"Awansują nie najlepsi pracownicy, lecz ci, którzy najlepiej się o awans starają” – mówi coach i przedsiębiorca Piotr Jankiewicz. Jeśli kiedykolwiek myślałaś, że jest inaczej, przyszedł czas na zmianę nastawienia. Niektóre z nowych przekonań być może wydadzą Ci się szokujące, inne – odrobinę przewrotne. Możesz jednak być pewna, że wszystkie są skuteczne i pomogą Ci osiągać każdy cel, który przed sobą stawiasz.
1. Pracujesz dużo? To pracujesz źle
Notorycznie zostajesz po godzinach, a wizja weekendu spędzonego za biurkiem nie jest dla Ciebie niczym nowym? To oznacza, że Twoja praca jest źle zorganizowana. „Jak wynika z moich doświadczeń coachingowych, większość kobiet ma doskonale opanowaną umiejętność planowania i działania na wielu frontach jednocześnie – mówi Piotr Jankiewicz. – W dodatku lepiej niż mężczyźni potrafi ą się dostosować, gdy plan się posypie”.
Chodzi raczej o asertywność. „Gdy ktoś próbuje Cię obarczyć dodatkowym zadaniem, zawsze masz prawo powiedzieć »nie« – mówi psycholog Violetta Nowacka, założycielka SELF Przyjazne Terapie w Poznaniu. – Nawet jeśli zadanie pojawiło się nagle i trzeba je wykonać natychmiast”. Tak samo życzliwie, ale zdecydowanie, powinnaś radzić sobie z tymi, którzy próbują zrzucić na Ciebie swoje obowiązki.
Wszyscy wiemy, że nie liczy się ilość, a jakość. Ta zasada dotyczy również czasu spędzanego w biurze, dlatego dowiedz się więcej o zasadach organizacji pracy: Zarządzanie czasem: pracuj krócej, ale mądrzej.
2. Najważniejsze są kontakty
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Northwestern University, szefowie zatrudniają na wysokich stanowiskach tych, z którymi mają dobry kontakt i wspólny język. Nic dziwnego: w końcu muszą się później z nimi regularnie spotykać, a dlaczego mieliby to robić z kimś, kogo nie lubią i z kim się nie dogadują?
„Wiele karier rozwija się w kuluarach, nie ma w tym nic dziwnego – mówi Jankiewicz. – W końcu to dopiero w bezpośrednim kontakcie można ocenić, czy ktoś jest dobrym kandydatem na dane stanowisko, czy kompletnie się nie nadaje”. Dlatego daj się poznać z dobrej strony. Bierz udział w branżowych spotkaniach, zadawaj pytania, pokaż się na imprezie kończącej konferencję. To w nieformalnych sytuacjach najłatwiej buduje się nowe relacje.
3. Możesz być pierwsza
Pewnie nie jesteś tego nawet świadoma, ale wiele kobiet godzi się z faktem, że są najlepsze w dziale, ale to mężczyzna zostaje dyrektorem. Od nich zależą losy firm, lecz ktoś inny jest szefem. „Takie przekonanie jest niepraktyczne i blokuje Twoją karierę. Powinnaś je zmienić – mówi Violetta Nowacka. – Tak samo jak przeświadczenie, że trzeba ciężko pracować na sukces. Jeśli zakładasz, że to trudne, to rzeczywiście takie będzie”.
4. Nie myl doświadczenia ze stażem pracy
„Kiedyś pracowałem jako lektor angielskiego. Prowadząc zajęcia z pracownikami korporacji, zauważyłem, że podczas diagnozowania poziomu znajomości języka mężczyźni uważali, że są dobrzy i potrzebują jedynie dopracować pewne aspekty – mówi Jankiewicz. – Panie z kolei twierdziły, że potrafią niewiele i zanim będą w stanie posługiwać się płynnie językiem, muszą jeszcze opanować mnóstwo materiału. W rzeczywistości często było odwrotnie”.
Wnioski? Dwa. Pierwszy: eksponuj swoje atuty, bo gorsi od Ciebie będą postrzegani jako lepsi. Drugi: praca, nawet wieloletnia, której nie cechuje refleksja, ma niewiele wspólnego ze zdobywaniem doświadczenia.