Spokojna szefowa lepsza niż szef?

Kobiety na kierowniczych stanowiskach często są oskarżane o to, że są zbyt nerwowe i działają pod wpływem emocji. Jednak badania uczonych z University of California Riverside ustalili, że kobiety szefowe, które są spokojne, pewne siebie i uśmiechnięte, są postrzegane lepiej niż szefowie płci męskiej.

Emocje w zarządzaniu Shutterstock.com

Liderki płci pieknej często borykają się z seksistowskimi stereotypami, według których kobiety na kierowniczych stanowiskach nie sprawdzają się, bo reagują emocjonalnie, bo nie myślą racjonalnie, bo rządzą nimi hormony, sprawiając, że w okresie przed miesiączką zamieniają się we wredne suki. 

Jednak badanie uczonych z University of California Riverside wykazało, że gdy liderki emanujące spokojem i zadowoleniem wymykają się temu stereotypowi i są postrzegane przez współpracowników jako lepsi liderzy niż mężczyźni. Efekt ten jest najbardziej widoczny na stanowiskach z samego szczytu organizacji - wśród kierowniczek i kierowników średniego szczebla jest on mniej wyraźny. 

ZOBACZ TEŻ: Kobieta pracująca - jak odnieść sukces w pracy

Oceniamy po wyrażanych emocjach

Pionierskie badanie, przeprowadzone wspólnie przez profesorów Thomasa Sy, psychologa z UC Riverside i Daana van Knippenberga, wykładającego zarządzanie na Drexel University, miało ne calu wyznaczenie wzorców emocji wyrażanych przez liderów i sprawdzenie, czy ludzie biorą pod uwagę ten czynnik podczas oceny skuteczności przywódców. Okazało się, że i owszem. 

Wcześniejsze badania wykazały wielokrotnie, że skuteczni przywódcy są postrzegani jako inteligentni, dynamiczni i charyzmatyczni. Jednocześnie wiadomo, że te cechy są chętniej przypisywane mężczyznom niż kobietom. Z kolei inne badania dowiodły, że okazywanie uczuć może mieć negatywny wpływ na ocenę przywódcy. 

Profesor Sy i współpracownicy postanowili więc zbadać, czy ludzie na co dzień posługują się pewnymi wzorcami czy schematami ekspresji emocji do oceny swoich liderów. 

W tym celu uczeni opracowali serię kwestionariuszy, w których pytali ludzi o to, jakie emocje pokazują ich przywódcy i jak ta ekspresja wpływała na ocenę. Udało się ustalić sześć podstawowych wzorców emocji. Trzy z nich - radość, spokój i duma - zostały powiązane z dobrym przywódcą. Pozostałe trzy - złość, strach i pretensje - uznano za dowód przywództwa nieskutecznego.  

SPRAWDŹ TEŻ: Jak podnieść swoją samoocenę

„Każda rola społeczna wymaga od nas okazywania jakichś emocji. Od przywódców też tego oczekujemy. Aby być skuteczni, liderzy muszą popracować nad emocjami” – wyjaśnia prof. Sy. „To, co nas zaskoczyło w wynikach, to fakt, że kobiety przywódcy była postrzegane jako skuteczniejsze”. Tak się bowiem składa, że mężczyźni częściej wyrażają negatywne emocje i jest im to częściej wybaczane, ale jeśli kobietom udaje się powstrzymać od okazywania złości, strachu czy pretensji, są postrzegane jako lepsi przywódcy. 

Duży może więcej

Ciekawą obserwacją było to, że im wyższe było stanowisko lidera, tym bardziej tolerancyjni na negatywne emocje byli współpracownicy. Złość prezesa nie podkopuje jego autorytetu tak bardzo jak złość kierownika średniego czy niskiego szczebla. 

„Kiedy współpracujemy z liderem na co dzień, na przykład z bezpośrednim przełożonym, mamy wystarczającą ilość informacji z pierwszej ręki, by potrafić ocenić skuteczność szefa – próbuje wyjaśnić prof. Sy. Jednak z liderami z samej góry rzadko mamy tak bezpośredni kontakt i nie potrafimy tak łatwo ocenić ich skuteczności. Wtedy musimy oprzeć się na schemacie. Wzorce mają wielką moc. Gdy nie mamy informacji wzorce pozwalają nam dokonywać ocen i decydują o naszych zachowaniach”.

Ucz się emocji

Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ mniej lub bardziej świadomie wiemy, że nastrój lidera wpływa na nastrój zespołu. Emocje są zaraźliwe. Dlatego zadowolony, pełen energii szef jest w stanie zwiększyć skuteczność zespołu, a szef wiecznie niezadowolony, zły i pełen pretensji efektywność obniża. Jeśli jesteś szefową jakiegoś mniejszego lub większego zespołu, wykorzystaj tę informację. Dzięki temu ten zespół może się wkrótce powiększyć. 

 

ŹRÓDŁO:
https://news.ucr.edu/articles/2021/07/26/leader-effectiveness-may-depend-emotional-expression

Zobacz również:
REKLAMA