Prośba o podwyżkę: 4 dobre rady

Twoja pensja od dawna nie rośnie… Chciałabyś zarabiać więcej, ale nie wiesz, jak rozmawiać z szefem o podwyżce? Głowa do góry! Dzięki tym prostym sposobom na pewno usłyszysz pozytywną odpowiedź.

fot. tmcphotos 2014/shutterstock.com fot. tmcphotos 2014/shutterstock.com
fot. tmcphotos 2014/shutterstock.com

Jesteś sfrustrowana swoją pracą, choć na początku nawet ją lubiłaś? Być może przyczyna tkwi w pensji, którą dostają... inni pracownicy. Jak pokazały najnowsze madryckie badania, kluczem do zadowolenia z pracy nie jest to, ile zarabiasz, ale ile zarabiasz w porównaniu ze swoimi współpracownikami. Jeśli więc wypłata koleżanki z sąsiedniego biurka jest wyższa – zły nastrój masz jak w banku.

Co gorsza, badania wykazały, że gdy pracownicy odkryli nierówności w płacy, postanowili… więcej pracować. „Skoro ludzie wokół mnie dostają wyższe wynagrodzenie, to jeśli ja przyłożę się bardziej do pracy, też zacznę więcej zarabiać” – tłumaczy ten schemat myślenia autor badań Eduardo Pérez Asenjo, profesor ekonomii na UC3M w Madrycie.

Niestety, takie zachowanie może prowadzić do frustracji z powodu niższych zarobków lub do przepracowania. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji byłoby po prostu zarabiać więcej. No tak, łatwo powiedzieć...

Oto 4 proste kroki, które pozwolą Ci usłyszeć “tak” w odpowiedzi na Twój wniosek o podwyżkę.

1. Podaj liczbę. Odpowiednią liczbę.

Gdy podajesz zbyt wysoką kwotę – wychodzisz na szaloną, gdy prosisz o zbyt mało – tracisz okazję na dobry zarobek. Nie podawaj więc liczby, która jako pierwsza przyjdzie Ci do głowy. Musisz znaleźć złoty środek.

“Zbyt wiele osób prosząc o podwyżkę, opiera się na tym, ile by chcieli zarabiać lub po prostu na poczuciu, że powinni zarabiać więcej – tłumaczy Alison Green, autorka popularnego bloga Ask a Manager. –  Nim pójdziesz na rozmowę do szefa, nieco się rozejrzyj. Zobacz, ile mniej więcej zarabiają pracownicy na podobnym stanowisku w Twojej okolicy i zwróć uwagę na to, jak Twoja pensja ma się do stawek obowiązujących na rynku”.

Wskazówka: Nie szukaj wiadomości o wysokości wynagrodzenia w internecie. Najwiarygodniejsze wyniki uzyskasz, podpytując inne osoby z branży. „Gdy zapytasz kogoś wprost o zarobki, będzie się wykręcał od odpowiedzi. Jednak wystarczy, że będziesz podawać konkretne kwoty i pytać, czy według niego są odpowiednie, za niskie lub za wysokie, a usłyszysz konkretną odpowiedź” – podpowiada Green.

2. Poczekaj na odpowiedni moment

Jeśli nie przepracowałaś na danym stanowisku nawet roku, wstrzymaj się z prośbą o podwyżkę. Jeśli pracujesz dłużej, ale niedawno dostałaś odmowną odpowiedź na Twoją prośbę – lepiej poczekaj. Jeśli pensja wzrosła Ci 3 miesiące temu i chcesz iść za ciosem – nie rób tego ponownie, gdyż w większości firm nie dostaniesz podwyżki częściej niż raz w roku.

„Jeśli firma dobrze sobie radzi, będzie to działało na Twoja korzyść. Jeśli nie jest to dla niej najlepszy moment pod względem finansowym, a pracodawcy chcą ciąć koszty – poczekaj, aż sytuacja zacznie Ci sprzyjać” – radzi Green.

3. Sprzedaj się

Nie wystarczy powiedzieć szefowi, że zasługujesz na podwyżkę. Musisz mu to pokazać. Podwyżka to często wyraz uznania i podziękowania za Twój nadprogramowy wkład w pracę firmy.

„Pomyśl, co udało Ci się osiągnąć w zeszłym roku i dlaczego Twoja praca jest warta więcej niż dotychczas – mówi Green. – Twarde dowody przydadzą Ci się podczas pertraktacji z szefem. Być może dostałaś jakąś pochwałę od klienta, zwiększyłaś sprzedaż danego produktu o 10% lub wykonywałaś pracę wybiegającą poza Twoje obowiązki?" Zastanów się nad tym.

4. Nigdy się nie poddawaj

Jeśli mimo starań usłyszałaś od szefa odmowę – nie traktuj tego jako ostateczną odpowiedź i nie planuj w myślach podpalenia całej firmy. “Jeśli szef odrzucił Twoją prośbę, zapytaj go, co musisz zrobić, by zapracować na podwyżkę w przyszłości – wyjaśnia Green. – Dobry menedżer będzie w stanie wskazać Ci ścieżkę prowadzącą do podwyżki”.

ZOBACZ TEŻ: Lady Gaga zagra w kolejnym filmie. Szykuje się hit

REKLAMA