu psychoanalitykowi i przypatrzmy się temu, co mogą symbolizować i mówić o tobie najbardziej popularne z sennych marzeń.

Spadanie

Każdy, kto przeżył taki sen wie doskonale, że jest on po prostu koszmarny. Spadanie zatyka dech w piersiach, powoduje nagły wyrzut adrenaliny – niemal tak, jakby rzecz działa się w prawdziwym życiu. I nie ma znaczenia, że ostatecznie nie spadamy, tj. nie uderzamy o ziemię, tylko się budzimy albo zmienia się sceneria snu. Taki sen to i tak emocjonalny rollercoster.

A teraz pomyśl – jakie emocje rzeczywiście towarzyszą spadaniu? Oczywiście przede wszystkim jest to brak kontroli. Nie możesz zrobić nic, aby powstrzymać ten proces, dążysz ku najgorszemu. Jednocześnie wiesz, że nikt nie może ci już pomóc, nie masz żadnego wsparcia. Taki sen może zatem oznaczać, że bardzo boisz się jakieś sytuacji w życiu – zwolnienia z pracy czy odejścia partnera. Czego, nad czym nie zapanujesz.

Chodzenie nago

Tak, po takim śnie łatwo obudzić się z wypiekami na twarzy – to trochę jak historia z „Nowych szat cesarza”, tylko że my, w przeciwieństwie do bohatera bajki, we śnie mamy pełną świadomość bycia na golasa.

Przeanalizujmy – po co zakładamy ubrania? Oczywiście głównie po to, aby zaprezentować się dobrze. Brak ciuchów może oznaczać zatem, że boisz się zawstydzenia i kompromitacji. Tego, że ktoś cię wyśmieje, że wszyscy zapamiętają. Taki sen często towarzyszy osobom, które mają trudności z publicznymi wystąpieniami, a jednak muszą się na nie godzić.

Ktoś cię goni

Kolejny koszmarek – jeśli miałaś kiedyś taki sen, to na pewno zgodzisz się ze stwierdzeniem, że osoba goniąca raczej nie ma dobrych zamiarów. Emocje są gigantyczne. To strach, panika, dławiąca gula w gardle, chęć biegnięcia jak najszybciej i oczywiście napotykanie na zamknięte drzwi oraz ślepe uliczki.

Według psychoanalizy sprawa jest prosta: masz problem. Coś cię męczy, drażni i niepokoi. We śnie ten problem staje się symboliczny – powód zmartwienia nabiera fizycznych kształtów goniącego. W rzeczywistości to może być sprawa sądowa, niezałatwione dokumenty, czekanie na wyniki badań – cokolwiek, co nie pozwala ci spać spokojnie.

ZOBACZ: 7 sposobów na zdrowy sen

Wypadające zęby

Chyba każdy, kto budzi się z takiego snu, natychmiast sprawdza stan uzębienia i oddycha z ulgą. Zastanówmy się jednak, co on może symbolizować. Zauważ, że w dzisiejszych czasach zadbane zęby to oczywistość – ktoś bez dwójek na przedzie albo z zaawansowaną próchnicą natychmiast zostaje oceniony wyjątkowo surowo, często do worka z napisem: „patologia”. Stan uzębienia świadczą o naszym poziomie społecznym – nikt poważny nie pozwoliłby sobie na takie zaniedbanie.

Wypadnięcie zębów może zatem oznaczać problem z pewnością siebie. Powód do wyśmiania, do zwrócenia na siebie uwagi w negatywnym znaczeniu. Może to świadczyć o tym, że bardzo obawiasz się kompromitacji i np. tego, że ktoś odkryje, że wcale nie jest w czymś tak dobra, jak uważa.

Nieprzygotowanie do egzaminu

W naszych snach zazwyczaj wygląda to tak, że nagle okazuje się, że rozpoczyna się egzamin, o którym zapomnieliśmy. Albo że profesor ze studiów podkreśla, że od pół roku nie uczęszczaliśmy za zajęcia i teraz już tego nie naprawimy – będą kłopoty. Jedno jest pewne: taki sen jest prawdziwym koszmarem, mimo błahego w sumie problemu.

A o czym może świadczyć? Zazwyczaj o życiowym wyzwaniu – może to być zarówno przyszłe macierzyństwo, jak i nowe stanowisko albo więcej obowiązków w pracy.

Z przymrużeniem oka

Jeśli często śni ci się, że ktoś cię goni, możesz oczywiście postarać się poradzić z problemem – choćby poprzez wyobrażenie sobie najgorszego scenariusza, jaki może cię spotkać (to takie „oswajanie” złego, które umożliwia znalezienie rozwiązania). Jeśli jednak zaufać ekspertom, równie dobrze możesz po prostu podejść do sprawy z przymrużeniem oka, otrząsnąć się ze złego snu i zaparzyć pyszną, całkowicie realną kawę.

Poznaj 9 ciekawostek dotyczących snów.

Zobacz również:
REKLAMA