10 najlepszych seriali XXI wieku

BBC Culture zapytało 206 ekspertów od telewizyjnych show (pochodzących z 43 krajów krytyków, naukowców i pracowników przemysłu rozrywkowego) o wybór najlepszych seriali tego wieku.

Prawo ulicy Materiały prasowe HBO/mpp

W ostatnich latach BBC Culture przeprowadzało coroczne badania krytyków filmowych, ekspertów i przedstawicieli branży z całego świata, w których wybierano najlepsze filmy w danej kategorii: być może natknęłaś się na listę 100 najlepszych filmów wyreżyserowanych przez kobiety w 2019 roku czy 100 najlepszych filmów nieanglojęzycznych w 2018 roku.

Tym razem nadszedł czas, aby skierować  uwagę na inną formę sztuki: telewizję. Po części dlatego, że telewizja odgrywała tak dużą rolę w życiu wielu z nas podczas ostatnich 18 miesięcy, kiedy dostarczała nam w równym stopniu: informacji, rozrywki, pocieszenia i inspiracji.

Wydaje się też, że najwyższy czas zrobić jakieś telewizyjne podsumowanie. Przez ostatnich 21 lat ta forma sztuki zdecydowanie zdominowała inne codzienne rozrywki. Choć często traktowana protekcjonalnie, jako młodsze, bardziej brutalne i mniej wymagające rodzeństwo kina, dziś potrafi olśniewać wiarygodnością artystyczną. Hegemonię seriali i programów telewizyjnych utrwaliło jeszcze pojawienie się platform streamingowych, które dały twórcom możliwość dotarcia jednocześnie do ogromnej publiczności na całym świecie.

Wypadałoby zatem zadać wreszcie to pytanie: jakie są największe seriale telewizyjne XXI wieku?

  1. "Prawo ulicy"

Dramat kryminalny o grupie policjantów z Baltimore, którzy wypowiadają wojnę narkotykową lokalnym bossom. (HBO GO)

  1. "Mad Men"

Rozgrywana w realiach lat 60tych historia o karierze cenionego speca od reklamy, którego burzliwa przeszłość zaczyna niszczyć zarówno jego życie zawodowe, jak i osobiste. (AMAZON PRIME)

  1. "Breaking Bad"

Historia nauczyciela chemii, który dowiaduje się, że ma raka, przez co postanawia rozpocząć produkcję metamfetaminy, by finansowo zabezpieczyć swoją rodzinę. (NETFLIX)

  1. "Fleabag"

Historia dziewczyny, która po wielkiej życiowej tragedii przeprowadza się do Londynu. Pod maską zimnej i wyrachowanej, chowa się zagubiona i często samotna kobieta. (AMAZON PRIME)

  1. "Gra o tron"

Adaptacja fantastycznej sagi George'a R.R. Martina. Serial obrazuje bezwzględną i brutalną walkę o władzę w królestwie Westeros. (HBO GO)

  1. "Mogę cię zniszczyć"

Serial dramatyczny o młodej kobiecie, która próbuje poskładać swoje życie na nowo, po tym jak odkrywa wydarzenia pewnej nocy. (HBO GO)

  1. "Pozostawieni"

Kiedy nagle w niewyjaśnionych okolicznościach znika 2% ludności, ci, którzy pozostali, starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. (HBO GO)

  1. "Zawód: Amerykanin"

Historia dwojga sowieckich agentów, udających szczęśliwe małżeństwo, aby szpiegować amerykański rząd. (NIEDOSTĘPNY NA VOD)

  1. "Biuro" (wersja brytyjska)

Sitcom rozgrywający się w oddziale spółki, zajmującej się handlem papierem, w momencie, gdy zarząd firmy postanawia dokonać redukcji etatów. (NIEDOSTĘPNY NA VOD)

  1. "Sukcesja"

Historia bajeczne bogatej rodziny Roy, której członkowie walczą między sobą o władzę i wpływy w koncernie mediowym.

Zebrane przez BBC Culture odpowiedzi odpowiedzi są bardzo ciekawe – i mogą zainspirować miłośników telewizji na całym świecie do poszukiwania tytułów, których wcześniej nie widzieli, oraz do dalszej refleksji i dyskusji na temat tych, które znają. W sumie na 460 różnych seriali głosowało 206 ekspertów telewizyjnych – krytyków, dziennikarzy, naukowców i przedstawicieli branży – pochodzących z 43 krajów, od Albanii po Urugwaj. Spośród ankietowanych 100 osób to kobiety, 104 to mężczyźni, a dwoje było niebinarnych. Każdy głosujący wymienił 10 swoich ulubionych seriali telewizyjnych z XXI wieku – po zsumowaniu głosów postała lista 100 najlepszych seriali XXI wieku.

Powstała lista jest świadectwem potęgi, wszechstronności i innowacyjności telewizyjnego medium – znajdują się na niej kompletnie różne tytuły – od małomiasteczkowego ciepłego serialu „Kochane kłopoty”, przez autotematyczną zgryźliwą komediową serię „Pohamuj entuzjazm”, po adaptację nagrodzonej Pulizerem książki „Kolej podziemna”. Dziewięćdziesiąt dwie pozycje, to seriale anglojęzyczne, wśród pozostałych pojawia się język duński, szwedzki, francuski, hiszpański i niemiecki. 79 programów z pierwszej setki zostało wyprodukowanych przez mężczyzn, a tylko 11 przez kobiety, 10 stworzyły zespoły damsko-męskie. Obie te statystyki odnoszą się do systemowych nierówności w branży: jednak w obliczu coraz większej liczby nieanglojęzycznych seriali gromadzących ogromną międzynarodową publiczność i większej różnorodności głosów, jeśli chodzi o rasę, płeć i orientację seksualną, krajobraz telewizyjny może się zmienić na dobre. Dlatego bardzo ciekawe mogą być wyniki analogicznej ankiety przeprowadzonej za 5, 10, 20 lat.

Zobacz również:
REKLAMA