3 patenty na uniknięcie rutyny

Nawet jeśli uwielbiasz jogę, ale od roku chodzisz na zajęcia 5 razy w tygodniu, w końcu się znudzisz.

Shutterstock

„Ludzie się zmieniają, więc zmieniają się też rzeczy, które sprawiają im przyjemność” – wyjaśnia psycholog, prof. Sonja Lyubomirsky, autorka książki „The Myths of Happiness”. Żeby zwalczyć rutynę, prof. Lyubomirsky proponuje trzystopniowy plan do wprowadzenia w życie od zaraz.

1. Czas na nowe

Ludzie przyzwyczajają się szybciej do stałych, niezmiennych warunków i okoliczności” – mówi prof. Lyubomirsky. Żeby nie znudzić się tym, co robisz, stale coś zmieniaj, modyfikuj, próbuj nowych rzeczy. Jeśli np. lubisz wypieki, następnym razem zamiast – jak zawsze – muffinków, upiecz chleb z kaszy. Biegasz zwykle 5 km? Od czasu do czasu zrób sobie sprinty albo pobiegnij 10 km. Zobaczysz, jaka to frajda.

2. Bądź spontaniczna

Nie ma lepszego momentu na zmianę planów jak ostatnia chwila. Spontaniczność to jedna z najskuteczniejszych broni w arsenale walki o szczęście. Oczywiście nie namawiamy do odwoływania spotkań w ostatniej chwili – nie chodzi o to, żeby rujnować plany innym. Ale jeśli np. już ułożyliście się z facetem na kanapie, żeby oglądać kolejny serial, a Ty nagle zaproponujesz wyjście na drinka albo na kręgle, to wyjście będzie Cię bardziej cieszyć i zapamiętasz je na dłużej

3. Carpie diem

Czyli „chwytaj dzień”. Kiedy uważasz, że coś Ci się należy, łatwiej Ci się tym znudzić – przestrzega prof. Lyubomirsky. Ale jeśli nauczysz się dostrzegać małe przyjemności, będziesz szczęśliwsza. Przykład? Na spacerze z psem zwróć uwagę, ile razy futrzak ociera się o Ciebie z ufnością. Poczuj przyjemny, ciepły wietrzyk na twarzy. Brzmi jak zadanie domowe dla dorosłych? Szczęście, które sama sobie zapewnisz, choćby tylko uważnością, będzie intensywniejsze

Razem raźniej

Żaden z powyższych sposobów na szczęście nie wymaga wsparcia z zewnątrz, ale jeśli dołożysz towarzystwo jednej–dwóch osób, które lubisz, efekty będą wyraźniejsze. Bliskie więzi z innymi ludźmi to jeden z najlepszych i najlepiej poznanych składników szczęśliwego życia. Ale nie ograniczaj się do starych znajomych: od czasu do czasu postaraj się poznać kogoś nowego. Zdaniem prof. Laurie Santos również poznawanie ludzi zwiększa zadowolenie z życia. Nie ograniczaj się do facetów. Nie chodzi o to, żeby znaleźć partnera, ale o to, by poznać innego człowieka. Uwaga! Żeby kogoś poznać, musisz przestać wgapiać się w telefon.

ZOBACZ TEŻ: Motywacja? Być ze sobą szczęśliwa i wiedzieć, że jestem zdrowa [rozmowa z Elsą Pataky]

Zobacz również:
REKLAMA