17 podcastów godnych wysłuchania

Mówi się, że internet to kultura obrazkowa. Być może, ale coraz częściej uświadamiamy sobie, że angażowanie wszystkich zmysłów w konsumowanie treści jest nieekonomiczne. Dlatego na potęgę zaczynamy słuchać podcastów. Zajęte są uszy, a oczy nie - można kierować, sprzątać, układać puzzle i jednocześnie dowiadywać się czegoś nowego albo po prostu świetnie się bawić. Zobaczcie, co uczy i bawi redaktorki i redaktorów WH.

Motor-Presse Polska

Tylko dla Mam

Podcast prowadzony przez Annę Jankowską, która w wychowaniu dzieci specjalizuje się i teoretycznie – jako pedagożka, i praktycznie – jako mama. W swoich audycjach w bardzo przystępny sposób wyjaśnia, jak postępować z dzieckiem, żeby, po pierwsze, wyrosło na dobrego człowieka, i po drugie, żeby przy okazji samej nie zwariować, bo dziecko to przecież nie tylko zestaw obowiązków. Bardzo mądre porady i sporo doświadczenia. Wbrew tytułowi, tata też może posłuchać. A nawet powinien.

ZOBACZ TEŻ: Ch**owa Pani Domu: Spuśćmy trochę powietrza z tego macierzyńskiego balonika

Imponderabilia

Karol Paciorek zaprasza do swojego podcastu najróżniejszych gości. Od biznesmenów, dziennikarzy, przez gwiazdy YouTube’a, aż po kandydatów na prezydenta. I zadaje im pytania, które wielu dziennikarzom telewizyjnym zwyczajnie nie przyszłyby do głowy lub wstydziliby się je zdać. Dobrze wiedzieć, jak myślą o świecie, o Polsce i o sobie ludzie, którzy coś w życiu osiągnęli. Warto ich posłuchać i brać przykład. To dobre, ciekawe rozmowy.

Barbell Kitchen

Dawid Białowąs to dietetyk sportowy. Często po jego specjalistyczną wiedzę sięgają nasi koledzy z Men’s Health. W serii swoich podcastów porusza kwestie związane z wieloma dyscyplinami sportowymi (od tych siłowych, przez wytrzymałościowe, aż po tak niszowe aktywności, jak wyprawy wysokogórskie) – głównie w kontekście dietetycznym, ale nie tylko. Zakres tematów jest bardzo szeroki, dzięki czemu każdy powinien znaleźć tam dla siebie coś interesującego. Wszystko podane jest w lekkiej i bardzo przystępnej formie. Wiedza wchodzi jak złoto. I zostaje na długo!

Radioklinika

Bardzo obszerna baza podcastów poświęconych zdrowiu. Doskonałe źródło wiedzy dla początkujących rodziców – jak rozpoznać objawy niebezpiecznej choroby, jak zadbać o stopy malucha, jak sobie poradzić z alergią dziecka itd. Nie masz dziecka? Spokojnie. O zabiegach medycyny estetycznej i medycynie sportu też się coś znajdzie.

U TOKtora

Audycje Ewy Podolskiej z radia TOK FM są doskonałą okazją, żeby posłuchać, co do powiedzenia mają specjaliści. Autorka zadaje pytania, które każdy z nas miałby ochotę zadać, gdyby miał okazję siedzieć obok lekarza na imieninach cioci. Zakres poruszanych tematów jest olbrzymi, ale naszą uwagę przykuły ostatnio te poświęcone kobietom, np. ciąża a epidemia, o sztuce kobiecości czy o wpływie smogu na skórę. Dobre źródło wiedzy prosto z ust ekspertów.

WNOP: Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Myślisz, że do emerytury zostało jeszcze tyyyle czasu, że nie warto zaprzątać sobie tym teraz głowy? Błąd. Do oszczędzania, pozbycia się długów i ogarnięcia finansów osobistych nikt nie zmotywuje Cię tak, jak prowadzący podcast WNOP Michał Szafrański – najpopularniejszy w kraju bloger finansowy.

Motor-Presse Polska

Kryminatorium

Nazwa jest połączeniem kryminału i prosektorium. Albo sanatorium. Obie wersje są prawdopodobne, bo są i ofiary, i jest relaks. Skoro oglądamy przestępstwa w filmach i czytamy o nich w książkach, możemy równie dobrze słuchać o nich w podcastach. Zwłaszcza tak świetnie przygotowanych, jak słuchowiska Marcina Myszki. Dzięki nim poznasz historie zbrodni, które wstrząsnęły Polską i światem.

Daj Głos

Podcast dla miłośników psów. Prowadzący, Natalia i Paweł, rozmawiają niemal o wszystkim, co związane jest z psami. Jak i czym karmić, jak pielęgnować, co nowego pojawiło się na rynku, błędy wychowawcze. Zapraszają też ekspertów i recenzują różne produkty dla czworonogów, a nawet opowiadają o psach z filmów, książek i komiksów. A wszystko to w bardzo luźnej atmosferze – jest dużo śmiechu i zdrowego rozsądku. Doskonała propozycja na długie spacery z psiakiem.

Fizjopozytywnie o zdrowiu

Podcast w zasadzie skierowany jest do fizjoterapeutów, ale tak naprawdę również dla tych, których coś boli, i dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o tym, jak wrócić do zdrowia. Jesteś trenerką personalną? Posłuchaj koniecznie, bo wiedzy na temat funkcjonowania organizmu nigdy za wiele, a autorka, Joanna Tokarska, wie, co mówi. I na dodatek potrafi się dzielić swoją wiedzą. Niektóre z podcastów mają też wersję wideo. Bardzo ciekawe miejsce.

Zabójcze opowieści

Nie wiemy, dlaczego tak jest, ale jakoś tak się składa, że lubimy straszne historie. I autor tego podcastu, Michał Larek, takie właśnie historie opowiada. Inspirowane prawdziwymi zdarzeniami kryminalne opowieści są tak wciągające, że lepiej nie puszczać ich sobie w sypialni, bo i tak nie zaśniesz, zanim się nie dowiesz, jak się skończyły.

ZOBACZ TEŻ: Przydatne aplikacje na telefon [przegląd]

Motor-Presse Polska

Nauka XXI wieku

Autor tego podcastu, Borys Kozielski, zaprasza do rozmowy ludzi nauki, prawdziwych fachowców w swoich dziedzinach. Jeżeli chcesz zrozumieć świat, to doskonałe miejsce, żeby zrozumieć go nieco lepiej. Audycje są długie, prowadzący nie przerywa i dopytuje, gdy gość zaczyna używać zbyt specjalistycznego języka. Dziś warto posłuchać zwłaszcza odcinka poświęconego wirusom. Nie spotkaliśmy jeszcze lepszego wyjaśnienia, jak działa wirus, co potrafi, a czego nie.

Muda Talks

Jeśli interesujesz się globalnym ociepleniem i tym, co zrobić, aby je spowolnić, posłuchaj Martyny Sztaby i Anny Piętki. Nas zaciekawiło zwłaszcza, jak może wyglądać koniec świata, jak segregować odpady albo co dzieje się z ubraniami, które wymieniamy co sezon (co roku na świecie produkuje się około 150 miliardów sztuk odzieży, a ponad połowa z tego ląduje na śmietniku).

Maciej Klimarczyk

Dr Maciej Klimarczyk jest psychiatrą i seksuologiem. W przystępny sposób wyjaśnia, czym są rozmaite zaburzenia typu depresja, nerwica natręctw, choroba afektywna dwubiegunowa. Bardzo ciekawy jest też cykl poświęcony zdrowiu seksualnemu. Co jest normą, a co nie, jakie warunki powinny być spełnione, aby mówić, że zachowanie seksualne jest zdrowe itp. Można polegać tylko na własnych obserwacjach, ale praktykujący seksuolog ma znacznie lepszy ogląd sytuacji.

Ocal Siebie

Rafał Olszak, psycholog kliniczny, podpowiada współczesnym mężczyznom, jak odnaleźć się w dzisiejszym kobietocentrycznym świecie. Spora dawka przystępnej wiedzy, badań, newsów oraz bardzo obrazowe przykłady sprawiają, że jako kobieta też się zasłuchasz.

Nasze wewnętrzne konflikty

Podcast psychoterapeutyczno-filozoficzny w formie rozmowy między psychoterapeutką Cvetą Dimitrovą a dziennikarzem Tomaszem Stawiszyńskim. Ciekawa analiza rozmaitych zjawisk na świecie – od polityki, przez karierę, po związki z punktu widzenia psychologii. Pomaga spojrzeć na życie z zupełnie innej perspektywy i zrozumieć rzeczy, które wydają się kompletnie niezrozumiałe.

Kammel Czannel

Tomasz Kammel w krótkich, bo trwających niecałe dziesięć minut audycjach w przystępny sposób mówi m.in. o tym, jak zwiększyć pewność siebie, jakj panować nad własnym głosem, gestami czy jak wzmocnić siłę oddziaływania na innych. To przekłada się na sukces bez względu na to, czy pracujesz jako szkoleniowiec, sprzedawca czy jako urzędnik.

Magdalena Hajkiewicz Podcast

Autorka tej audycji nie jest dietetykiem, tylko psychodietetykiem, i zajmuje się tym, jak funkcjonuje ludzki umysł w kontekście odchudzania i odżywiania. Jeśli masz problem z redukcją wagi albo podejrzenia, że Twoje „relacje” z jedzeniem nie są najlepsze, warto zajrzeć na ten kanał i sprawdzić, co może być przyczyną takich problemów.

ZOBACZ TEŻ: 5 książek o ekologii, które warto przeczytać

REKLAMA