Wpływ gumy do żucia na koncentrację i inne ciekawostki o mózgu

Czy warto nosić przy sobie amulety przynoszące szczęście? Dlaczego powinno się czytać książki? Jak żucie gumy wpływa na koncentrację i produktywność? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść ciekawostek o pracy mózgu.

fot. Getty Images
fot. Getty Images

Myślę, więc żuję

Pamiętasz, jak pani w szkole kazała Ci wypluć gumę, którą żułaś na lekcji? Okazuje się, że akurat tę zasadę szkolnego savoire vivre'u należałoby odłożyć do lamusa. Jak czytamy na łamach „BioMed Research International”, miętowa guma nie tylko odświeża oddech, ale też pomaga się skupić, zwiększa produktywność i zdolności poznawcze.

Żucie gumy związane jest także ze zwiększonym poziomem kortyzolu, co z kolei przekłada się na sprawniejsze myślenie. Wcześniejsze badania wykazały natomiast, że korzystny efekt utrzymuje się do 20 minut po żuciu. Zanim więc przystąpisz do egzaminu, pożuj gumę. Miętowa przyda się także podczas nudnego wykładu – pobudza prawie jak kawa.  

Sprawdź także, jak trening wpływa na pamięć oraz koncentrację i poznaj sposoby na lepszą pamięć.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Więcej szczęścia niż rozumu?

Wszystkie niedowiarki muszą przecierać oczy ze zdumienia, czytając wyniki badań opublikowane w „Psychological Science”: noszenie przy sobie amuletów, które rzekomo mają przynosić nam szczęście, naprawdę działa.

Seria eksperymentów przeprowadzona na uniwersytecie w Kolonii udowodniła, że osoby mające przy sobie talizmany wypadały lepiej w grach pamięciowych, logicznych, a także w golfi e. Jak to się dzieje? Pewność siebie, wytrwałość i wiara we własne siły poprawiają wydajność. W skrócie: wiara czyni cuda.  

książki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dwa

Zgodnie z wynikami badań opublikowanych w „Social Science & Medicine” aż o tyle lat dłużej żyją osoby, które czytają książki. Tylko nie mów, że nie masz czasu! Wg naukowców wystarczy już 3,5 godziny/ty dzień, a średnio aż ponad 18 spędzamy w necie.  

fot. Getty Images
fot. Getty Images

Mój przyjacieluuu

Na kolejnej imprezie integracyjnej w pracy zaproponuj karaoke. Jak wykazały badania z University of Oxford, dorośli najłatwiej i najszybciej zaprzyjaźniają się podczas wspólnego śpiewania. Przyjacielska atmosfera w biurze przełoży się na lepsze wyniki, więc impreza z mikrofonem może być Twoją szansą na sukces.  

WH 10/2016

REKLAMA