4 patenty na ogarnięcie życia

Przejmij kontrolę nad istotnymi sprawami.

Shutterstock

1. Poczta e-mailowa

Foldery są Twoimi przyjaciółmi. Podziel swoją pracę na kategorie i odpowiednio przypisz do konkretnych folderów przychodzące e-maile. Wrzucaj tam też swoje odpowiedzi, abyś nawet po roku wiedziała, o co chodziło w danej sprawie. Oznaczaj e-maile, których nie masz czasu przeczytać, abyś mogła to zrobić następnego dnia.

ZOBACZ TEŻ: Ciąża w czasie epidemii - wszystko co powinnaś dziś wiedzieć

2. Finanse

Przygotuj kolorowe markery. Wydrukuj wyciąg bankowy z ostatniego miesiąca. Przypisz jeden kolor do kosztów stałych (czynsz, kredyt hipoteczny, rachunki, transport), inny do wydatków zmiennych (zakupy żywności, jedzenie poza domem, rozrywka), a ostatni do długów (spłata kart kredytowych). To daje dokładny obraz miesięcznych wydatków. Przerażające? Owszem, ale przydatne.

SPRAWDŹ: Zarządzanie czasem – efektywne metody organizacji pracy i obowiązków

3. Życie towarzyskie

Następnym razem, gdy ktoś Cię zaprosi na jakąś imprezę, obiad czy inne wyjście, zadaj sobie pytanie, zupełnie jak w metodzie pozbywania się rzeczy wg Kondo: „Czy sprawi mi to radość?”. Jeśli nie, włącz asertywność. „Muszę sprawdzić swój terminarz” to przydatne zdanie, takie profi, ale szczerość: „Jestem zmęczona i muszę się wcześniej położyć”, działa jeszcze lepiej.

4. Plan ćwiczeń

Zrób mały research. Czy jest coś, co Cię wcześniej bawiło i jakoś straciłaś z tym kontakt? A może koleżanki opowiadają o jakichś nowych superzajęciach? Zastanów się, co wydaje Ci się ekscytujące, a następnie sprawdź, kiedy będziesz miała na to czas. Umów się z koleżanką (wzmocnienie motywacji) i zapisz się na zajęcia.

ZOBACZ TEŻ: Szybki test wiedzy o literaturze

REKLAMA