10 książek, które musisz przeczytać tego lata

Dzielę się z Wami lekturami, które skłaniają do refleksji, i tymi, które czyta się raz-dwa, za jednym zamachem i przy wsparciu trzech kubków herbaty.

Shutterstock

Lubię w życiu balans, dlatego podrzucam zamiennie: książki trudne, które wymagają większej uwagi i skupienia, ale też te lżejsze, które lepiej komponują się z plażowym leżakiem. Bez względu na to, które zabierzecie na wakacje, pamiętajcie, że czytacie dla własnej przyjemności. Nie na wyścigi. I nie dla innych.

F**k it! Rób to, co lubisz

Parkin John C.

Naczelny propagator filozofii „fuck it” w swoim najnowszym przewodniku po duchowych aspektach życia zawodowego przekonuje, żeby pieprzyć wszelkie przeszkody blokujące nas przed robieniem tego, co naprawdę lubimy. Czy życie nie jest za krótkie, żeby poświęcać je na pracę, która nas denerwuje? – pyta retorycznie, podpowiadając, że pierwszy raz w historii dziejów żyjemy w czasach, w których możemy dopasować pracę do swojego stylu życia, a nie odwrotnie. Jak moglibyśmy tego nie wykorzystać? Owszem, rzuci tu sobie autor od czasu do czasu przekleństwem, inspirując przy tym i motywując, by strach przed przyszłością odłożyć na półkę z za małymi ubraniami. Tę najwyższą.

Cytat: „Ludziom może się nie podobać, że robisz to, co lubisz. Jeśli jednak czujesz, że postępujesz słusznie, nie poddawaj się”.

ZOBACZ TEŻ: Ch***wa Pani Domu: Dziś już nikt nie jest otyły, wszyscy są plus size

Obsesja piękna

Renee Engeln

Czyli jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety. Książka zawiera niewygodne informacje: „34% pięciolatek przynajmniej czasami świadomie ogranicza ilość spożywanego jedzenia, 40% dziewczynek w wieku 5-9 lat twierdzi, że chciałoby wyglądać szczuplej”. Dr Engeln z wnikliwością badacza przypatruje się światu, w którym większą wartość przypisujemy temu, jak wyglądamy, niż temu, co mamy do powiedzenia.

Cytat: „Życie kobiet wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby wykorzystały energię i troskę, jakie poświęcają swojemu wyglądowi, aby uczynić świat lepszym”.

Kwiat wiśni i czerwona fasola

Durian Sukegawa

Wyobraź sobie niespieszną wiosnę w Japonii: kwitnące drzewa wiśni, śpiew ptaków mieszający się ze zgiełkiem dużego miasta. Zapachy wypełzające przez szczeliny malutkich kawiarni i barów. To właśnie w jednym z takich miejsc – sklepiku z doryaki – pracuje Sentaro: chłopak z trudną przeszłością i szarą przyszłością. Pewnego dnia odwiedza go niepozorna staruszka, która zatrudnia się do pomocy i pokazuje mu, w jaki sposób robić idealną pastę z czerwonej fasoli… Dzieło Sukegawy to prawdziwa uczta dla zmysłów, fantastyczna przejażdżka po najdelikatniejszych emocjach: od wzruszenia i łez po wdzięczność, uważność oraz szczerą radość. Fantastyczna i mądra przypowieść, która zaostrza apetyt na życie.

Cytat: „Twoje istnienie ma sens. Żyjesz tak, jak tylko ty potrafisz. Jestem pewna, że kiedyś nadejdzie dzień, gdy powiesz z przekonaniem: »To moje życie«. Staniesz wyprostowany i dumny z tego, kim jesteś”.

Jak zostać panią swojego czasu

Ola Budzyńska

Mój prywatny egzemplarz książki pęka w szwach od zakreślonych cytatów i wyróżnionych fragmentów – w tej książce praktycznie co drugą stronę pada złota myśl, którą masz ochotę wytatuować sobie na przedramieniu, by podane rady weszły w krwiobieg i choć trochę przybliżyły Cię do przedsiębiorczości autorki. Olka Budzyńska to, proszę państwa, kobieta petarda, co żadnego wyzwania się nie boi. Uczy kobiety, jak mądrze gospodarować swoim czasem i pracą i uświadamia je, że każda z nas ma coś do zaoferowania światu. Przy tym wszystkim podaje to w tak bezpośredni, lekki i motywujący sposób, że książka czyta się po prostu sama.

Cytat: „Spraw, aby Twoje życie było tak ekscytujące, żebyś nie musiała szukać ekscytacji u innych”.

ZOBACZ TEŻ: Meryl Streep i Nicole Kidman w musicalu Netflixa

Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

Adam Kay

Okej, uderzymy teraz w nieco lżejsze tonacje. Załóżcie obuwie ochronne, właśnie wchodzimy na oddział, a raczej za jego kulisy, o których zazwyczaj wie jedynie personel. Adam Kay to brytyjski komik i pisarz, który przez 6 lat pracował w szpitalu jako lekarz. W swojej książce przytacza absurdy brytyjskiej służby zdrowia; obnaża zachowania lekarzy oraz pacjentów, opisując, z czym na co dzień je się pracę lekarza stażysty. Bo że młodzi lekarze zarabiają mniej niż sklepowi kasjerzy, to już wiadomo. Świetna, inteligentna, zabawna, a miejscami trochę przygnębiająca opowieść spisana w formie luźnego dziennika. Polubicie ją.

Cytat: „Pilne wezwanie na oddział położniczy. Mąż pacjentki z nudów skakał na piłce do porodu. Spadł z niej i rozbił sobie głowę”.

Zaufanie, czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga

Michał Szafrański

Wciąga tak, że człowiek ma ochotę porzucić na kilka dni swoje życie i rodzinę, by doczytać ją do końca. Michał Szafrański, jeden z najpopularniejszych blogerów w Polsce, dzieli się swoją receptą na odniesienie sukcesu. Mam nadzieję, że nie będziecie zaskoczone, jeśli napiszę Wam, że za ogromnym powodzeniem autora stoi przede wszystkim praca, konsekwencja, ale też pokora, umiejętność wykorzystywania relacji międzyludzkich oraz stawianie na swoim. To nie jest podręcznik, jak zarobić kilka baniek w ciągu roku. To książka, która może otworzyć Ci oczy na to, kim jesteś i dokąd zmierzasz.

Cytat: „Cel nie uświęca środków. Dużo bardziej niż samo zarabianie pieniędzy liczy się dla mnie styl, w jakim to robię”.

Więcej niż możesz zjeść

Dorota Masłowska

Te pełne absolutnej groteski, ironii i satyry refleksje – luźno związane z kuchnią – napisane są z taką lekkością i wdziękiem, że trudno przejść obok nich obojętnie. Masłowska daje popis swojej sprawności językowej – a trzeba przyznać, że mierzyć może się z nią w Polsce naprawdę niewielu. Jeśli macie dość poradników z gatunku „Jak żyć”, to świetnie się składa, bo ze zbioru „Więcej niż możesz zjeść” nie dowiecie się: jak pogodzić się z kuzynem; czy obuwie zamienne nosić wraz z nadejściem pierwszych słot, czy też przez okrągły rok, ani jak dobrze wyjść za mąż. Zdaje się, że w tym roku nie skonsumowałam nic bardziej smacznego.

Cytat: „Nadreprezentacja ryżu, niedreprezentacja ryby, stercząca zewsząd sałata, stary imbir. Jak ktoś się uprze, to jest to sushi, ale co będzie, jak ktoś się nie uprze?”.

ZOBACZ TEŻ: Modelowanie mózgu: jak zmienić swoje nawyki

Człowiek w poszukiwaniu sensu

Viktor E. Frankl

Być może historia o życiu w obozie koncentracyjnym to nie jest coś, co chciałybyście czytać, leżąc na plaży, ale wierzcie mi, to lektura dla tych wszystkich, którzy urlop od pracy chcieliby wykorzystać do pracy nad sobą. Dramatyczne losy Viktora Frankla to tylko preludium do głębokiej dysputy dotyczącej człowieka i nieodwracalności życia. Ten austriacki psychoterapeuta, bazując na swoich wojennych doświadczeniach, wysnuwa teorię odnośnie do ludzkiej egzystencji, wskazując na element odnalezienia w życiu sensu jako największej siły motywującej do działania. Takiej, dzięki której prze się do przodu. Choćby nie wiem co. Cytat: „Współczesny człowiek ma za co żyć, ale nie ma po co żyć – ma środki, ale nie ma sensu”

Nie ma

Mariusz Szczygieł

To chyba jedna z bardziej osobistych książek pisarza, może dlatego jej treść tak mocno uderza w człowieka? Rozmówcami reportera są – jak zawsze u tego autora – ludzie z różnych światów: czeska poetka, rzeźbiarz, kobieta, która spisała swoje życie w arkuszu kalkulacyjnym. Nie brakuje tu jednak odniesień do życia prywatnego i zawodowego pisarza oraz reakcji czytelników na jego teksty. „Nie ma” to zbiór opowieści o tym, czego w życiu brak: bliskiej osoby, miłości, zrozumienia. To też próba odpowiedzenia na pytanie, jak – mimo ogromnej wyrwy w sercu – nadal z godnością żyć. Piękna, potrzebna i szalenie błyskotliwa pozycja. Nie ma opcji, że mogłybyście jej nie przeczytać.

Cytat: „Zawsze chciałem znaleźć książki po kimś, z zaznaczonymi cytatami, które były dla tej osoby ważne. I na tej podstawie stworzyć jej portret”.

Naczelne z Park Avenue

Wendesday Martin

Amerykańska antropolożka z dyplomem Yale w kieszeni po latach mieszkania w Nowym Jorku zainteresowała się światem kobiet z Upper East Side – najbogatszych mieszkanek Manhattanu. I kiedy jako samica z mężem i jednym potomkiem postanowiła zamieszkać w środowisku naturalnym badanych przez siebie obiektów, nie przypuszczała nawet, że zmiana kodu pocztowego na ten bardziej elitarny będzie równać się z wkroczeniem do całkowicie nowej kultury. Ani że dołączenie do stada będzie oznaczało mnóstwo trudu i wyrzeczeń. Ta napisana humorystycznym językiem książka w ironiczny sposób obrazuje podobieństwo kobiet oraz samic małp z rzędu naczelnych. Idealna jako wakacyjne czytadło na plaży.

Cytat: „Występuje tu tajny obieg informacji np. o tym, w jaki sposób na czarno wynająć przewodnika po Disneylandzie, ale takiego z kartą inwalidy, żeby mógł wszędzie wchodzić bez kolejki”.

Zobacz również:
REKLAMA