Urlop macierzyński
Przysługuje, jeżeli w dniu porodu byłaś zatrudniona na umowę o pracę. Rozpoczyna się w dniu porodu, chociaż w szczególnych okolicznościach 6 tygodni możesz wykorzystać przed porodem (musisz tylko w pracy złożyć odpowiedni wniosek i dostarczyć zaświadczenie od ginekologa o przewidywanym terminie porodu). Urlop trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (w przypadku bliźniaków czy trojaczków urlop jest odpowiednio dłuższy). I jest obowiązkowy.
Dodatkowy urlop macierzyński
Nie jest obligatoryjny, ale jeżeli złożysz odpowiedni wniosek urlopowy w swojej firmie – dostaniesz go, tylko musi się rozpocząć bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Może trwać maksymalnie sześć tygodni.
Zasiłek
Na urlopie macierzyńskim wszystkim mamom, które w chwili porodu miały opłaconą składkę chorobową (czyli nie tylko zatrudnionym na etat, ale i tym na umowie-zleceniu, a także samozatrudnionym), przysługuje zasiłek macierzyński.
Jego wysokość zależy od tego, jak długo zamierzasz być z dzieckiem w domu. Jeżeli chcesz wykorzystać tylko urlop macierzyński (20-26 tygodni), dostaniesz co miesiąc średnią zarobków z ostatnich 12 miesięcy.
Urlop dla ojca
Pierwsze 14 tygodni urlopu należą się mamie. Ale kolejne 6 może wziąć tato, jeżeli tylko jest zatrudniony na umowę o pracę. Dostaje zasiłek i jest chroniony przed zwolnieniem. Tato może także wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński (6 tygodni).
Przeczytaj także o tym, jak być pracującą mamą.