Sposób na większą kreatywność i inne ciekawostki o pracy mózgu

Poznaj prosty i skuteczny sposób na zwiększenie kreatywności. Dowiedz się, jaki zapach pomaga w pokonaniu stresu i przekonaj się, że ćwiczenia siłowe wpływają pozytywnie nie tylko na Twoją sylwetkę. Oto najnowsze ciekawostki dotyczące pracy mózgu.

praca, kariera, relaks, biuro fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Patent na większą kreatywność

Czasem Zdarza Ci się w pracy „zawieszać”, śnić na jawie czy bujać w obłokach? I bardzo dobrze. Pomarz sobie, a potem zabierz się za jakąś bardziej twórczą pracę.

Naukowcy z University of Central Lancashire zaobserwowali, że ludzie, którzy częściej nudzą się w pracy, są jednocześnie bardziej kreatywni. Umysł błądzący tylko pozornie się „obija”.

Tak naprawdę chwile bezczynności pozwalają mózgowi na uporządkowanie informacji i wytworzenie nowych połączeń. Ze względu na higienę psychiczną od czasu do czasu pozwól sobie na chwilę nudy. Odłóż laptopa, tablet czy smartfona i popatrz na chmury.

I sięgnij przy okazji po garść orzechów włoskich. Po co? Zobacz 35 produktów na lepszą pamięć i koncentrację.

fot. chaoss 2015/shutterstock.com fot. chaoss 2015/shutterstock.com
fot. chaoss 2015/shutterstock.com

Ćwiczenia siłowe a umysł

Wielokrotnie pisałyśmy, że ćwiczenia aerobowe pomagają lepiej dotlenić mózg, co zwiększa jego potencjał. A teraz okazuje się, że nasza jednostka centralna lubi też ćwiczenia siłowe.

Kanadyjscy naukowcy udowadniają, że ćwiczenia z hantlami czy trening oporowy mogą powstrzymać związane z wiekiem zmiany w mózgu. Pod warunkiem że ćwiczymy przynajmniej dwa razy w tygodniu. To dobra wiadomość nas, bo coraz więcej kobiet przekonuje się do treningu siłowego, który skutecznie pomaga schudnąć.

yuzu, owoc fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Aromaterapia: yuzu

Yuzu to japoński owoc, którego zapach pomaga nam się wyluzować. Według naukowców już 30 minut wdychania tego zapachu obniża poziom hormonów stresu. Napięta? Zobacz, gdzie można znaleźć to całe yuzu.

  • Perfumy zawierające nutę yuzu – świeże, zielone, lekko gorzkie. Parfum d'empire Yuzu Fou, 498 zł (perfumeriaquality.pl)
  • Kadzidełka japońskie z cytrusowym zapachem kwiatu yuzu. 50 szt./ok. 12 zł (jogashop.pl)
  • Yuzu – esencja zapachowa do samodzielnego robienia kosmetyków. ok. 12 zł (zielonyklub.pl)

para fot. racorn 2015/shutterstock.com
fot. racorn 2015/shutterstock.com

24 - tyle godzin trwa zbawienny wpływ komedii na nasz mózg. Hormony stresu opadają, hormony dobrego samopoczucia buzują. Nasz organizm reaguje dobrze nawet na głupie komedie.

WH 03/2016 

REKLAMA