Small talk - jak prowadzić rozmowę w pracy? Kilka zasad, by nie strzelić gafy

Ludzie rozmowni, łatwo nawiązujący kontakty lepiej dają sobie radę w środowisku zawodowym. Sprawiają wrażenie bardziej zaangażowanych, profesjonalnych i pewnych siebie, co wzbudza uznanie i sympatię kolegów i szefów.

small talk, pogawędki, psychologia fot.shutterstock.com
fot.shutterstock.com

Mocny początek

Unikaj banalnych tekstów o pogodzie. Rozmowa o konkretach tworzy bardziej autentyczny kontakt. „Dziwne, że nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji porozmawiać. To twoja pierwsza praca po studiach, czy pracowałaś gdzieś wcześniej?”, „Świetny pomysł miałeś na tym naszym ostatnim zebraniu. Jak na to wpadłeś?”

REKLAMA

Nadaj rozmowie napęd

Pytania otwarte sprawią, że rozmowa nie utknie w martwym punkcie, co jest szczególnie ważne, jeżeli np. czeka was wspólna parogodzinna podróż służbowa. „Właśnie planujemy wakacje, ale nie możemy się zdecydować na konkretne miejsce. Masz jakiś ulubiony kierunek wakacyjny?”, „korzystaliście z Airnbnb? Jakie macie doświadczenia?” lub „widzę, że jeździsz mini, a ja właśnie planuję kupno auta. Poleciłabyś mi je z czystym sumieniem?”.

Uprzejmy odwrót

Jeżeli chcesz zakończyć rozmowę, zrób to tak, aby nie urazić tej osoby. I nie wymyślaj usprawiedliwień, które łatwo zweryfikować. „Fajnie się gadało, ale teraz przepraszam, bo muszę złapać Ewę, która dzisiaj wcześniej wychodzi”, „spadł mi poziom kawy w organizmie. Sorki, ale muszę sobie zrobić nową, bo zasnę przy biurku”, „przyjdę jeszcze dzisiaj do waszego pokoju i skończymy rozmowę, ale teraz muszę lecieć kończyć raport”.

Nie zawsze musisz zagadywać koleżanki z pracy

Są takie miejsca, jak na przykład łazienka, gdzie naprawdę możesz sobie oszczędzić rozmowy. Wystarczy krótkie „hej”. Nikt nie lubi być zagadywany, kiedy usiłuje wejść do kabiny albo już jest. W środku i właśnie zmienia tampon, albo robi siku i stara się to czynić dyskretnie i bezgłośnie. Albo gdy usiłuje sobie zamalować pryszcza przed lustrem.

Więcej na temat tego, jak odnaleźć się w nowej pracy i koncertowo rozwijać karierę przeczytasz w najnowszym Women`s Health, które ukaże się już 20 października. Zapraszamy!

Women's Health Ania Starmach

 

Zobacz również:
Świeca to jedno z trudniejszych i jednocześnie zdrowszych dla nas ćwiczeń. Regularne wchodzenie w tę pozycję jogi pomaga w zmniejszeniu dolegliwości zdrowotnych, a nawet w leczeniu chorób przewlekłych. Gosia Mostowska - certyfikowana nauczycielka jogi - podpowiada, jak poprawnie wykonać asanę Salamba Sarvangasana.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA