10 zasad dotyczących jedzenia, których musi przestrzegać brytyjska rodzina królewska

Nawet w kwestii jedzenia oraz picia rodzinę królewska obowiązują specjalne zasady.

brytyjska rodzina królewska fot. Shutterstock.com

Wszyscy dobrze wiemy, że życiem członków rodziny królewskiej rządzą rygorystyczne protokoły i formalne ustalenia. Dotyczą one w zasadzie każdej sfery życia, od oficjalnych wystąpień po… spożywanie posiłków. Oto kilka zasad, których muszą trzymać się royalsi, gdy chcą wrzucić coś na ruszt.

ZOBACZ: Adele i Taylor Swift nagrały wspólną piosenkę?

Królowa zawsze musi zaakceptować menu

Każdego tygodnia królowa otrzymuje „menu book”, czyli książkę, w której wypisane jest menu zaplanowane przez szefa kuchni na cały tydzień i zatwierdza je bądź wprowadza poprawki. Jadłospis jest konstruowany tak, by zawsze uwzględniać kulinarne upodobania królowej Elżbiety.

Istnieje cały zespół zajmujący się usadzaniem gości przy stole

Zespół ten nosi nazwę Biura Marszałka Dworu. Ich zadaniem jest wyznaczeniem miejsc siedzących dla wszystkich gości uczestniczących w królewskiej kolacji lub innym ważnym oficjalnym wydarzeniu.

Królowa wyznacza czas końca posiłku

Zasada jest prosta: posiłek kończy się w momencie, w którym królowa Elżbieta kończy jeść. Niegrzecznie jest również opuszczać stół, zanim królowa nie skończy posiłku. Na szczęście królowa Elżbieta jest łaskawą władczynią i często zostawia ostatni kęs na swoim talerzu, by każdy zdążył dokończyć swoją porcję.

Istnieje poprawny sposób trzymania filiżanki z herbatą

Zgodnie z protokołem królewskim, royalsi powinni trzymać filiżankę palcem wskazującym i kckukiem w górnej części uszka. Jeśli to konieczne, mogą również użyć palca środkowego do podparcia podstawy uchwytu.

Należy zwracać uwagę na ślad od szminki pozostawiony na kubku, szklance lub filiżance

Pozostawienie go nie jest zakazane, ale należy pamiętać, by na naczyniu pozostał tylko jeden ślad. Jeśli już się pojawił, biorąc kolejne łyki należy przykładać usta w tym samym miejscu.

Królowa wchodzi, kuchnia zamiera

Nieważne, czy posiłek ma zostać wydany ze 10 godzin, czy za 10 minut – kiedy Jej Wysokość wchodzi do kuchni, wszyscy pracownicy muszą natychmiast przerwać to, co robią, aż do jej wyjścia.

SPRAWDŹ: Selena Gomez udostępniła na swoim Instagramie zdjęcie w bikini bez retuszu

Pałacowe menu bazuje na świeżych i organicznych produktach

Fakt, że królowa jest w świetnej kondycji fizycznej oraz psychicznej, to doskonały argument za zdrowym odżywianiem. W menu królują ryby i warzywa, a wszystkie produkty pochodzą od lokalnych dostawców i są organiczne.

Przestrzegają herbacianej etykiety

Popołudniowa herbatka również odbywa się zgodnie z dworską etykietą. Do filiżanki w pierwszej kolejności należy wlać herbaciany napar, a następnie mleko. W trakcie mieszania należy uważać, by nie dotykać łyżeczką ścianek filiżanki. Siorbanie, rzecz jasna, również jest niedozwolone.

Jedzą to, co upolowali

Członkowie rodziny królewskiej są zapalonymi myśliwymi. Na polowania wybierają się zwłaszcza podczas pobytu w zamku Balmoral w Szkocji. Nie powinno więc dziwić, że dziczyzna dość często pojawia się w królewskim menu. I zwykle jest to zwierzyna własnoręcznie upolowana przez przedstawicieli rodu.

Podczas podróży piją jedynie wodę butelkowaną

Robią to po to, by uniknąć ewentualnych rewolucji żołądkowo-jelitowych. Członkowie rodziny nie mogą pozwolić sobie na dzień przerwy na rekonwalescencję podczas oficjalnych wyjazdów zagranicznych, dlatego ściśle przestrzegają tej zasady.

ZOBACZ TEŻ: 4 rzeczy, które Jennifer Aniston robi po wstaniu z łóżka

Zobacz również:
REKLAMA