Praca marzeń - jak ją znaleźć? [5 kroków]

Życie jest zbyt krótkie, by tkwić w pracy, której się nie lubi. Czujesz, że nadszedł czas na zmianę? Oto 5 kroków, które pomogą ci znaleźć pracę na miarę twoich oczekiwań.

Kobieta siedząca na plaży z laptopem Shutterstock

Na wstępie od razu zaznaczymy: nie namawiamy Cię, żebyś nagle rzuciła swoją dotychczasową pracę. Nawet jeśli na samą myśl o niej jest Ci niedobrze, to przecież rachunki same się nie opłacą, a do garnka wypada coś jednak włożyć. Poniższe punkty przedstawiają długoterminową strategię, do której najlepiej podchodzić na chłodno i z rozwagą. Uzbrój się w cierpliwość, a czas wolny od swojej nudnej pracy poświęć na realizację poniższego planu.

1. Określ swój cel

Zacznij od zrobienia listy stanowisk, na których czułabyś się dobrze, które pozwalałyby Ci godnie żyć i znaleźć jeszcze czas dla siebie. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli nie ma się jeszcze dużego oświadczenia zawodowego. Ale masz przecież znajomych, rodziców, rodzinę - zastanów się, kto z nich wydaje się najbardziej spełniony, najszczęśliwszy. I potraktuj to jak podpowiedź. Pamiętaj, że powinna to być praca, do której będziesz chodzić z przyjemnością. Nie patrz tylko na plusy, ale i na minusy. 

"Na początku warto przeanalizować co sprawia, że chcemy zmiany oraz jakie są tego powody. Jeśli trudności, których doświadczamy wynikają z nas samych np. konflikty z innymi, może się okazać, że w nowym miejscu, pomimo zmiany, sytuacja z czasem zacznie wyglądać jak poprzednio." - mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS, autor bloga poświęconego podnoszeniu jakości życia.

ZOBACZ TEŻ: Jak napisać CV?

2. Zainwestuj w siebie

Kreatywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów - to bardzo przydatne w pracy (i w życiu również) tzw. umiejętności miękkie. Masz je? Świetnie, ale to w większości przypadków za mało. Dziś pracodawcy poszukują osób z konkretną wiedzą i umiejętnościami, więc musisz postawić na specjalizację. Postanowiłaś, że będziesz graficzką? W Internecie jest pełno kursów obsługi specjalistycznych programów - od tych dla całkiem początkujących, do średnio i wysoce zaawansowanych. Część z nich jest darmowa, a inne, zazwyczaj bardziej wyczerpujące, często można wykupić po okazyjnej cenie. Naucz się bardzo dobrze obsługiwać jeden, najpopularniejszy na rynku program i przynajmniej liźnij kilka innych. To inwestycja, która zwróci Ci się z nawiązką.

3. Zrób sobie portfolio

Udało Ci się zdobyć konkretne umiejętności? Czas podzielić się nimi ze światem. Jeśli celujesz w branżę kreatywną (np. wspomniana wcześniej grafika), to koniecznie przygotuj portfolio ze swoimi dotychczasowymi osiągnięciami. Potencjalni pracodawcy zazwyczaj bardziej niż papierki cenią konkretne dzieła, które lepiej pokazują, co potrafisz. Masz na tyle wysokie kompetencje, że widzisz się jako lider zespołu w międzynarodowej korporacji? Uzupełnienie swojego profilu na Linkedinie będzie dobrym punktem wyjścia.

P.S Pamiętaj, że pracodawcy lubią sprawdzać swoich potencjalnych pracowników w Internecie. Przejrzyj swoje profile na Facebooku i Instagramie i zobacz, czy nie ma tam treści, których wstydziłabyś się im pokazać. Jeśli nie chcesz usuwać zdjęć, to optymalnym rozwiązaniem będzie zmiana ustawień prywatności. Na Facebooku możesz to zrobić wchodząc w ustawienia i zmieniając opcje prywatności oraz osi czasu i oznaczeń. Twoje media społecznościowe to Twoja wizytówka, pamiętaj.

4. Nawiąż znajomości

Nie oszukujmy się – znajomości w dzisiejszych czasach to podstawa. Czasami jest tak, że atrakcyjne stanowisko jest już zajęte, zanim ktokolwiek usłyszy słowo „rekrutacja”. Najprawdopodobniej zajęła je osoba „z polecenia”, czyt. znajomy znajomego, który ma jakieś (niestety, często mniejsze od Ciebie) doświadczenie w branży i akurat szukał pracy.

Kojarzysz, że kumpela z liceum pracuje teraz w firmie, w której zawsze chciałaś się znaleźć? Spróbuj się z nią skontaktować i umówcie się na kawę. Przed spotkaniem przygotuj sobie w głowie kilka zdań, które będą Twoim ustnym CV. Przy czym nie chodzi o to, żebyś traktowała to spotkanie jak rozmowę kwalifikacyjną. Temat pracy wypłynie prędzej czy później i to właśnie wtedy możesz wspomnieć mimochodem, że rozglądasz się za nową pracą. Nie zaszkodzi, jeśli spytasz, czy przypadkiem nie szukają kogoś do swojego zespołu. Nie ma gwarancji, że wypali, ale spróbować zawsze warto. A nuż potrzebują kogoś takiego, jak Ty. Albo będą potrzebowali za kilka miesięcy i wtedy koleżanka sobie przypomni o Tobie.

5. Nie tylko dla pieniędzy

Pracuje się po to, żeby zarabiać - jasne. Jednak przy wyborze pracy nie powinnaś kierować się tylko i wyłącznie wysokością wynagrodzenia. „Poszukując nowego miejsca pracy, warto zastanowić się nad dopasowaniem motywacyjnym. Ważne, żeby potencjalne zadania i odpowiedzialność na wymarzonym stanowisku pracy, miały szansę zaspokajać naszą osobistą satysfakcję. Im więcej doświadczeń zawodowych posiadamy, tym łatwiej jest nam określić to, co sprawia nam satysfakcję – mówi Banaszkiewicz i dodaje – Spełnienie będzie nam łatwiej osiągnąć w firmie, która wyznaje wartości podobne do naszych. Możemy to sprawdzić np. na stronie internetowej firmy, lub poprzez rozmowę z jej pracownikami. ”

Uważasz, że praca na pełen etat nie jest dla Ciebie? W wielu zawodach można zostać wolnym strzelcem (freelancerem). Takie osoby z reguły nie muszą przebywać na stałe w biurze, przez co są bardziej elastyczne i niezależne. System ten ma wiele zalet, ale wymaga jednocześnie bardzo dobrej organizacji pracy. Poznaj 4 techniki zarządzania czasem, z którymi łatwiej Ci będzie zamienić biuro na stół kuchenny. 

Zobacz również:
REKLAMA