Utrata pracy to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez dwóch psychiatrów, Thomasa Holmesa i Richarda Rahe, mocniejsze piętno odciska na nas tylko ciężka choroba, zamknięcie w więzieniu czy śmierć współmałżonka.
Jednak z tej trudnej sytuacji można wyjść obronną ręką. Odnajdując zajęcie, dzięki któremu nie tylko będziesz dobrze zarabiać, ale i zrealizujesz swoje marzenia.
Faza pierwsza: zaskoczenie
Nawet jeżeli na korytarzach od dłuższego czasu mówiło się o problemach finansowych firmy, nie sądziłaś, że jedną z pierwszych osób, która dostanie wypowiedzenie, będziesz właśnie Ty.
Puls przyspiesza, na przemian robi Ci się zimno i gorąco, masz sucho w ustach – reakcje organizmu na tę przykrą wiadomość mogą być różne, ale strach zawsze jest taki sam.
„Dzieje się tak, ponieważ aktywizuje się układ limbiczny – mówi dr Lidia D. Czarkowska z Akademii Leona Koźmińskiego. – To część mózgu, która jest odpowiedzialna za kontrolowanie zmian i reagowanie na nie. Jeżeli coś, co do tej pory brałaś za pewnik, nagle znika, tracisz grunt pod nogami. Nic dziwnego, że pojawia się uczucie niepokoju”.
Od teraz to Ty wyznaczasz kierunek i zmierzasz tam, gdzie chcesz.
Jak się zachować w takiej sytuacji? Najlepiej wyjść z pracy, zrobić krótki spacer, odetchnąć świeżym powietrzem. To pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych słów, które mogłabyś powiedzieć pod wpływem stresu.
„Dobrym pomysłem jest również zadzwonienie do kogoś bliskiego – podpowiada dr Czarkowska. – Musi to być osoba, która da Ci wsparcie, a nie zacznie narzekać czy panikować”. Chodzi po prostu o kogoś, kto Cię z uwagą wysłucha. Jedną z metod uświadamiania sobie i kontrolowania emocji jest opowiadanie o nich głośno. Tyle na początek wystarczy. Na szukanie rozwiązań przyjdzie jeszcze czas.