12 błędów, które wiele Cię nauczą

Bycie kobietą idealną jest naprawdę przereklamowane. Bez kilku totalnych porażek oraz ich konsekwencji straciłabyś wspaniałą okazję do nauki cennych doświadczeń życiowych. Zobacz, jak największa wtopa może wspomóc Twój rozwój osobisty. Oto 13 błędów, które popełniają wszystkie kobiety.

shutterstock.com shutterstock.com
shutterstock.com

Czasem warto uczyć się na własnych błędach. Postanowiliśmy więc zwrócić się do sześciu ekspertów, by powiedzieli nam, jakie wpadki może popełnić każda kobieta  i dlaczego w  zasadzie wyjdzie jej to na dobre.

 

1. Pożyczanie pieniędzy

Tak, wiemy, że chciałaś tylko pomóc i byłaś pewna, że ona odda Ci pieniądze… Niestety, wyszło inaczej. „Jeśli chociaż raz popełnisz takie finansowe faux pas, zdasz sobie sprawę z wagi tego błędu i nauczysz się w przyszłości mówić «nie»” – wyjaśnia doradca finansowy Liz Weston, autorka książki o panowaniu nad domowym budżetem „10 Commandments of Money”.

ZOBACZ TEŻ: 4 zasady mądrego zarządzania pieniędzmi

2. Wciśnięcie “Wyślij do wszystkich”

Już na samą myśl o tej pomyłce można dostać ataku paniki. „Ten błąd nie tylko nauczy Cię, żeby zawsze sprawdzać wszystko dwa razy (szczególnie w pracy), ale także uświadomi, iż publikowanie negatywnych i obraźliwych komentarzy na czyjś temat nie jest najlepszym pomysłem” – mówi doradca zawodowy LinkedIn Nicole Williams. Pamiętaj, że przycisk „Cofnij” nie zawsze działa!

3. Wypalenie się

Jeśli zarówno w  życiu zawodowym, jak i osobistym napinasz się do granic możliwości – w końcu pękniesz. Mimo to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: „Wypalenie się pozwoli Ci zrewidować Twoje priorytety i uświadomić sobie, co jest ważne” – przekonuje dr Elizabeth Lombardo, autorka poradnika „A Happy You”. Czasem potrzebny jest mały krach, żebyś mogła zdać sobie sprawę, że bierzesz na siebie zbyt dużo.

ZOBACZ TEŻ: Jak nauczyć się odpoczywać

4. Plotkowanie o przyjaciółce

Jeśli Twoje plotki kiedykolwiek dotarły do uszu zainteresowanej osoby, pewnie wiesz, jak okropne jest to uczucie. Jednak ta poważna wtopa także niesie ze sobą życiową lekcję. „To najlepsze nauczka, żeby następnym razem nie dać się porwać plotkom” – wyjaśnia dr Andrea Bonior, autorka „The Friendship Fix”,  książki o przyjaźni. Tego typu błąd nauczy Cię empatii i sprawi, że będziesz bardziej świadoma w przyszłości.

5. Pójście do pracy na kacu

Ten błąd popełniasz, gdy zamiast przesiadywać po godzinach w pracy, przesiadujesz godzinami w pobliskim pubie. W takim przypadku pójście do biura z kacem-mordercą zapewne przydarzyło Ci się nie raz. „Jeśli tylko uświadomisz sobie, jak zmęczonym, rozklekotanym i nieproduktywnym jesteś pracownikiem, to prawdopodobnie szybko nauczysz się kończyć wieczorne spotkania w dni powszednie maksymalnie po dwóch drinkach” – mówi Williams.

ZOBACZ TEŻ: 4 skuteczne sposoby na kaca

6. Zerwanie kontaktu z przyjaciółmi na rzecz związku

To właściwie nieuniknione – będziesz tak odurzona miłością, że zapomnisz o całym bożym świecie i wszystkich przyjaciołach. „Rezygnowanie ze znajomych na rzecz bycia w związku jest nie w porządku – tłumaczy Bonior. – Ale to także istotna lekcja życiowa. W końcu zdasz sobie sprawę, jak bardzo zaniedbałaś przyjaciół i jak egocentrycznie się zachowujesz”. Dobra wiadomość jest taka: najprawdopodobniej nie popełnisz tego błędu ponownie.

7. Pozostanie w znienawidzonej pracy

Która z nas nie przedłużała swojego pobytu w nieodpowiedniej pracy tylko dlatego, że nie miała czasu, albo środków, by poszukać czegoś innego? Takie postępowanie może Cię doprowadzić do bycia wycieńczoną, sfrustrowaną i zdemotywowaną. Z drugiej strony – może Ci też pomóc w późniejszej karierze. “Jeśli raz popełnisz ten błąd, będziesz nie tylko bardziej wymagająca przy wyborze kolejnej posady, ale prawdopodobnie także szybciej podejmiesz decyzję o odejściu, gdy coś nie będzie grało” – przekonuje Williams.

8. Zaliczenie modowej wpadki

Miejmy przynajmniej nadzieję, że nie była to rozmowa o pracę. „Tego typu klasyczną gafę popełniają w końcu wszyscy – komentuje Bonior. – Nie ma znaczenia, czy przyszłaś zbyt wystrojona na kolację, czy zbyt luźno ubrana na przyjęcie. Tak czy siak, to wspaniała okazja, by nauczyć się, że każdemu może się przytrafić taka wpadka. Postaraj się wówczas o zabójczą pewność siebie, która sprawi, że będziesz zauważona i dobrze zapamiętana bez względu na strój”. Możemy się założyć, że przy następnej  okazji nie zapomnisz zapytać o obowiązujący strój.

9. Jedzenie i picie bez opamiętania (kilka tygodni pod rząd)

Także i w Twoim życiu nadejdzie taki czas, gdy uświadomisz sobie, że nagle spodnie wydają się zbyt ciasne, a Ty nie czujesz się już tak zdrowo i lekko, jak byś sobie tego życzyła. Nie oznacza to, że musisz przywyknąć do wyższej wagi lub nowego stylu życia. „Ten błąd pozwoli Ci zauważyć co się dzieje i wykombinować, jak możesz to zmienić” – wyjaśnia Lombardo. Warto wówczas ponownie rozważyć porcje posiłków i liczbę zjadanych w tygodniu pączków lub powrót na siłownię.

10. Przespanie się z kimś nieodpowiednim

Może to był tylko jednorazowy numerek na studiach lub nieprzemyślany seks zaraz po zerwaniu z Twoim byłym. „Tak czy inaczej seks, po którym czujesz pustkę lub dręczą Cię wyrzuty sumienia, nie jest czymś, co powinno spędzać Ci sen z powiek” – mówi Kerner. Ważne jest, byś już po wszystkim rozliczyła się z samą sobą i zobaczyła, jaki jest bilans zysków i strat. Jeśli odczuwasz tylko smutek, winę lub emocjonalne czy fizyczne niezadowolenie, to zrozumiesz, jak należy postąpić następnym razem.

„Jednak dobra zabawa też jest ważna. Tego typu wybryki możesz potraktować jako poligon doświadczalny, na którym nauczysz się, co Ci sprawia przyjemność, a co nie i jak rozmawiać o tym z partnerem. Niektórzy nazwą to błędem, ale inni – nauką” – dodaje ekspert.

11. Wydawanie zbyt dużo na przyjaciół

Nie ma znaczenia, czy chodzi o dzielenie rachunku na pół, jeśli zamówiłaś jedynie sałatkę, czy też o organizację ekstrawaganckiego wieczoru panieńskiego. Jest to błąd, który zarówno Ty, jak i Twój portfel boleśnie odczujecie. „Oczywiście wszystko zależy od sytuacji i czasem nie wypada odmawiać, ale prędzej czy później nauczysz się, kiedy stratę przeboleć, a kiedy zaprotestować. Jest to jedna z umiejętności stale wymagających doskonalenia” – tłumaczy Weston.

12. Ignorowanie sygnałów ostrzegawczych w związku

Sytuacja stara jak świat – Twój facet pocałował koleżankę z pracy na imprezie firmowej w zaledwie kilka miesięcy po tym, jak wdał się w przelotny romans ze swoją dawna miłością… Teraz przysięga, że Cię kocha i, że to się już nigdy więcej nie powtórzy. Powinnaś mu więc dać kolejną (którą to już) szansę, tak?

Wszystkie byłyśmy kiedyś w takiej sytuacji i wiemy, jak on będzie chciał to rozegrać. Pamiętaj, że nawet jeśli wyjdziesz z takiego związku zraniona, pomoże Ci to uświadomić sobie, czego chcesz i czego w przyszłości nie będziesz już tolerować. „Ignorowanie sygnałów ostrzegawczych i spowodowany tym ból sprawi, że lepiej dobierzesz sobie partnera w przyszłości” – przekonuje terapeuta związków dr Michele O'Mara. Z czasem będziesz też szybciej zauważała tego typu alarmujące znaki.

ZOBACZ TEŻ: Toksyczny związek - jak go rozpoznać?

REKLAMA