Praca zdalna – 5 zasad efektywnej pracy w domu

Praca w domu może mieć wiele zalet, ale trzeba ją umiejętnie zorganizować. Kiedy więc Twoim biurem jest kuchenny stół, przestrzegaj tych kilka zasad, a wyrobisz się z wszystkimi goniącymi terminami.

praca biurko kariera komputer fot. shutterstock.com

1. Strój

Siedzenie w piżamie przez cały dzień sugeruje, że ciągle trwa leniwa niedziela, a nie pracowity poniedziałek. Ostatnie badania potwierdziły to, o czym pisaliśmy już dawno: strój wpływa na Twoją efektywność. Dlatego załóż na siebie coś, co sprawi, że poczujesz się pełna energii i gotowa do działania.

2, Plan

Erin Rooney Doland, redaktor naczelny Unclutterer.com, zaleca swoim pracownikom część obowiązków wykonywać w biurze, a część w domu. „To bardzo kuszące, aby zająć się przyjemnymi rzeczami, gdy masz pracować w domu, ale jeśli wiesz, że samemu ustaliłaś sobie plan dnia, masz większą ochotę się go trzymać”. W efektywnym zarządzaniu czasem przyda Ci się prosta i skuteczna technika Pomodoro.

3. Miejsce

Niektórzy lubią pracować przy oknie, inni wolą patrzeć na białą ścianę. Bądź ze sobą szczera i znajdź miejsce, w którym po prostu dobrze się czujesz.

4. Rodzina i znajomi

Ustal jasne zasady. To, że jesteś fizycznie w domu, nie oznacza od razu, że można Ci przerywać. Warto wprowadzić również system czytelnych sygnałów. Kartka na drzwiach z napisem: „Proszę mi nie przerywać do XX:XX” stanowi wystarczająco jasny komunikat. Przyjaciele zasypują Cię wiadomościami tekstowymi? „Po prostu odpowiedz, że teraz nie możesz, dasz znać, gdy skończysz" - radzi psycholog Violetta Nowacka.

5. Mały ekran

43% Amerykanów pracujących w domu przyznało, że mają przez cały ten czas włączony telewizor. Lepsze rozwiązanie? Stare, dobre radio. Z jednej strony zapewnia towarzystwo, z drugiej strony nie pochłania tyle uwagi. Możesz również włączyć płytę ulubionego wykonawcy.

Poznaj też kilka sposobów na to, jak pozbyć się przeszkadzajek w pracy i organizuj sobie zajęcia tak, żeby pracować jak najefektywniej i nie tracić czasu.

WH 12/2016

REKLAMA