Zmiana pracy - jak sobie z nią poradzić?

Każda z nas w ciągu swojego życia będzie kilkukrotnie przyjmowana do pracy, zwalniana z niej oraz będzie miała okazję powiedzieć szefowi: „Żegnaj”. Oto pomocne scenariusze.

Shutterstock

Idziesz na rozmowę

Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest istotne, ale na ten temat napisano już tomy (np. dowiedzieć się jak najwięcej o firmie oraz o osobie, z którą będziesz rozmawiać itp). Jednak niemniej istotnym, a często niedocenianym elementem jest wprowadzenie się w odpowiedni nastrój. Przypomnij sobie wszystkie zdarzenia, w których to Ty byłaś panią sytuacji i czułaś, że świat do Ciebie należy. Zadzwoń do koleżanki czy kolegi, którzy Cię zawsze potrafi ą rozśmieszyć, przejrzyj zdjęcia z wakacji, pobaw się z pieskiem. Zrób coś, co Cię wprawi w dobry humor i przywróci właściwe proporcje życiu.

ZOBACZ TEŻ: 7 patentów na udaną rozmowę kwalifikacyjną

Rzucasz pracę

Często kobiety tkwią w nielubianej pracy, bo rozwijają coś w rodzaju toksycznej relacji z szefem. Boją się go, nienawidzą, a z drugiej strony czekają na pochwałę. Dlatego tak trudno przychodzi im rezygnacja, nawet gdy na horyzoncie pojawia się dużo lepsza oferta. Powiedz po prostu, że dostałaś inną ofertę i po namyśle zdecydowałaś się ją przyjąć. Nie przejmuj się emocjami szefa, wcale nie musi Cię to obchodzić. Nie dawaj się podejść obietnicą wyższych zarobków, bo szef Ci zapamięta, że został zaszantażowany. Nie przejmuj się też, że będzie na Ciebie zły (niech sobie będzie – to jemu podniesie się ciśnienie).

Tracisz pracę

Kiedy słyszysz, że masz spakować swoje rzeczy do kartonowego pudełka, to potrafi zaboleć jak cholera. No cóż, najwyraźniej nie byliście z tą firmą dla siebie stworzeni, zabrakło chemii. Po wyjściu zadbaj o miękkie lądowanie. Umów się z dziewczynami na winko i maraton serialowy. A po dwóch dniach do roboty – sporządź listę kontaktów i wyślij do każdego osobnego mejla. Wyjaśnij swoją sytuację, nie wdając się w niewygodne szczegóły, i zapytaj, czy przypadkiem nie mieliby dla Ciebie jakiejś oferty pracy – nawet tymczasowej. A jeśli nie teraz, to żeby pamiętali o Tobie w przyszłości.

ZOBACZ TEŻ: Jak napisać list motywacyjny [sprawdzone techniki]

Co zrobić, żeby Twój szef cię zauważył?

Sposób bezpośredni

Błyśnij pomysłem i zaproponuj szefowi zorganizowanie następnego zebrania na stojąco. Według specjalistów dyskusje w pionie sprawiają, że pracownicy wykazują więcej kreatywności i entuzjazmu do zgłaszanych idei. Być może też dlatego, że chcą szybciej skończyć (bo ich nogi bolą), nie rozpraszają się, dyskutując w nieskończoność o nieistotnych detalach.

Sposób pośredni

Miej interesujące hobby. Zacznij robić coś wyjątkowego, np. ucz się chińskiego, prowadź bloga o zakładaniu ogródka na balkonie – cokolwiek, co sprawi, że się wyróżnisz. Wtedy nie będziesz już postrzegana jako ta czarna z marketingu, tylko Ula, co mówi po chińsku (nikt tego nie sprawdzi, czy faktycznie wyszłaś poza grzecznościowe zwroty). A pracownik wyróżniający się jest uważany za cenniejszego.

ZOBACZ TEŻ: 4 zasady mądrego zarządzania pieniędzmi

REKLAMA