Toksyczne typy w pracy. Kilka trików, by sobie z nimi poradzić

Na pierwszy rzut oka nie wydają się groźni, a nawet potrafią wzbudzić sympatię. Jednak po pewnym czasie praca w ich towarzystwie okazuje się przekleństwem. Na te osoby lepiej uważaj.

praca, biuro, kariera, kłótnia fot. shutterstock.com

Poznałaś już w swojej karierze gadułę, marudę, lenia i plotkarza? Praca z takimi osobami często jest przyczyną stresu, a także konfliktów. Im więcej ich w pracy, tym mniej chętnie się tam pojawiasz. Jak wiadomo nie ma nic gorszego niż nieprzyjemna atmosfera i nieżyczliwi współpracownicy, którzy tylko czyhają na Twoje potknięcie, a za plecami mnożą plotki i nieprzyjemne komentarze. Rano wstajesz z niechęcią, pracę wykonujesz pod presją. Jednym słowem piekło. Jak go uniknąć?

Niektórzy mają wyjątkową zdolność do zarażania negatywnymi emocjami lub złym nastawieniem resztę zespołu. Dołują innych, obniżają chęć działania, skłócają i mnożą plotki. Jednym słowem odechciewa Ci się wszystkiego. Istne piekło!

Dodatkowo tzw. kwasy w pracy, które przeciągają się w nieskończoność, mogą odbić się na Twoim zdrowiu. Złe samopoczucie, ból głowy i pleców to efekty życia w ciągłym stresie. Dlatego naucz się przed tym bronić. Zobacz, jak radzić sobie z toksycznymi typami w pracy.

ZOBACZ TEŻ: Tam nie chcesz pracować [10 najgorzej płatnych stanowisk]

Gaduła

Potrafi mówić ciągle i bez przerwy, ciężko przerwać jej słowotok. Koniecznie musi się podzielić z Tobą historią z nieudanej randki, wizyty u ciotki w Białymstoku czy tym, co powiedział jej ginekolog. Ciężko przerwać jej słowotok. Wystarczy na moment stracić czujność, ona zawsze znajdzie okazję, żeby opowiedzieć, co u niej.

Oczywiście nie licz, że zainteresuje się co u Ciebie. A jeśli tak, to tylko po to, aby natychmiast nawiązać do tematu, który poruszyłaś i snuć dalej swoje opowieści.

Jak sobie radzić z gadułą? Nie czekaj, aż weźmie oddech na kolejny słowotok. Przerwij jej i podkreśl grzecznie, że niestety nie masz czasu na rozmowę. Połóż jej rękę na ramieniu i powiedz: „Kochana, teraz naprawdę nie mogę, muszę coś zrobić ASAP. Porozmawiamy w trakcie lunchu.” I spokojnie odejdź.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kobieta pracująca - kariera, awans, podwyżka, balans [Raport WH]

Shutterstock

Maruda

Wiadomo każdemu się zdarza psioczyć na złą pogodę, słabe zarobki i to, że tyle jest do zrobienia. Ale maruda w pełnym wydaniu to koszmar dla współpracowników. Zawsze znajdzie powód by jęczeć, narzekać i powtarzać, że "to wszystko jest bez sensu".

Niestety marudzenie bywa zaraźliwe. Nawet nie zdążysz się obejrzeć, a już sama wchodzisz w „buty” marudy i zrzędzisz. Nagle zadanie, które dał Ci szef, okazuje się mało wartościowe, praca do bani, a Tobie odechciało się wszystkiego.

Jak się nie dać marudzie? Najprostsze co możesz zrobić, to jej unikać, a jeśli się nie da – nie pozwalać się uaktywnić. Nie wysłuchuj jej ciągłych żali i narzekań. Bądź sympatyczna, ale zdecydowana ucinać marudzenie. Kiedy rozmowa schodzi na negatywne emocje i to, że wszystko jest bez sensu, skieruj ją na inne tory - na pogodę lub nowy film w kinie. Przejmij inicjatywę. Pamiętaj, nie musisz wysłuchiwać tego, tylko dlatego, że tak wypada.

Leń

To trudny typ w pracy. Szczególnie jeśli zwala swoją robotę na Ciebie. Nie pozwól na to, bo szybko zacznie to wykorzystywać. Na pytanie czy możesz mu pomóc z prezentacją czy napisaniem jakiegoś raportu (de facto za niego), grzecznie, ale stanowczo odpowiedz, że szef nie prosił o to Ciebie, a poza tym Ty masz mnóstwo innej pracy. I z uśmiechem dodaj, że jesteś pewna, że on sam świetnie sobie z tym poradzi, bo jest zdolny i pracowity.

Plotkara

Myślisz, nie ma nic przyjemniejszego niż przekazywanie sobie różnych ciekawostek na temat szefa czy współpracowników? Takie pogaduszki mogą być z pozoru miłe, ale do czasu.

Jak się poczujesz, kiedy usłyszysz niewybredne plotki właśnie na swój temat? Pamiętaj, że różne historie przekazywane z ust do ust, często mają niewiele wspólnego z prawdą. Co gorsza mogą powodować kłótnie i niesnaski. Dlatego lepiej tego unikaj. Kiedy firmowa plotkara spróbuje Cię wciągnąć w wir opowieści, odpowiedz, że nie interesuje Cię to i musisz zmykać do roboty. W ten tzw. krąg wtajemniczonych nie warto wchodzić, bo kiedyś odbije się to rykoszetem na Tobie.

ZOBACZ TAKŻE:  Small talk - jak prowadzić rozmowę w pracy? Kilka zasad, by nie strzelić gafy

REKLAMA